Hospodársky denník
USD41,175 Sk
EUR41,708 Sk
CHF28,306 Sk
CZK1,34 Sk
  Streda  11.Decembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ide o zredukovanie korupcie

Philip Zepter na 142. podujatí Hospodárskeho klubu (NEF)

Pri preberaní tejto témy by sme mali zvoliť filozofický vstup do témy, totiž položiť si otázku všetkých starých filozofov,

ťZ AKÉHO DÔVODU A NA AKÝ ÚČELŤ

1. Teda z akého dôvodu a na aký účel existuje korupcia?

2. Kto je korumpovateľný?

3. Komu škodí

Je prekvapujúce, že najmä západní podnikatelia kladú otázku korupcie vo východoeurópskych štátoch vždy na prvé miesta vo svojej agende. Pred asi štyrmi týždňami oznámili oficiálne miesta Nemeckej spolkovej republiky, že výška škody v začatých korupčných trestných konaniach v Nemecku zodpovedá hodnote okolo 2,6 miliardy eur. Šedá zóna sa má pohybovať medzi 20-30 miliardami eur.

Na tomto jasne vidíme, že korupcia nie je problémom iba východoeurópskych reformných štátov, ale je medzinárodným problémom. To znamená, že neexistujú skorumpované štáty prvej a druhej triedy, ale medzinárodný problém, ktorý možno potláčať iba cezhraničnou formou. Západoeurópske priemyselné štáty by preto nemali poukazovať iba na východoeurópske nešváry, ale plne si uvedomiť aj svoje vlastné tak, aby sa tento problém riešil v rámci partnerskej koexistencie.

Pri zavádzaní trhového hospodárstva vo východoeurópskych transformačných štátoch narazili na seba o. i. dva najskôr nezmieriteľné protiklady, totiž

- štátne orgány v oblasti legislatívy, judikatívy, ako aj exekutívy spútané ešte starým spôsobom myslenia a

- nádej obyvateľstva na blahobyt cestou trhového hospodárstva.

Nemohúcnosť a pohodlnosť legislatívnej moci sprevádzať transformačný proces a proces zavádzania trhového hospodárstva príslušnou legislatívou, vytvorila príliš dlhé bezprávne zóny alebo prinajmenšom voľné zóny, ktoré veľmi potrebovali právny výklad, a toto niekoľko málo ľudí nehanebne využilo, bez zohľadnenia akýchkoľvek morálnych alebo etických hodnotových predstáv. Ide tu o nihilizmus v jeho najviac opovrhnutiahodnej forme. Škody pre jednotlivé národné ekonomiky boli sčasti katastrofálne.

Aký príklad tu dostala veľká časť obyvateľstva, ktorá musela sčasti bolestivo zistiť, že očakávaný blahobyt sa nedostavil alebo prinajmenšom nie tak rýchlo, ako sa očakávalo?

Doteraz som používal, tak ako je na takýchto fórach zvykom, statické pojmy, ako sú legislatíva, judikatíva, exekutíva, ako aj národné hospodárstvo. Ale čo sa skrýva za týmito pojmami a z čoho sa skladajú? Odpoveď je jednoduchá, totiž z ľudí, z každého jednotlivého indivídua. Ak teda hovoríme o nespokojnosti obyvateľstva, potom hovoríme o nespokojných ľuďoch, ktorí predstavujú legislatívu, judikatívu a exekutívu, totiž o poslancoch, sudcoch, prokurátoroch, úradoch vrátane orgánov činných v trestnom konaní. Keď títo ľudia vidia, ako sa niekoľko málo jednotlivcov bez veľkej roboty, za krátky čas dostalo k veľkému bohatstvu, potom pri zohľadnení vlastnej zlej hospodárskej situácie stále klesá aj prah vlastnej skorumpovateľnosti. Pri porovnaní prijatých úplatkov so sumami, „ktoré tí tam“ hore údajne berú, sa potom stráca akékoľvek povedomie nepráva.

Tieto slová nemajú byť obhajobou neviny týchto ľudí, majú však poslúžiť na hľadanie prístupu k riešeniam a tieto aj pochopiť. Korupciu by sme mali rozdeliť do dvoch segmentov:

1. Profesionálna korupcia, ktorej výlučným cieľom je generovať nie nepodstatné sumy na úkor tretích osôb.

2. „Malᓠkorupcia, ktorá zvádza ľudí v zlom sociálnom prostredí prijímať úplatky, aj keď je to len pre urýchlené vystavenie úradných potvrdení.

Práve v oblasti malej korupcie sa vynára otázka, či sa dá chýbajúce právne povedomie odstrániť čoraz prísnejšími protikorupčnými zákonmi? Podľa môjho názoru iba v obmedzenej miere. Vezmime si napríklad Nemecko, ktorého právny systém vyrastal po mnohé roky a jeho štátoprávnosť je mimo akejkoľvek diskusie. Nie je prekvapujúce, že v časoch spomalenia hospodárskeho rastu a ruka v ruke s veľkým počtom nezamestnaných, ako aj doteraz nepoznanou vlnou konkurzov, počet korupčných prípadov prudko vzrástol?

