Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dobre rozohrané finále

V súboji jednotiek získala Hantuchová dôležitý bod pre Slovensko

Po prvý raz sa prebojovalo Slovensko do finále najvýznamnejšej súťaže družstiev žien Pohára federácie tenistiek semifinálovým víťazstvom 3:1 nad tímom Talianska. V tomto stretnutí na modrom greensetovom povrchu v hale Kongresového centra v Maspalomase na ostrove Gran Canaria sme úlohu favorita do bodky splnili, pred naším družstvom bol krok posledný - finále Fed Cupu. Súperom mu bolo domáce družstvo Španielska na čele s tridsiatou piatou hráčkou svetového rebríčka Conchitou Martinezovou. Španielky v semifinále Fed Cupu zdolali Rakúsko 3:2.

V úvodnej dvojhre finále 40. ročníka Pohára federácie tenistiek Španielsko - Slovensko nastúpila v sobotu na greensete Kongresovej haly slovenská dvojka Janette Husárová práve proti domácej jednotke Conchite Martinezovej. Napriek úsiliu našej hráčky po prvom zápase sme prehrávali 0:1 a naša tenistka potvrdila rešpekt zo skúsenejšej súperky. „Hrala som po prvý raz takýto tenis,“ konštatovala Husárová po stretnutí. Hoci v zápase, ktorý trval 1:51 h, poriadne potrápila domácu jednotku, v rozhodujúcich okamihoch bolo tenisové umenie na strane Martinezovej a po setoch 6:4, 7:6 (6) tajbrejkom potvrdila prvý bod pre domáce družstvo. Oproti predpokladom sa v druhom singli nepredstavila španielska dvojka Arantxa Sanchezová-Vicariová, ale proti našej jednotke sa postavila Magui Sernová, čo bol pomerne zaujímavý krok kapitána domáceho výberu Miguela Margetsa. Hantuchová za hodinu prvým využitým mečbalom doviedla zápas do víťazného konca. Stav finálového duelu Pohára federácie Španielsko - Slovensko bol po sobotňajších dvojhrách nerozhodný 1:1.

Finále Pohára federácie tenistiek pokračovalo v nedeľu stretnutím tímových jednotiek Martinezovej s Hantuchovou a zaplnená hala sledovala neľútostný súboj. Naša tenistka v prvom sete odvrátila päť mečbalov, no skúsená Martinezová a špecialistka na zrýchlenú hru získala prvý set za neuveriteľných 86 minút práve tajbrejkom. V druhom sete sa situácia jemne otočila v prospech našej tenistky, za stavu 5:4 Martinezová pri svojom podaní musela odvracať tri setbaly. Zvládla to a namiesto 6:4 v prospech Hantuchovej bolo 5:5 a hralo sa ďalej. Hanuchová v dvanástej hre využila štvrtý setbal a za 63 minút vyrovnala stav zápasu na 1:1. Rozhodujúci tretí set začala Slovenka víťazným podaním, prelomila aj podanie súperky a esom v tretej hre získala vedenie 3:0. Na Martinezovej sa objavili stopy únavy, ďalšiu hru síce vyhrala, no rozbehnutú ôsmu hráčku svetového rebríčka už nezastavila. Po vyše troch hodinách (tretí set trval 46 minút) sme zásluhou Hantuchovej získali dôležitý druhý bod. O víťazovi už mohlo rozhodnúť nasledujúce stretnutie Arantxa Sanchezová-Vicariová - Janette Husárová (skončilo po uzávierke našich novín).

Finále 40. ročníka Pohára federácie: Španielsko - Slovensko 1:2. Zápasy - sobota: Martinezová - Husárová 6:4, 7:6 (6), Sernová - Hantuchová 2:6, 1:6. Nedeľa: Martinezová - Hantuchová 7:6 (8), 5:7, 4:6.