Hospodársky denník
USD41,573 Sk
EUR41,349 Sk
CHF28,265 Sk
CZK1,341 Sk
  Utorok  5.Novembra 2002

Prepíšu republikáni históriu?

Demokratickou šancou sú najmä guvernérske voľby

Slová o vojne, patriotizme, existenčnom ohrození či boji za „vyššie ciele“ obyčajne dokážu viac chytiť voliča za srdce ako triezve ekonomické argumenty. Tento názor doteraz vychádzal najmä zo skúseností ekonomicky menej vyspelých a politicky nestabilných krajín. Dnes by v tomto smere mohol nastať zlom: pri volebných urnách by teóriu mohol potvrdiť demokratický vzor všetkých vzorov - Amerika.

Prezident George W. Bush ešte v posledný deň kampane pred kongresovými a guvernérskymi voľbami usilovne cestoval z jedného štátu únie do druhého a z odhodlaním v očiach opakoval prejavy o bezohľadnom irackom diktátorovi, teroristickej hrozbe či rozhodnom boji za slobodu a americký spôsob života. Slová padli na úrodnú pôdu. Analytici, tradične zaťažení na štatistiku a historické paralely, už pred začiatkom hlasovania vypočítali, že republikáni podľa všetkého zaznamenajú najvýraznejší výsledok vládnucej strany v medzivoľbách od čias Kennedyho.

Skúsenosti pritom jednoznačne ukazujú, že strana úradujúceho prezidenta dva roky po jeho nástupe do úradu spravidla zaznamenáva výraznú volebnú stratu. Okrem tradície mal demokratom do kariet hrať aj nepresvedčivý výkon najväčšej ekonomiky sveta. Po desaťročí rastu sa v časovej zhode s príchodom republikánov k moci začalo spomaľovanie hospodárstva, ktoré vyústilo do kratšej recesie. No nestabilita na finančných trhoch, finančné škandály, pokles spotrebiteľskej dôvery, rast nezamestnanosti či rozpočtový deficit sa ústrednými témami kampane nestali. Podobne v ústraní zostali tradičné debaty o daniach, sociálnych, zdravotných a sociálnych programoch. Namiesto toho sa republikáni na vlne irackej vojnovej hrozby a protiteroristickej kampane doplachtili na pokraj ďalšieho volebného úspechu. Aby irónia bola ešte väčšia, demokrati na získanie väčšiny v 435-člennej Snemovni reprezentantov potrebujú prebrať republikánom len šesť kresiel. No prieskumy túto možnosť označujú ako málo pravdepodobnú. Podľa nich by si väčšina súčasných kongresmanov oboch strán svoje kreslo mala udržať a nie je dokonca vylúčené, že si Bushovi stranícki kolegovia v konečnom súčte polepšia.

Najnapínavejšou časťou dnešného hlasovania by tak mali byť voľby do Senátu, kde demokrati majú v súčasnosti väčšinu jedného hlasu. „Po prvý raz za posledných 30 rokov nemám potuchy o tom, ktorá strana získa viac kresiel v Senáte,“ tvrdí pre The Guardian politický analytik Charlie Cook. Faktom však je, že republikáni v tomto hlasovaní nemajú čo stratiť. Navyše nie je vylúčené, že čo-to získajú, aj keď prehrajú. V štáte Missouri totiž v roku 2000 demokratický kandidát Mel Carnahan tragicky zomrel počas kampane, no jeho meno zostalo na volebných lístkoch. Carnahan nakoniec hlasovanie vyhral a do senátorského úradu namiesto neho nastúpila jeho manželka Jean. Tá dnes preto čelí osobitným voľbám. Ak ich prehrá republikánsky kandidát, prevezme jej miesto automaticky, nie až v januári ako ostatní novozvolení senátori. Môže sa tak stať, že republikáni aspoň na niekoľko týždňov budú mať opäť väčšinu v Senáte, čo by mohli využiť na presadenie kontroverznej agendy vrátane vymenovania výrazne pravicových sudcov.

Demokratickú nádej pre budúcnosť tak predstavujú guvernérske voľby. V tomto smere by podľa prieskumov mohli zaznamenať výrazné zisky, čím by si vybudovali dobrú východiskovú pozíciu pre prezidentské voľby v roku 2004. Guvernéri totiž zohrávajú významnú úlohu pri finančných zbierkach pre volebnú kampaň. Okrem toho z radu nových demokratických guvernérov by mohol vyrásť silný prezidentský kandidát, ktorého strana súrne potrebuje.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.