Hospodársky denník
USD42,026 Sk
EUR41,465 Sk
CHF28,344 Sk
CZK1,348 Sk
  Pondelok  4.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Predohra volieb v roku 2004?

Americkí republikáni majú viac šancí ako demokrati

S veľkým očakávaním sú vnímané zajtrajšie medzivoľby v USA, o ktorých médiá a politickí analytici hovoria, že môže byť predobrazom „veľkých“ prezidentských volieb v roku 2004. Okolo 202 miliónov oprávnených voličov dostane možnosť sformovať nové zloženie 435-člennej Snemovne reprezentantov, tretinu 100-členného Senátu a voliť budú zástupcov na lokálnej úrovni. Obyvatelia 36 štátov budú tiež voliť svojich guvernérov.

Zajtrajšie hlasovanie o mandátoch do oboch komôr Kongresu USA by malo naznačiť, akým smerom by sa za dva roky mohli uberať rozhodujúce prezidentské voľby a zároveň určí, s akou podporou bude môcť súčasný prezident USA George W. Bush počítať v druhej polovici výkonu svojho mandátu. Pred dvoma rokmi jeho Republikánska strana ovládla prezidentské kreslo, udržala si väčšinu v Snemovni reprezentantov, avšak vlani republikáni stratili tesnú väčšinu jedného hlasu v Senáte. Hlavná pozornosť sa sústreďuje na výber 34 senátorov. Po voľbách tretiny Senátu pred dvoma rokmi bol pomer hlasov medzi demokratmi a republikánmi rozdelený rovnako: 50 ku 50. Republikáni Senát kontrolovali len vďaka straníckej príslušnosti viceprezidenta USA Dicka Cheneyho, ktorý je z pozície svojej funkcie aj predsedom Senátu a hlasovacie právo má iba v prípade rovnosti hlasov. Demokrati majú teraz v Senáte nestabilnú väčšinu jedného hlasu, keďže vlani v máji sa republikánsky senátor James Jeffords stal členom nezávislej opozície, ale hlasoval s demokratmi. Stav sa tak pozmenil: republikáni 49 mandátov, demokrati 50 a jeden nezávislý. Nádejami demokratov na udržanie si väčšiny v Senáte otriasla minulý týždeň tragická smrť senátora Paula Wellstona, ktorý už po tretí raz obhajoval mandát za štát Minnesota. Namiesto neho kandiduje bývalý viceprezident Walter Mondale. Demokrati tiež môžu doplatiť na stiahnutie kandidatúry senátora Richarda Torricelliho z New Jersey pre nedávny úplatkársky škandál, hoci Najvyšší súd štátu New Jersey nakoniec demokratom dovolil postaviť náhradníka - bývalého senátora Franka Lautenberga.

Väčšinu v Snemovni by si mohli udržať republikáni, ktorí ovládajú dolnú komoru od roku 1994. Teraz majú 222 kresiel, demokrati 211 a nezávislí 2 kreslá. Trochu ináč je to pri voľbách guvernérov. Z 36, ktorým tohto roku končí mandát, je 23 republikánov, 11 demokratov a 2 nezávislí. Mnoho republikánskych guvernérov sa už nemôže znovu uchádzať o mandát, čo by mohli využiť demokrati. Spomedzi guvernérov boli zvolení štyria z posledných piatich prezidentov USA.

(ČTK, jnk)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.