Treba povedať aj nasledujúce:

- Malá korupcia často odzrkadľuje sociálny stav krajiny. Strach o existenciu tvorí živnú pôdu pre korupciu. Preto musí byť úlohou každej vlády vytvoriť také sociálne prostredie, ktoré zbaví jednotlivca existenčného strachu o seba a svoju rodinu.

- Chýbajúce právne povedomie, najmä v oblasti malej korupcie, možno napraviť, keď vedúca elita krajiny, začínajúc príslušnou vládou a parlamentom, budú podnikateľom dobrým príkladom. Záleží tu na morálke a na etike každého jednotlivca. Len keď vedúca elita vysoké morálne nároky nielen propaguje, ale ich aj uplatňuje, možno z dlhodobého hľadiska pozitívne ovplyvniť povedomie nepráva v širokých vrstvách obyvateľstva. Jednotliví členovia vedúcej elity, ktorí porušia tieto morálne zásady, aj keď toto porušenie ešte nepredstavuje porušenie práva, by mali byť z tohto spoločenstva vyhnaní.

- Zostrené protikorupčné zákony môžu prispieť k utlmeniu profesionálnej a vo veľkom rozsahu uskutočňovanej korupcii. Žiaľ, vylúčiť ju celkom nebude asi nikdy možné.

- V rámci globalizácie nám nepomôžu ani najtvrdšie protikorupčné zákony národného štátu. Iba keď sa medzinárodnému spoločenstvu štátov podarí stíhať korupciu vo všetkých krajinách s rovnakou tvrdosťou, len potom bude možné utlmiť profesionálnu korupciu. Inak sa zmenia iba jej dejiská.

Záverom: profesionálna korupcia je jeden z najťažších hospodárskych zločinov vôbec, pretože tá ide vždy na úkor tretieho. Či už je to len iná firma, ktorá nedostala zákazku, alebo celé národné hospodárstvo. Aj bez zvažovania stupňa viny je pre mňa najzavrhnutiahodnejší stav, keď je korupciou poškodzované celé národné hospodárstvo. Keďže národné hospodárstvo je tiež solidárnym spoločenstvom všetkých obyvateľov krajiny, nepriamo je postihnutý korupciou každý jednotlivec.

Tu prítomných účastníkov, ktorí reprezentujú mnou spomínanú riadiacu elitu v mnohých odvetviach, prosím, aby sa starali o dodržiavanie morálky a etiky. Každý z vás je vo svojej funkcii, v ktorej pôsobí ako príklad, tisícnásobným multiplikátorom a môže prispieť k vytvoreniu morálneho prostredia, ktoré nebude poskytovať korupcii dostatok živnej pôdy.

Ďakujem za vašu podporu.

Počasie

Počasie na našom území je naďalej ovplyvňované tlakovou výškou a pôsobí priaznivo najmä na toleranciu telesnej a duševnej námahy a koncentrácie. Chladová záťaž, prípadne zhoršenie podmienok pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší v ranných hodinách môžu však podmieniť zvýšenie zdravotných ťažkostí u pacientov s ochoreniami srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (pri ischemickej chorobe, anginózne ťažkosti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Ľudia citliví na chlad sa majú chrániť primeraným oblečením. Meteosenzitívne, vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi môžu reagovať mierne zvýšeným sklonom k migrénam a pocitom závratu.Zajtra pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia.

(zč)

Dnes bude jasno až polojasno. Najvyššia teplota -5 až -1, na horách vo výške 1500 m -7 stupňov. Slabý vietor.Vo štvrtok bude prevažne malá oblačnosť, zrána hmlisto. Nočná teplota -9 až -13, v horských dolinách miestami okolo -15, denná -6 až -2 stupne. V piatok bude jasno, polojasno, neskôr od juhozápadu až oblačno a ojedinele sneženie. Nočná teplota -9 až -14, denná -5 až 0 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.35 a zapadne o 15.56.

Amsterdamjasno-2
Atényoblačno8
Belehradpolooblačno-3
Berlínjasno-7
Bratislavajasno-3
Bruselpolooblačno-2
Budapešťjasno-2
Bukurešťpolojasno-6
Frankfurtpolojasno-4
Helsinkioblačno-4
Istanbuloblačno5
Kodaňpolojasno2
Kyjevpolojasno-9
Lisabonpolooblačno15
Londýnobčasný dឥď2
Madridpolojasno7
Moskvaoblačno-8
Oslopolooblačno-4
Parížzamračené1
Prahajasno-6
Rímoblačno12
Sofiaoblačno-4
Štokholmoblačno-2
Varšavapolooblačno-8
Viedeňjasno-3
Záhrebpolooblačno-1
Ženevazamračené-1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.