Hospodársky denník
USD42,026 Sk
EUR41,465 Sk
CHF28,344 Sk
CZK1,348 Sk
  Pondelok  4.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Mimo špekulatívneho pásma

Slovensko už nie je v špekulatívnom pásme. Minulý piatok totiž aj posledná z troch najvýznamnejších svetových ratingových agentúr - Fitch zvýšila hodnotenie dlhodobých záväzkov Slovenskej republiky v zahraničnej mene o jeden stupeň z úrovne „BB+“ na „BBB-“. Nové hodnotenie „BBB-“ sa už považuje za tzv. investičné pásmo.

Hodnotenie (rating) schopnosti splácať záväzky v zahraničnej mene je najmä pre zahraničných investorov dôležitým indikátorom stavu celej ekonomiky a slúži tiež na porovnanie jednotlivých krajín. Ratingové agentúry, ktoré sa takýmto hodnotením zaoberajú, rozdeľujú ekonomiky do dvoch veľkých skupín - investičnej a špekulatívnej. Krajiny, ktoré sa nachádzajú v špekulatívnom pásme, majú zníženú schopnosť splácať svoje záväzky a zahraniční investori im požičiavajú neradi alebo za vyšší úrok. Naopak, krajiny zaradené v investičnom pásme sú tie, ktoré majú väčšiu schopnosť poradiť si so splnením svojich záväzkov. Dôležitou skutočnosťou je to, že rating krajiny je určujúci pri hodnotení bánk, podnikov danej ekonomiky.

Fitch pritom patrí medzi posledné agentúry, ktoré posunuli Slovensko do investičného pásma. Presne pred rokom tak urobila najprv agentúra Standard & Poor's (30. 10.) a o dva týždne po nej aj Moody's (13. 11.). Vo februári 2002 agentúra Fitch však nezvýšila hodnotenie SR a potvrdila najvyšší špekulatívny stupeň „BB+“. Dôvodom jej rozhodnutia bola neistota okolo nadchádzajúcich volieb, obavy o nepriaznivý vývoj verejných financií po odvolaní vtedajšej ministerky financií Brigity Shmögnerovej, hrozba oddialenia, resp. zastavenia privatizácie 49-percentného podielu SPP. Národná banka Slovenska mala k hodnoteniu Fitch nezvýšiť rating finančných záväzkov výhrady, ktoré agentúre adresovala aj písomne.

Agentúra Fitch odôvodnila svoje rozhodnutie výsledkami septembrových parlamentných volieb, ktoré „Slovensku otvorili cestu na pozvanie do EÚ v roku 2004“. Fitch v správe uvádza, že podstatne sa znížila rizikovosť krajiny, ktorú predstavoval najmä možný návrat HZDS a Vladimíra Mečiara. Finančná zraniteľnosť slovenskej ekonomiky sa znížila po privatizácii 49-percentného podielu SPP za 2,7 mld. USD, uvádza ďalej ratingová agentúra.

Slovensko sa tak po piatkovom zvýšení ratingu agentúrou Fitch dostalo na úroveň roku 1998. Práve vtedy totiž všetky tri agentúry znížili hodnotenie z investičného do špekulatívneho pásma, keď krajina prešla doteraz najväčším ekonomickým otrasom. Znovunadobudnutie stratenej dôvery zahraničia v schopnosť slovenskej ekonomiky trvala takmer 4 roky.

Marcel Laznia

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.