Hospodársky denník
USD40,704 Sk
EUR41,618 Sk
CHF28,182 Sk
CZK1,334 Sk
  Utorok  17.Decembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

KOMU TO SPADNE

Predstavitelia zamestnávateľov včera neprišli na rokovanie tripartity s tým, aby opäť pertraktovali len svoju nespokojnosť s cenami energetických mé. . .

Pre Rumunsko

Agentúra Moody's Investors Service zvýšila rating devízových záväzkov Rumunska z B2 na B1 a rating bankových devízových záväzkov z B3 na B2. Rating domácich záväzkov rumunskej vlády s. . .

Rusko výrazne

Hrubý domáci produkt (HDP) Ruska v treťom štvrťroku v medziročnom porovnaní stúpol o 4,3 %. Podľa oficiálneho odhadu ruskej vlády by mal celoročný rast ekonomiky predstavovať 4 %. V . . .

Atraktívna Čína

Medziročný rast investícií v Číne za január až november dosiahol 23,4 %, kým maloobchodný obrat vzrástol o 8,8 %. Podľa dostupných údajov sa rast investícií do pevných aktív v Číne. . .

Nižšie sadzby

Maďarská centrálna banka včera znížila úrokové sadzby. Základná sadzba a dvojtýždenná depozitná sadzba tak klesli na 8,5 %, stále sú vysoko nad priemerom krajín, ktoré chcú v roku 20. . .

Amnestia daní

Spolkový kancelár Gerhard Schröder včera potvrdil, že nemecká vláda uvažuje o zavedení 25-percentnej dane na bankové vklady, ktoré sú určené na repatriáciu z ilegálnych zahraničných . . .

Iba nedorozumenie

Návrhy KDH na Koaličnej rade

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) ostáva naďalej v koalícii, ale na dnešnej Koaličnej rade (KR) navrhne princípy personálneho obsadenia vo vrcho. . .

Únia iným smerom ako my

Útlm stavebníctva znamená celkový útlm hospodárstva

V októbri sa prekvapujúco vyznamenali stavbári a investori, keď dosiahli za mesiac vyše osemmiliardový objem stavebnej. . .

Až pri priamej konfrontácii

Keď ma zavolal Peter Kasalovský, že na klubovom mítingu sa bude hovoriť o otázkach etiky, morálky podnikateľského prostredia, tak najprv som tomu nechcel veriť, že taká. . .

Zbavme sa politických chýb

Exportno-importná banka sa môže otriasť v základoch

Tab.

Podiel podpory Eximbanky k celkovému vývozu krajiny

Krajina Export. . .

Nie zrušeniu

Viac ako 900 podpisov, to je polovica obyvateľov záhorskej obce Vysoká pri Morave, je na petícii za zachovanie terajšej osobnej železničnej dopravy do Malaciek. Podľa jej starostu M. . .

Zaujal najviac

Novým generálnym riaditeľom Slovenskej správy ciest sa stal Dušan Faktor, ktorý ešte nedávno pôsobil ako štátny tajomník na Ministerstve dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. . . .

Neúspešné

Na Slovensku sa doteraz uskutočnili štyri celoštátne referendá, ktoré sa však pre nezáujem voličov skončili fiaskom. V poradí piate - o vstupe SR do Európskej únie, by malo byť p. . .

O výučbe

Metodické námety pre výučbu cudzích jazykov - projekt Spektrum, ktorý vypracovala Materiálovotechnologická fakulta Slovenskej technickej univerzity v Trnave, získal ocenenie Európskej . . .

Ďalšia ČOV

Novú čistiareň odpadových vôd , vybudovanú s využitím prostriedkov z fondu PHARE, včera skolaudovali v Lučenci. Z celkových rozpočtových nákladov čistiarne 214 miliónov Sk získ. . .

Peniaze budú

Na činnosť splnomocnenca vlády pre decentralizáciu navrhuje rezort financií na rok 2003 vyčleniť z rezervy vlády SR celkovú sumu 2,3 milióna Sk. Podľa rozhodnutia koaličnej . . .

Chcete mincu

NBS a niektoré komerčné banky začali predávať pamätnú bimetalovú mincu 10 000 Sk, vydanú pri príležitosti 10. výročia vzniku Slovenskej republiky, vyrazenú v zrkadlovom lesku. Auto. . .

Miestenky zachovajú

Za cestu EC a IC vlakom zaplatíme o 9 % viac

V priemere o 9 % vzrastie od budúceho roka deregulované cestovné vo vlakoch kategórie EuroCity (EC) a InterCity (IC), ktor. . .

Veľkorysosť

Švajčiarsko poskytne trom slovenským obciam Lehote pod Vtáčnikom, Breznu a Ľubietovej na budovanie protipovodňových opatrení 3 milióny CHF, čo pri súčasnom kurze predstavuje asi 85 m. . .

