Hospodársky denník
USD41,436 Sk
EUR41,262 Sk
CHF28,194 Sk
CZK1,339 Sk
  Štvrtok  7.Novembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Republikáni ovládli Kongres

Najväčším víťazom volieb je prezident George W. Bush

Úspech republikánov v čiastkových voľbách do Kongresu v prvom rade posilnil pozíciu amerického prezidenta Georga W. Busha. Teraz mu bude jednoduchšie presadzovať daňovú reformu, vymenovať konzervatívnych sudcov, formovať nové ministerstvo vnútornej bezpečnosti a prijímať ďalšie zákony, ktoré doteraz blokoval demokratmi ovládaný Senát. A keďže sa po 11. septembri každé hlasovanie v Amerike zákonite týka aj vojny proti terorizmu, výsledky volieb sa dajú vnímať aj ako zelená Bushovej zahraničnej politike. Čiže s novým Kongresom sa Američania môžu tešiť na nižšie dane a vyššie vojenské výdavky, zvyšok sveta zasa na viac biča a menej cukru.

Najviac zásluh na tom, že sa republikánom podarilo zvýšiť väčšinu v Snemovni reprezentantov a znovu získať Senát, má práve americký prezident. Neváhal využiť svoj vplyv a popularitu a dôrazne sa zapojiť do predvolebnej kampane. Cestoval zo štátu do štátu, pomáhal republikánskym kandidátom vyzbierať finančné prostriedky na predvolebnú kampaň. Okrem štandardných volebných tém voličom vykresľoval svoju vidinu boja proti terorizmu a irackého nebezpečenstva. Toto prílišné exponovanie určite nieslo v sebe veľké riziká. V prípade volebného neúspechu by boli spochybnené Bushove názory a politika, čo by určite otriaslo jeho silným postavením. No nestalo sa, menší hazard sa vyplatil. Z praktického hľadiska pritom republikánske víťazstvo možno nemá až taký veľký význam. V americkej politike, kde sa senátori zodpovedajú najmä voličom v materských štátoch a kde na politikov číhajú nespočetné lobistické skupiny, nie je totiž jednoduché dodržať pri hlasovaní stranícku disciplínu. Minimálna väčšina v Senáte preto stále nie je žiadnou zárukou pre bezproblémové schvaľovanie prezidentovej agendy. Z psychologického hľadiska však Bush získal veľa.

Medzivoľby môžu byť pre opozičnú stranu dobrým odrazovým mostíkom pre nadchádzajúcu prezidentskú kampaň. V tejto pravde demokrati čerpajú nádej pre budúcnosť. Podarilo sa im znovuzískať guvernérske posty v mimoriadne dôležitých štátoch ako Pensylvánia, Michigan či Illinois, čo jasne zlepšuje ich východiskovú pozíciu pred hlasovaním v roku 2004. Na druhej strane aj v prípade guvernérskych volieb prezident Bush zaznamenal jeden obrovský plus. Jeho bratovi Jebovi sa podarilo udržať plus na Floride, takže sa nevydarila „pomsta“ demokratov za údajné machinácie pri sčítavaní hlasov v roku 2000. Energia, ktorú prezident Bush investoval, aby pomohol bratovi (okrem iného mu pomohol vyzbierať 13 mil. USD na kampaň) sa vyplatila.

Prvé celoštátne voľby po 11. septembri jasne ukázali, že táto tragická udalosť výrazne poznačila americkú vnútornú politiku. Americkí komentátori možno majú pravdu, keď tvrdia, že v predvolebnej kampani nedominovala žiadna ústredná téma, ale sa tieto menili od štátu k štátu. No rovnako je pravdou, že nebyť 11. septembra, strachu Američanov z ďalších útokov a hrozby vojny v Iraku, osoba prezidenta Busha by sotva dokázala natoľko zavážiť v kampani. Lebo jeho dlhodobo vysoká popularita tesne súvisí práve s vojnou proti terorizmu. Nie náhodou republikáni porušili tradíciu, podľa ktorej prezidentova strana prehráva medzivoľby, práve teraz. Nebyť novodobých hrozieb a vojen, nepresvedčivý výkon americkej ekonomiky by zrejme presvedčil Američanov, aby volili demokratov.

Jednu vec však nezmenil ani 11. september. Volebná účasť ani tentoraz neprekročila 40 percent.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť. Na niektorých miestach slabé sneženie, neskôr v nížinách občasný dážď. Najvyššia teplota 1 až 6 stupňov. Teplota vo výške 1500 m okolo -4 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V piatok bude prevažne oblačno, ojedinele slabé zrážky, asi od 700 m snehové. Zrána hmlisto. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách východného Slovenska okolo -6 stupňov, denná teplota 2 až 6 stupňov. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky, na horách asi od 1000 m sneženie. Nočná teplota 1 až -3, na východe do -6, denná teplota 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.50 a zapadne o 16.21.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď9
Atényoblačno22
Belehradoblačno4
Berlínjasno1
Bratislavazamračené3
Bruselpolooblačno9
Budapešťzamračené3
Bukurešťobčasný dážď5
Frankfurtdážď3
Helsinkizamračené0
Istanbulprehánky18
Kodaňpolooblačno4
Kyjevoblačno1
Lisabonslnečno21
Londýnpolooblačno9
Madridpolojasno19
Moskvaoblačno0
Osloprehánky-3
Paríždážď9
Prahapolooblačno2
Rímoblačno13
Sofiazamračené4
Štokholmoblačno0
Varšavaoblačno1
Viedeňpolooblačno3
Záhreboblačno2
Ženevadážď6

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.