Hospodársky denník
USD42,026 Sk
EUR41,465 Sk
CHF28,344 Sk
CZK1,348 Sk
  Pondelok  4.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Európsky vedecký priestor

Minister školstva Martin Fronc podpísal minulý týždeň v Bruseli s Európskou komisiou dohodu o účasti Slovenska na šiestom rámcovom programe EÚ pre vedu a technologický rozvoj. Cieľom programu, ktorý na roky 2002-06 disponuje rozpočtom vo výške 17,5 miliardy eúr, je vytvoriť spoločný európsky vedecký priestor a integrovať roztrieštené výskumné pracoviská a projekty. To by malo tiež zabrániť úniku kvalitných vedcov za atraktívnejšími podmienkami v USA, čo nie je len problém Slovenska, ale celej Európy. "Veda a výskum je prvou oblasťou, kde sa rozšírenie stáva realitou. Je to uznanie vedeckému potenciálu kandidátskych krajín. Ich vedci a výskumníci budú teraz môcť prispievať svojím know-how a skúsenosťami k výzvam európskeho výskumu," uviedol po podpise dohôd so Slovenskom a ďalšími kandidátskymi krajinami európsky komisár pre vedu a výskum Philippe Busquin.

Účasť na programe pomôže slovenským vedcom i podnikateľom. Program je totiž zameraný aj na podnikateľský sektor a využitie inovácií v tomto sektore. Slovensko ako "vstupenku" za účasť na programe zaplatí počas štyroch rokov asi 1,6 miliardy korún. Tento rok to bude 500 miliónov korún, pričom máme 30-percentnú zľavu, na budúci rok to bude 20-percentná zľava. Keď budeme členskou krajinou, bude vstupné súčasťou našej platby do únie. Rámcové programy sú hlavným nástrojom únie pre financovanie vedy, výskumu a inovácií. Prioritou Európskej únie je dosiahnuť, aby vydávala na vedu a výskum tri percentá hrubého domáceho produktu. Dnes je to len 1,99 percenta, zatiaľ čo v prípade USA až 4,2 percenta. Slovensko vynakladalo v uplynulých rokoch na túto oblasť len asi 0,7-0,8 percenta svojho HDP. SR sa pritom zaviazala, že do roku 2010 sa priblíži k trom percentám. Jedna tretina z toho by mala ísť zo štátneho rozpočtu, dve tretiny zo súkromných zdrojov. "Tento rok výdavky príliš nenarástli, pretože celkový rozpočet je dosť reštriktívny, ale predpokladám, že v ďalších obdobiach sa to bude zvyšovať," predpovedal Fronc. Verí, že cez šiesty rámcový program EÚ je šanca podnietiť aj iniciatívu podnikateľského sektora investovať do vedy a inovácií.

Šiesty rámcový program EÚ pre vedu a technologický rozvoj by mal hlavnú pozornosť venovať génovému inžinierstvu a biotechnológii, informačným technológiám, aeronautike a vesmírnemu výskumu, bezpečnosti potravín a udržateľnému životnému prostrediu. Kandidátskym krajinám účasť na programe podľa EK výrazne pomôže v približovaní ich ekonomiky a životnej úrovne vyspelým krajinám.

(buj)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.