Hospodársky denník
USD42,026 Sk
EUR41,465 Sk
CHF28,344 Sk
CZK1,348 Sk
  Pondelok  4.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rezolúcia drží trhy v napätí

Ceny na svetovom ropnom trhu už druhý týždeň výrazne ovplyvňuje situácia okolo návrhu novej rezolúcie o Iraku, o ktorej v týchto dňoch rokuje Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (OSN). Rovnako aj na konci minulého týždňa správou číslo jeden bola práve táto rezolúcia. Ropa však mierne reagovala aj na napätú ekonomickú situáciu v USA.

Situácia v USA

Toľko sľubované oživenie v Spojených štátoch zdá sa nebude záležitosťou najbližších týždňov ba ani mesiacov. Dôkazom toho sú aj piatkové čísla americkej nezamestnanosti, keď počet ľudí bez práce vzrástol v októbri o 0,1 % na 5,7 %. V reakcii na tento ukazovateľ sa americký dolár oproti euru značne oslabil a dokonca v piatok na krátky čas dosiahol paritu. Keďže sa oživenie najväčšej svetovej ekonomiky odďaľuje, ovplyvní to aj cenu ropy na svetových trhoch. Je predpoklad, že hospodárstvo nespotrebuje toľko čierneho zlata ako v čase ekonomického vzostupu, a preto sa dá očakávať pokles dopytu cien tejto strategickej komodity. Tento trend potvrdzuje aj stále sa zvyšujúca ponuka surovej ropy, keď tradičné exportné krajiny zvyšujú svoju produkciu. Dokonca aj niektorí členovia OPEC nedodržujú prísne stanovené limity a prekračujú povolené exporty.

Klesajúci trend, vyplývajúci z prevyšujúcej ponuky nad dopytom, však nie je taký jednoznačný. Pád cien pribrzďuje stále nevyjasnená otázka okolo Iraku. Okamžitá vojenská akcia Spojených štátov sa v súčasnosti nepredpokladá. Podľa názorov analytikov však takéto riešenie nie je vôbec vylúčené. Za pravdu im dáva aj vojenské cvičenie armády USA v Kuvajte. V posledných dňoch sa iracký problém premiestnil na pôdu Bezpečnostnej rady OSN. Práve tam sa v súčasnosti rokuje o novej rezolúcii pre Irak. Návrh, ktorý pre dvoma týždňami predniesla americká strana, si okrem Veľkej Británie nezískal veľké sympatie ostatných stálych členov rady. Neochotu riešiť iracký problém vojensky už viackrát deklarovali predstavitelia Číny, Francúzska a Ruska. Rusko a Francúzsko dokonca prišli na rokovanie so spoločným protinávrhom. Návrh novej rezolúcie totiž dáva Spojeným štátom moc zasiahnuť na území Iraku, ak vláda Saddáma Husajna nesplní požiadavky OSN. Rozdielne názorové prúdy v Bezpečnostnej rade OSN na chvíľu upokojili komoditný trh, keď sa opäť oddialila možnosť vojenského konfliktu na nestabilnom území Stredného východu.

Kedy sa dohodnú?

V stredu americký minister zahraničných vecí Colin Powell povedal, že krajiny sa na novej rezolúcii môžu dohodnúť už tento týždeň. Biely dom však prostredníctvom hovorcu Ariho Fleischera v sobotu spochybnil jeho slová. Podľa pozorovateľov spory medzi členmi Bezpečnostnej rady OSN stále pretrvávajú a schválenie novej rezolúcie sa môže presunúť na ďalší týždeň. Na tieto správy však už v piatok zatvorené burzy nezareagovali. Decembrová ropa Brent sa na londýnskej burze IPE oslabila o 31 USc na 25,42 USD za barel. Rovnako datovaný derivát na newyorskom parkete NYMEX sa v piatok predával po 27,13 USD za uncu.

Zlato sa po zverejnenej nezamestnanosti v Spojených štátoch posilnilo o 80 USc na 317,50 USD za uncu.

(M. Laznia/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.