Hospodársky denník
USD42,026 Sk
EUR41,465 Sk
CHF28,344 Sk
CZK1,348 Sk
  Pondelok  4.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dolár zostáva pod tlakom

Zelená bankovka sa počas ázijskej seansy prudko oslabila oproti väčšine mien, keď sa obchodníci pripravovali na potenciálne negatívne výsledky zverejnené v popoludňajších hodinách. Oproti japonskej mene sa dolár oslabil zo zatváracej úrovne 123,20 jenu/1 USD k svojmu dennému minimu 122,40 JPY/1 USD, tesne nad svoje utorkové trojtýždňové minimum 122,20 JPY/1 USD. Z technického hľadiska prerazenie hranice 122,20 JPY/1 USD znamená uzatváranie stop lossov, čo by mohlo znamenať pád ku kľúčovej podpore 121,20 jenu/1 USD. Na základe peňažných tokov z ministerstva financií nakupovali japonskí investori zahraničné bondy za jeny, čo tiež výrazne prispelo k štvrtkovému zhodnoteniu japonskej meny. Pred zverejnením makroúdajov z USA sa dolár síce mierne posilnil k úrovni 122,80 JPY/1 USD, ale vzápätí po ohlásení správ bol vystavený predajným tlakom, aby sa opäť dostal do obchodného pásma pod hranicu 122,50 JPY/1 USD.

Silné výsledky

Za týždeň končiaci sa 26. októbrom nezamestnanosť vzrástla o 16 000 ľudí žiadajúcich príspevky, čo je v porovnaní s trhovou predikciou (nárast o 19 000) lepší údaj. Navyše rast ekonomiky akceleroval v treťom kvartáli o 3,1 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Rast HDP za predchádzajúci štvrťrok dosiahol úroveň 1,3 %. Komponentom, ktorý v najväčšej miere prispel k rastu hospodárstva, bola spotreba obyvateľstva, ktorá pridala 4,2 % oproti nárastu 1,8 % za predchádzajúci kvartál. Ekonómi sa aj tak obávajú výsledku za posledné tri mesiace v roku, keď momentálne odhady sa pohybujú niekde okolo úrovne 2,0 %.

Pri menovom krose EUR/USD sa v predpoludňajšom obchodovaní dosiahlo maximum 98,75 centa/1 EUR aj vďaka správe o maloobchodnom obrate v eurozóne za august, ktorý na medzimesačnej báze vzrástol 0,8 % v porovnaní s predikciou 0,5 %. Aj ďalšie indikátory v eurozóne znamenali zvýšený dopyt po nákupoch eura. Síce sa francúzska septembrová nezamestnanosť ocitla na dvojročnom minime, no samotná miera 9,0 % bola v porovnaní s očakávaniami trhu nižšia. Index monitorujúci podnikateľskú klímu prišiel tiež v pozitívnom svetle na úrovni -10 oproti očakávaným -12,9.

Nižšie sadzby

Po otvorení kapitálového trhu v New Yorku sa dolár dokonca znehodnotil na 0,9890 USD/1 EUR. Dolár bol opäť lacnejší po zverejnení indexu nákupných manažérov Chicago PMI, ktorý bol hlboko pod očakávaniami analytikov.

Investorov obchodujúcich s českou korunou vo štvrtok zaujímalo zasadanie bankovej rady ČNB. Tá znížila sadzby o 25 bázických bodov, kľúčová dvojtýždňová reposadzba momentálne predstavuje 2,75 %, čo je 50 bodov pod hlavnou sadzou Európskej centrálnej banky. Ďalšie uvoľnenie menovej politiky bolo umožnené nízkou infláciou a stále sa posilňujúcou silnou korunou, ktorá je považovaná za fundamentálne nadhodnotenú. Bezprostredná reakcia koruny na správu bola takmer nulová, česká mena zostala na východiskovej úrovni 30,78 Kč/1 EUR.

Jarmila Závacká, BFX

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.