Hospodársky denník
USD40,704 Sk
EUR41,618 Sk
CHF28,182 Sk
CZK1,334 Sk
  Utorok  17.Decembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Parkinsona možno pribrzdiť

Parkinsonova choroba patrí medzi typických predstaviteľov neurodegeneratívnych ochorení, ktoré nie je možné vyliečiť. V súčasnosti sa toto ochorenie vyskytuje u 164 zo 100 000 obyvateľov, pričom v populácii vyššieho veku stúpa ich počet až na 2250/100 000 obyvateľov. Podľa odhadov je na Slovensku približne 8 000 parkinsonikov, pričom viac ako polovica nie je diagnostikovaná. Priemerný vek nástupu ochorenia je 65. rok, výnimočne sa objavuje pred 40. rokom života. Parkinsonova choroba je stále poddiagnostikovaná, a to najmä u starších ľudí. Príbuzní starších ľudí často podceňujú prvé príznaky tohto ochorenia a mylne sa domnievajú, že bolesti svalstva a neskôr tras alebo stuhnutosť sú v „ich veku normálne“. Kvalitná a dobre nastavená liečba však môže spomaliť progresiu ochorenia a výrazne zlepšiť kvalitu života postihnutého aj vo vyššom veku. Parkinsonovu chorobu prvýkrát popísal londýnsky lekár James Parkinson v roku 1817. Ide o pomaly progresívne neurologické ochorenie, ktoré zasahuje malú oblasť buniek v strednom mozgu, nazývanú substantia nigra. Postupná degenerácia týchto buniek zapríčiňuje zníženie hladiny životne dôležitej chemickej látky v mozgu - dopamínu, čo spôsobuje klasické príznaky Parkinsonovej choroby. Skoré klinické ťažkosti pacientov sú spravidla nešpecifické (bolesti svalstva, strata výkonnosti, únava, poruchy spánku). Hlavné príznaky sa obyčajne objavujú po mesiacoch až rokoch trvania choroby, spravidla keď dôjde k zníženiu dopamínu až pod 20 % pôvodného množstva. Typickými príznakmi parkinsonizmu sú: pokojový tras na jednej strane tela (tremor), celková pomalosť pohybu (bradykinéza), stuhnutosť končatín (rigidita), problémy s chôdzou alebo s rovnováhou (posturálna disfunkcia). Vzhľadom na to, že Parkinsonova choroba je nevyliečiteľné neurodegeneratívne ochorenie, kauzálny a najracionálnejší spôsob, ako sa vyrovnať s jeho liečbou, je spomalenie a v ideálnom prípade zastavenie predčasného zániku nervových buniek. V súčasnosti najpoužívanejšou liečbou Parkinsonovej choroby je substitúcia dopamínu prekurzormi L-dopy, pričom iba prednedávnom sa začalo s liečbou skorých štádií parkinsonizmu agonistami dopamínových receptorov. Podávanie v skorom štádiu choroby a následne dlhodobá liečba L-dopou vyvoláva viaceré nežiaduce účinky: klesá dyskinetický prah a skracuje sa trvanie jej účinku. Vyčerpanie účinku L-dopy znamená zhoršenie stavu na konci účinku dávky, chaotické kolísanie stavu, objavujú sa spontánne alebo poliekové dyskinézy. Z psychických komplikácií pri liečbe L-dopou sa u pacientov objavuje zmätenosť, halucinácie a psychózy.

No Agonista dopamínových receptorov určený na liečbu Parkinsonovej choroby - ReQuip (ropinirol) od spoločnosti GlaxoSmithKline znižuje nedostatok dopamínu priamym účinkom v mozgovom tkanive a zmierňuje všetky prejavy a vývoj príznakov ako tremor, nezhoršuje dyskinézu a zároveň má antidepresívny a neuroprotektívny účinok. Pri monoterapeutickej liečbe v začiatočných štádiách ochorenia odďaľuje nutnosť začať liečbu L-dopou až o 5 rokov. Pre pacienta znamená ReQuip nižšie riziko dyskinézy a iných motorických komplikácií dlhodobej liečby L-dopou. U pacientov, u ktorých sa ReQuip používa súčasne s L-dopou, možno znížiť dávku L-dopy až o 30 %, čím sa výrazne obmedzí vznik jej nežiaducich účinkov.

(lk)

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasia miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti až depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systému.Zajtra možnosť ústupu zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

Dnes bude zamračené a na väčšine územia sneženie. Najvyššia teplota -3 až 1, na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Slabý juhovýchodný až južný vietor.V streda bude premenlivá veľká oblačnosť a na mnohých miestach snehové prehánky, na severe aj trvalejšie sneženie. Nočná teplota -2 až -6, v údoliach okolo -8, denná -5 až -1 stupeň. Vo štvrtok bude polojasno, ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota -4 až -9, v údoliach -10 až -16, denná teplota -6 až -2 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.40 a zapadne o 15.58.

Amsterdamobčasný dážď4
Atényobčasný dážď13
Belehraddážď4
Berlíndážď so snehom0
Bratislavasneženie-1
Bruseloblačno3
Budapešťsneženie0
Bukurešťzamračené0
Frankfurtobčasný dážď3
Helsinkipolojasno-2
Istanbulobčasný dážď7
Kodaňzamračené0
Kyjevjasno-8
Lisabondážď11
Londýnoblačno4
Madridoblačno10
Moskvapolojasno-8
Oslopolooblačno-3
Paríždážď7
Prahadážď so snehom2
Rímoblačno13
Sofiazamračené1
Štokholmoblačno3
Varšavasneženie-2
Viedeňsneženie0
Záhrebzamračené2
Ženevazamračené7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.