Hospodársky denník
USD42,026 Sk
EUR41,465 Sk
CHF28,344 Sk
CZK1,348 Sk
  Pondelok  4.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Objaviteľ génu?

Peter Kasalovský

Dlh zdravotníctva predstavujúci v súčasnosti 24 miliárd korún, by sa mal do konca roka zvýšiť o ďalšie dve miliardy. Počas štvrtkovej návštevy Banskej Bystrice to verejnosti oznámil minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Zdôraznil, že je potrebné urýchlene uskutočniť také zmeny v zdravotnom systéme, ktoré od roku 2004 zabezpečia jeho celkové fungovanie, a to bez ďalšieho rastu dlhov. „Naše zdravotníctvo totiž ešte stále funguje ako socialistické so všetkým, čo k tomu patrí, a to napriek tomu, že je umiestnené v trhovom prostredí.“

Rezortný šéf R. Zajac konštatuje, že zdravotníctvo sa bude ďalej zadlžovať. Prečo však taktne-netaktne mlčí o tom, kto je zodpovedný za tento dlh. Je to azda parlament či doterajšie vlády a rezortní ministri, zdravotné poisťovne, riaditelia nemocníc a zdravotníckych zariadení alebo ho vyrobil neznámy páchateľ?! Vyhlásil, že zdravotníctvo stále funguje ako socialistické napriek tomu, že je v trhovom prostredí, ale nekonkretizuje „všetko to, čo k tomu patrí“. Máme však taký rezort, v ktorom sa za trinásť rokov nepresadili nielen ekonomické zákony, ale do ofsajdu sa dostal aj zdravý rozum. Z jediného dôvodu, ktorou bola a je absencia funkčnej kontroly a s právom až povinnosťou následného postihu tých, ktorí svojím konaním doviedli rezort a všetko to, čo k nemu prináleží, ku kolapsu. Dali tak beztrestne a neraz zištne, či už pre svoju neschopnosť a politickú „nedotknuteľnosť“ doslova posledné zbohom právu občanov na zdravotnú starostlivosť v zmysle platnej Ústavy SR. Okrem iného nekodifikuje nič také, čo by sa dalo označiť ako prežité alebo socialistické, ako vraví minister zdravotníctva SR R. Zajac. Ten však hovorí o zmenách v zdravotnom systéme, ktoré od 2004. roku zabezpečia jeho celkové fungovanie, a to bez ďalšieho rastu dlhov. Budú to korektné zmeny voči poistencom a celkovo v prospech zdravotného stavu obyvateľstva alebo si budeme doplácať my a zamestnávatelia na to, aby ďalej fungoval nefungujúci rezort?!

Rezortný šéf R. Zajac na tlačovej besede počas svojho pobytu v Banskej Bystrici ďalej uviedol, že na Slovensku máme síce v súčasnosti dostupné zdravotníctvo, ale za cenu nefunkčnosti niektorých zariadení. „Nemocnica je na každom rohu a v mnohých prípadoch prevyšuje ponuka nad dopytom. Preto je dôležité hovoriť o efektívne dostupnom zdravotníctve,“ konštatoval rezortný minister R. Zajac, ktorý nevylúčil, že pre nedostatok peňazí dôjde aj k bankrotu niekoľkých nemocníc. Podľa neho však neprežijú len tie najslabšie s nedostatkom pacientov a práce. „Alebo také, ktoré vlastný manažment privedie do bankrotu,“ dodal.

Život slovenského zdravotníctva sa nezačal dňom nástupu R. Zajaca do ministerskej pozície. Tak ako sme aj my pre príslušné orgány formulovali upozornenia na hospodárske lapsusy, a neraz aj trestné činy v celom rade rezortov, tak to bude musieť robiť aj minister zdravotníctva R. Zajac. Dvadsaťštyrimiliardový dlh rezortu nie je totiž na úrovni kilogramu ukradnutých špekáčikov z mäsiarskej firmy a jeho zvýšenie o ďalšie dve miliardy do konca roka by sa rovnalo legalizácii absurdistanu. Neostane mu nič iné, len sa správať tak, ako mu prikazujú platné zákony, osobitne Trestný zákon s účinnosťou od 1. 1. 1962 a novela účinná od 1. 9. 1999. Nemôže si dovoliť čakať na bankrot ani jedného zariadenia, pretože už ten zakladá ďalší Mount Everest či himalájsku K-2. Keby si MUDr. R. Zajac trebárs pripomenul svoje niekdajšie pôsobenie na klinickom urologickom pracovisku a detailne si rozobral vtedajších pacientov, tak by sa mohol odpichnúť k novému zdravotníctvu. Takému, v ktorom je dominantný hospodár-ekonóm a spolu s ním aj tím lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Potom sa rezort prinavráti k občanovi a nebude mu vskutku prekážať trebárs chvíľu fungujúci slobodný výber lekára a zdravotníckeho zariadenia, teda konkurencia, ktorá včas likviduje v akomkoľvek prostredí hospodársky avanturizmus, ktorá sa dá kvalifikovať aj ako trestná činnosť. Pre nikoho nebude dehonestujúcim vydanie dokladu o platbe za zdravotnícku službu tak, ako je to v mnohých privátnych zdravotníckych zariadeniach.

Minister zdravotníctva SR R. Zajac sa o. i. vyjadril v posledný deň októbra aj o problematike Rooseveltovej nemocnice, ktorú nedávno obvinil, že trpí génom korupcie a má absolútne najhoršie hospodárske výsledky. V tejto súvislosti uviedol, že svoje vyjadrenia nemá dôvod korigovať. Navyše, keď génom korupcie trpí skoro každá nemocnica na Slovensku, dodal R. Zajac.

Je zrejmé, že minister zdravotníctva SR R. Zajac nie je génovým odborníkom. Použil však obraz - prirovnanie, ale má dôvod ho korigovať. Keby bol pravdivý, tak by sme boli na tom viac ako zle. Ba priam katastroficky. Akú korupciu mal na mysli, to je totiž dôležité. Azda pozná odpoveď na to, prečo časť pacientov má potrebu finančne a inak prilepšovať lekárom a časti personálu na niektorých zdravotníckych pracoviskách?! Kupujú si tak to, čo si už zaplatili, za čo zaplatil štát a zamestnávatelia ako takí alebo majú ten praobyčajný strach, že sa im nedostane to, čo má a musí, či sú neinformovaní a vzťah lekár-pacient má teplotu slovenského Gerlachu v treskúcom mraze?! A vôbec, ako sú občania zainteresovaní na kontrole hospodárenia a prevádzky zdravotníckych zariadení vrátane úrovne zdravotníckej starostlivosti? Má prehľad o tom, ako občan v pozícii pacienta vníma svojho lekára, a to všetko, čo s ním súvisí? Je tu občan pre lekára alebo lekár pre občana?! Aký je pracovný a organizačný poriadok na zdravotníckych pracoviskách?! Poznáme svoje práva a povinnosti alebo sme vystrčení do úlohy čakajúcich na kvalitný výkon a informáciu o svojom zdravotnom stave?! Máme toľko skvelých lekárov a zdravotníkov, že je až nedôstojné, do akého svetla ich dostali riadiaci pracovníci tohto rezortu, ktorí by v súkromnom sektore neprežili viac ako mesiac. Opatrenia a zmeny je jedno, ale predsa aj v tomto rezorte jestvuje možnosť sebaočisty. Aj preto by malo byť ambíciou ministra zdravotníctva R. Zajaca, aby ju vyvolal ešte v tomto roku a vytvoril tak predpoklad pre fungujúce zdravotníctvo v 2003. roku.

Peter Kasalovský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.