Hospodársky denník
USD40,768 Sk
EUR41,799 Sk
CHF28,596 Sk
CZK1,341 Sk
  Pondelok  23.Decembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Sviatok naozaj zázračný

Je tu znovu čas, keď viac ako inokedy zaznievajú slovíčka želaní zdravia, šťastia, pokoja a pohody. Vianoce sú naozaj zázračné sviatky, a to v každom zmysle tohto slova. Už iba preto, že tu boli skôr než my a budú, aj keď my nebudeme... Ani keby sme proti nim tiahli do boja so všetkými kanónmi, počítačmi, spaľovacími motormi a podvojným účtovníctvom, nič nezmôžeme. Vôňa ihličia, darčeky, slávnostne prestretý vianočný stôl, spev kolied - to všetko vytvára neopakovateľnosť vianočných dní. Vianoce sú výtvorom ľudskej kultúry a dokazujú potrebu človeka rituálne vyjadriť a tým posvätiť túžbu po ľudskej jednote, tolerancii, dostatku. Oslavuje ich celý svet, majú mnohé spoločné prvky, ale aj odlišnosti, ktoré im vtisol každý národ na dejinnej púti svojej histórie a náboženskej tradície.

Slávnostne vyzdobený vianočný stromček ožiarený sviečkami v domácnostiach i na verejných priestranstvách je na Slovensku, ako aj v mnohých iných krajinách tradičnou súčasťou Vianoc. Pre katolíckych veriacich sú významným symbolom vianočných sviatkov aj jasličky a scéna betlehema. Jasličky sú po prvý raz historicky podložené v polovici 16. storočia v Taliansku a Španielsku, trochu neskôr sa objavujú v južnom Nemecku. Po roku 1600 sa betlehemy rýchlo rozšírili a jednoduchí ľudia ich začali vyrezávať a zostavovať. Vrcholom umenia zhotovovania betlehemov bolo obdobie baroka. Koncom 18. storočia sa šírili najmä z Neapola a Tirolska. Prvú jedličku ozdobenú sviečkami znázorňuje medená rytina z roku 1506 od Lucasa Cranacha staršieho. Od 18. storočia sa vianočné stromčeky čoraz častejšie objavujú v evanjelických rodinách v strednej Európe. V katolíckych oblastiach sa ľudia do konca 19. storočia pridržiavali tradičných betlehemov, ktoré u protestantov nemajú význam. Šírenie sa stromčeka do celého sveta sa začalo po II. svetovej vojne. Dnes sú vianočné stromčeky zvyčajné aj v krajinách bez kresťanských tradícií, napríklad v Japonsku či Indii.

Na našom štedrovečernom stole nikdy nechýbali orechy, med, cesnak, jabĺčka, hrach a šošovica. Orechy boli nielen na stole, ale hádzali ich na Štedrý večer i do studne, aby nevyschla a bol v nej po celý rok dostatok čerstvej vody. Od štedrovečerného stola sa hádzali orechy do všetkých kútov izby, aby domu priniesli zdravie, šťastie, hojné božské požehnanie. Podľa starých zákonov každý člen rodiny mal dostať od toho najstaršieho do úst za lyžičku medu, aby mu po celý rok pripomínal, že treba sladko žiť v rodinnej pohode a zhode. Cesnakom sa natierali zámky na dverách domov, maštalí či chlievov, aby tam nemali prístup strigy a zlé sily a kravičky nestratili mlieko. Bývalo tiež zvykom, že pri večeri musel každý zjesť kúsok cesnaku. Mal ho chrániť pred chorobami a bolesťami. Každý sediaci pri stole mal rozkrojiť jablko kolmým rezom na stopku. Ak sa v rozkrojenom jabĺčku objavili jadierka v podobe hviezdy, malo to byť predzvesťou, že takýto človek bude po celý rok zdravý. Ale ak sa objavili v podobe kríža, bývalo to zlé znamenie. Šošovica bola symbolom hojnosti v dome, ale aj bohatej úrody.

Už v starom Ríme na oslavu Nového roka bohato obdarúvali darmi kresťanskí misionári, ktorí o niekoľko storočí neskôr prešli Alpy na sever, a boli prekvapení, že aj Germáni si k sviatku zimného slnovratu dávali navzájom darčeky. Oslava zimného slnovratu sa stala vianočnými sviatkami a obdarúvanie sa zachovalo. Čo kedysi malo milostivo naladiť bohov, to platilo ako znamenie priateľského spolucítenia a kresťanskej lásky k blížnemu. Od 16. storočia jestvujú dôkazy o tom, že darčeky si už nevymieňali len priatelia a príbuzní, ale že predovšetkým deti profitovali z vianočnej radosti a obdarúvania.

Na Štedrý deň bolo zvykom celý deň sa postiť, lebo len ten, kto až do štedrovečernej večere nejedol, mohol večer vidieť na stene zlaté prasiatko. Ak ho napriek tomu neuvidíte, nič to... Dôležité je, aby ste si našli čas jeden pre druhého....

(mb)

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasia miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti až depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Zajtra možnosť ústupu zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia sneženie. Na juhozápade miestami mrznúci dážď alebo mrholenie, pri ktorom sa bude vytvárať poľadovica. Najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov, slabý premenlivý, na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupne. n V utorok bude v juhozápadnej polovici veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, na krajnom juhozápade aj mrznúci dážď. V severovýchodnej polovici prevažne polojasno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota -1 až -5, na severe a východe -6 až -12, najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. V stredu bude v juhozápadnej polovici veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, na krajnom juhozápade aj mrznúci dážď. V severovýchodnej polovici prevažne polojasno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota -1 až -5, na severe a východe -6 až -12, najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.43 a zapadne o 16.00 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 19. 12. 2002: Bratislava 101,42, Sliač 98,97, Košice 99,87, Poprad 94,25, za 20. 12. 2002: Bratislava 101,10, Sliač 99,05, Košice 99,89, Poprad 94,13, za 21. 12. 2002: Bratislava 100,35, Sliač 98,14, Košice 99,42, Poprad 93,38.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamdážď11
Aténypolojasno9
Belehradoblačno3
Berlíndážď so snehom 3
Bratislavamrznúci dážď1
Bruselprehánky11
Budapešťdážď so snehom0
Bukurešťpolooblačno2
Frankfurtdážď10
Helsinkijasno-10
Istanbuloblačno5
Kodaňzamračené3
Kyjevpolojasno-6
Lisabonoblačno17
Londýnprehánky10
Madridoblačno12
Moskvasneženie-7
Oslopolojasno-7
Parížprehánky13
Prahadážď 4
Rímoblačno13
Sofiaoblačno-2
Štokholmpolojasno-3
Varšavapolojasno-2
Viedeňdážď4
Záhrebdážď4
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.