Hospodársky denník
USD42,188 Sk
EUR41,855 Sk
CHF28,371 Sk
CZK1,352 Sk
  Štvrtok  28.Novembra 2002

Zlatá slučka po novom

Bratislavský Park kultúry a oddychu sa stal v pondelok 25. novembra miestom, kde bolo hádam najviac slovenských hereckých osobností na meter štvorcový. Združenie Zlatá slučka totiž udeľovalo ocenenia a finančné odmeny v oblasti dabingu.

A hoci to bol oficiálny piaty (ak nerátame nultý) ročník, priniesol niekoľko noviniek. Predovšetkým ho po prvý raz organizovalo nové združenie Zlatá slučka v spolupráci s vyhlasovateľom súťaže Hereckou obcou Slovenska, Litfondom a Ochranným zväzom interpretov Slovenska. Cieľ oceňovania je jednoduchý - podpora ďalšieho vývoja kvality slovenského dabingu. Tohto roku sa do súťaže prihlásil aj najväčší počet dabingových štúdií - až 11- , ktoré sa počas roka podieľali na vytvorení slovenských jazykových verzií k zahraničným audiovizuálnym dielam. Odborná porota pod vedením herca Františka Kovára mala teda z čoho vyberať, aby určila víťazov ôsmich kategórií. Slávnostný večer moderovali Peter Marcin a Andy Kraus a oceneným určite príjemne znela aj džezová hudba Traditional Jazz Bandu. Zlaté slučky za herecké dabingové výkony si odniesli Jozef Vajda a Ivan Romančík za postavy policajných dôstojníkov Riggsa a Murteaugha vo filme Smrtonosná zbraň 3, v ženskej kategórii ju získala Szidi Tobias za postavu Pamely v snímke Život ako večierok a najlepším detským výkonom zaujal Tomáš Hallon za postavu Bobyho v Červenej vážke. Cenu za najlepšie nadabovaný film prevzal režisér Štefan Mandžár za film Na ostrie noža (dabing vyrobilo štúdio Lenox 1). V kategórii najlepšie nadabovaných seriálov dostali rovnaký počet bodov - dva - Providence (štúdio Roko) a Krehké vzťahy (štúdio Artefakt). Najlepšie nadabovaným animovaným dielom sa môže pochváliť štúdio Dimas za film Rudolf. Štúdiá okrem ceny a finančnej odmeny dostali aj ponuku televízie Markíza na dabovanie ďalších filmových a seriálových diel.

Najlepším zvukovým majstrom sa stal Miroslav Mlynka (film Bedári, štúdio Maya) a najlepším tvorcom slovenských dialógov je Milan Balogh za film Východ - Západ (štúdiá STV). Na Zlatej slučke 2002 udelila Herecká obec Slovenska aj zvláštnu cenu, In memoriam, Soni Kodajovej za celoživotný prínos k rozvoju slovenských dialógov.

Slávnostný večer sa neniesol len vo vážnom duchu - dôkazom je aj udelenie ničím nedotovanej ceny za najlepšie slovenské titulky k „zahraničnej telenovele“ v českom znení, ktorú získala televízia JOJ od ilegálnej Dabingovej organizácie zboristov...

Alena Gašparovičová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.