Nové byty

Za 11 mesiacov tohto roka sa v Bratislavskom kraji dokončilo 2272 bytových jednotiek (BJ), čo je z celkového počtu 10 726 dokončených BJ v 8 krajoch SR najviac (21 %). Najmenej byt. . .

Sme v kurze

O priznanie postavenia utečenca tento rok požiadalo na Slovensku okolo osemtisíc ľudí. Z uvedeného počtu však rezort vnútra priznal postavenie utečenca len v 16 prípadoch, 216 . . .

Výmena študentov

Program SOCRATES-ERASMUS je najvýznamnejší program v oblasti vzdelávania v krajinách Európskej únie. V rámci tohto projektu Stavebná fakulta STU má najširšie zastúpenie v je. . .

Počkajú si

Zdravotnícki pracovníci prostredníctvom Slovenského odborového zväzu pracovníkov zdravotníctva a sociálnej starostlivosti požadujú zachovať súčasný zákon o verejnej službe a súč. . .

Neplodnosť je choroba

Medzi výkony zmluvného pripoistenia

Financovaním najvyššej formy liečby neplodnosti metódou asistovanej reprodukcie sa zaoberalo v Bratislave OZ Bocian. Podľa viac. . .

Dá tretie kolo odpoveď?

Kedysi silný, dnes na kolenách

Správca konkurznej podstaty mäsospracovateľskej spoločnosti Kabát, a. s., vyhlásil tretie kolo verejnej ponuky na odkúpenie majetku toh. . .

Sú čoraz viac prítomní

Ide o geografické pokrytie zákazníkov

Wincanton Plc. (Wincanton), jeden z hlavných dodávateľov riešení pre zložité reťazové dodávky, oznámil návrh na akvizíciu podniku . . .

Myslite na „vodičáky“

Kontrola si vytlačí záznam o prevádzke

Už o niekoľko dní, od januára budúceho roka, prestanú na Slovensku platiť všetky vodičské preukazy, ktoré boli vydané ešte pred vz. . .

Človek chce byť aj šťastný

Nazdávam sa, že najväčším šťastím je zdravie a produktívny život v spoločenstve tých, čo ho majú radi. Šťastím je aj život v zmysle tvorivej, užitočnej práce. Rovnak. . .

Ide o efektívnosť

Komentuje Vladimír Turanský

Európska komisia nemá jasný protikorupčný rámec. Dá sa to ilustrovať skutočnosťou že dohovory, týkajúce sa boja proti korupcii, pripravené Európ. . .

Kompenzácia ujmy

Komentuje Peter Farárik

Od začiatku budúceho roka bude mať Slovensko nový zákon o ochrane prírody, ktorý spolu so zákonom o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočích. . .

Medzičlánky sa len nabaľujú

Komentuje Eleonóra Bujačková

Súdiac podľa viacerých prieskumov verejnej mienky, Slovákov sprevádzajú pocity sklamanej nádeje a pesimizmus. Nie je to celkom ojed. . .

Najvyšší súd SR nedal bodku?

Český producent kofoly sa údajne chce ďalej brániť

Trnavská spoločnosť Coffea obnovuje výrobu i distribúciu nealkoholického nápoja Kofola, pretože sa už neobáva pr. . .

Prví hostia priletia Rusi

Novoroční turisti od 28. decembra

Ruská letecká spoločnosť Bashkiria Airlines otvorí 28. decembra letom TU 154 z Moskvy sériu charterových letov s lyžiarmi do slovens. . .

Na každého jeden meter

Zľava áno, rozdielne ceny však nie

Na cenovú diskrimináciu dopláca nielen spotrebiteľ, ale v prvom rade podnikateľ, ktorý využíva cenu ako diskriminačný nástroj. Nielenž. . .

Spanilé jazdy to nevyriešia

Obchodné misie môžu byť len prvým krokom k obchodovaniu

Región Banská Bystrica je priemyselný región s vysokým podielom strojárskej, hutníckej a drevárskej výroby. . .

Jedinečný hymnus

Slávnostné uvedenie oratória cyperského skladateľa Mariosa Tokasa na text mnícha zo svätej hory Athos Gerasimosa Mikragiannanitisa pod názvom Theogennitor Maria (Bohorodička Már. . .

Modrá ruža opäť triumfuje

Premiéru 63-ročnej operety Gejzu Dusíka Modrá ruža uviedol uplynulý víkend súbor Štátnej opery (ŠO) v Banskej Bystrici. Jednu z najznámejších slovenských operiet súbo. . .

Skladby hrané na tárogate

Legenda slovenského folklóru Ján Berky Mrenica st. uviedol do života album inštrumentálnych skladieb hraných na netradičnom hudobnom nástroji - tárogate. Hudobn. . .

