Hospodársky denník
USD42,188 Sk
EUR41,855 Sk
CHF28,371 Sk
CZK1,352 Sk
  Štvrtok  28.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Polemika s J. H. Goodishom

Príčinou je komplex služieb a sociálna politika bývalých vlád?

Výkonný riaditeľ pre obchodnú politiku Slovenských elektrární, a. s., Ing. Róbert Zelenay požiadal o uverejnenie názoru o cenách a efektívnosti výroby elektrickej energie. Reaguje ním na viaceré rozhovory a články na túto tému, v ktorých rezonovali kritické názory z podnikateľských kruhov. Predovšetkým však na to, čo povedal prezident U. S. Steel (USSK) John H. Goodish v rozhovore pre Hd pod titulkom Nedá sa tvrdiť, že platí zákon, ktorý bol publikovaný na titulnej strane v pondelok 25. novembra t. r. Reakciu odborníkov Slovenských elektrární, a. s., zverejňujeme v plnom znení.

Akciová spoločnosť Slovenské elektrárne je dominantným výrobcom elektrickej energie v SR. Vyrába a dodáva na trh niekoľko typov kvality elektrickej energie, pričom v každom okamihu spotreby elektriny udržuje prostredníctvom Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, a. s., Elektroenergetickú sústavu SR v požadovaných parametroch. Teda okrem dohodnutých odberov elektrickej energie zabezpečuje primárnu, terciárnu, sekundárnu reguláciu a ďalšie služby pre Elektroenergetickú sústavu na území SR, aby mohla spoľahlivo a bezpečne fungovať. Keďže spotrebitelia, teda i veľké firmy s vlastnými elektrárňami, sú pripojené po celý čas k Elektroenergetickej sústave SR, musí táto zabezpečovať dodávku elektrickej energie počas výkyvov v ich výrobe a v spotrebe v každom okamihu a za to sa platí všade vo svete. V prípade Elektroenergetickej sústavy SR stanovil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR napríklad pre výrobcu ako USSK sumu 175 Sk/kWh. Ide o takzvané systémové a podporné služby.

V súvislosti s polemikou o efektívnosti výroby je nutné upozorniť, že akciová spoločnosť Slovenské elektrárne má prevádzkové náklady takmer identické ako podobné elektrárenské spoločnosti v okolitých krajinách. Ak hovoríte o type elektrickej energie, ktorú vyrába USSK pre svoju potrebu, je nutné dať na správnu mieru, že SE, a. s., vyrába ten istý typ elektrickej energie v porovnateľných nákladoch ako USSK. Na rozdiel od USSK však musia SE, a. s., poskytovať ďalšie už spomínané služby. V nákladových položkách v cene elektrickej energie sa však odrážajú aj dosahy z minulosti, ktoré boli vytvorené sociálnou politikou minulých vlád. Nebolo možné premietnuť reálne náklady do ceny elektrickej energie a akumulovať financie na splácanie úverov, čo spôsobovalo zvyšovanie zadlženosti Slovenských elektrární. V súčasnosti sú finančné náklady oveľa vyššie, ako sú náklady na palivá pre výrobu elektrickej energie.

Osobitne je nutné zdôrazniť, že slovenská elektroenergetika sa naozaj nenachádza v trhovom prostredí, ale v prechodnom období, keď ceny vstupov do výroby elektrickej energie sú trhové a výstup - cena elektrickej energie je roky regulovaná. Táto skutočnosť na manažment akciovej spoločnosti Slovenské elektrárne kladie podstatne väčšie nároky, ako sú podmienky v trhovom prostredí, lebo sa permanentne borí s problémom nedostatku finančných prostriedkov v dôsledku už spomínanej „sociálnej politiky minulých vlád“, čo je aj slovenskej verejnosti známe.

(Hd, do)

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno. Najvyššia teplota 10 až 14 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov. Slabý vietor.V piatok bude polooblačno až oblačno, zrána hmlisto. Cez deň od západu postupne až zamračené a neskôr občasný dážď. Nočná teplota 7 až 3, denná 7 až 12 stupňov. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Hmlisto. Nočná teplota 7 až 3, denná 6 až 10 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.21 a zapadne o 15.58 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď10
Aténypolooblačno18
Belehradoblačno16
Berlínzamračené7
Bratislavaoblačno13
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno14
Bukurešťoblačno13
Frankfurtjasno11
Helsinkisneženie-3
Istanbuloblačno15
Kodaňoblačno8
Kyjevoblačno5
Lisabonprehánky17
Londýnprehánky13
Madridprehánky10
Moskvadážď5
Oslooblačno3
Parížoblačno10
Prahadážď6
Rímoblačno20
Sofiapolooblačno13
Štokholmzamračené3
Varšavaoblačno9
Viedeňoblačno13
Záhreboblačno17
Ženevaoblačno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.