Radosť pre všetky deti

A opäť je to tu... Svoje motory už naštartovali autá z Čokoládového mestečka, aby v rámci projektu Čokoládová hviezdička radosti rozviezli vianočnú nádielku 3366 deťom v. . .

Život je už raz taký...

Aj to sa stáva - manželstvo sa z prvých chvíľ lásky a obetí každého z tej dvojice, čo doň vstupuje, mení časom na všednú sivosť, na dni bez prekvapenia, na nutné či povi. . .

Nový liek

Americkým vedcom sa pravdepodobne podarilo vynájsť liek proti rakovine maternice. Podarilo sa vyvinúť sérum, ktoré úspešne bojuje s vírusom zodpovedným za určitú fázu rakoviny ma. . .

Po novom na odpad

Indickým vedcom sa zrejme podarilo vyriešiť problém ekologického spracovania odpadu z plastov, pri ktorom môže veľmi výdatne pomôcť obyčajný cukor. Podľa tvrdenia Digamba. . .

S dáždnikom vo fontáne

Medzilaborce sa majú čím pýšiť. Novou dominantou okolia Múzea moderného umenia A. Warhola je plastika umelca s dáždnikom. Dielo akademického sochára Juraja Bartusza z K. . .

Po 30 rokoch v novom šate

Po 30 rokoch vychádza opäť v slovenskom preklade jedno z vrcholných diel svetovej literatúry - román vo veršoch Eugen Onegin od Alexandra Puškina. Novým prebásnen. . .

Parkinsona možno pribrzdiť

Parkinsonova choroba patrí medzi typických predstaviteľov neurodegeneratívnych ochorení, ktoré nie je možné vyliečiť. V súčasnosti sa toto ochorenie vyskytuje u 16. . .

Drobničky

Vydavateľstvo IKAR pozýva čitateľov na dnešné stretnutie s Petrom Novotným pri príležitosti vydania knihy Nové chuťovky (z Markízy) o 18. h v oddelení kníh hypermarketu Carrefou. . .

Pohľad do krivého zrkadla?

Rozprávky o všemocnej slovenskej ekonomike sme pred voľbami počúvali každý večer. Sľubovali poddaným rovnaké (daňové) podmienky, no ocitli sme sa v kráľovstve krivých . . .

Sú na veľmi tenkom ľade

Hala Mladosť a hala Elán chcú ďalej slúžiť

Približne pol stovky subjektov nachádza svoj prechodný domov v bratislavských športových halách Mladosť a Elán. Voľných okien. . .

Mať reprezentačnú kanceláriu

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Som začínajúci podnikateľ v odbore, kde sa príjmy z podnika. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Kornélia

v stredu Sláva, Slávka

V Českej republike

dnes Daniel

v stredu Miloslav. . .

Slovenský rozhlas

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 LUK - literatúra, umenie, kritika. Zostrih nahrávky s osobnosťami inšpirovanými lite. . .

Twist

6:00 Twist s Jánom Mečiarom

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

7:10 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čierna skrinka

10:00 Twist s Grego. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

nnn

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 15.12. 2002: Bratislava . . .

Utorok - 17. decembra

JOJ

*17.05*Práve teraz. Regionálne spravodajstvo

*17.20*Pensacola: Zlaté krídla. Seriál USA

*18.05*M.A.S.H. Seriá. . .

. . .

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasia miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti až depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systému.Zajtra možnosť ústupu zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

Dnes bude zamračené a na väčšine územia sneženie. Najvyššia teplota -3 až 1, na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý juhovýchodný až južný vietor.V streda bude premenlivá veľká oblačnosť a na mnohých miestach snehové prehánky, na severe aj trvalejšie sneženie. Nočná teplota -2 až -6, v údoliach okolo -8, denná -5 až -1 stupeň. Vo štvrtok bude polojasno, ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota -4 až -9, v údoliach -10 až -16, denná teplota -6 až -2 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.40 a zapadne o 15.58.

Amsterdamobčasný dážď4
Atényobčasný dážď13
Belehraddážď4
Berlíndážď so snehom0
Bratislavasneženie-1
Bruseloblačno3
Budapešťsneženie0
Bukurešťzamračené0
Frankfurtobčasný dážď3
Helsinkipolojasno-2
Istanbulobčasný dážď7
Kodaňzamračené0
Kyjevjasno-8
Lisabondážď11
Londýnoblačno4
Madridoblačno10
Moskvapolojasno-8
Oslopolooblačno-3
Paríždážď7
Prahadážď so snehom2
Rímoblačno13
Sofiazamračené1
Štokholmoblačno3
Varšavasneženie-2
Viedeňsneženie0
Záhrebzamračené2
Ženevazamračené7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.