Hospodársky denník
USD40,768 Sk
EUR41,799 Sk
CHF28,596 Sk
CZK1,341 Sk
  Pondelok  23.Decembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Atentáty 21. storočia

Keď zalistujeme v knihách, zistíme, že slovo atentát možno chápať v užšom a širšom význame. Podľa slovníka cudzích slov ide o termín francúzskeho pôvodu, ktorý znamená „vražedný útok na významnú osobnosť, verejného činiteľa“. Slovník slovenského jazyka hovorí o „útoku na život z politických pohnútok“. Rozdiel je zjavný. V prvom prípade sa dôraz kladie na terč útoku, zatiaľ čo v druhom prípade rozhoduje motív. Čiže, ak by sme sa riadili len slovníkom cudzích slov, samovražedné útoky Palestínčanov na Blízkom východe by sme medzi atentáty zaradiť nemohli, lebo v nich o život väčšinou neprichádzajú významné osobnosti, ale obyčajní civilisti. Naopak, ak dôjde k vražde verejného činiteľa, je to atentát podľa oboch definícií, keďže zjavne ide o politicky motivovanú vraždu. Čiže chápanie, ktoré sa udomácnilo v slovenskom jazyku, je omnoho širšie.

Tieto terminologické odtiene zrejme vyplynuli z historického vývoja. Vražda politika, čiže klasický atentát, bola dlhé storočia účinným prostriedkom uzurpácie moci (Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!). Siahali za ňou dediči trónu, ale aj politickí odporcovia vládnuceho režimu. Účinná bola najmä v obdobiach absolutizmu, kde smrť neobmedzeného vládcu takmer zákonite prinášala zásadné zmeny. Tieto prapôvodné atentáty sa v niektorých častiach planéty zachovali dodnes. Ako taktiku ich napríklad používajú kolumbijskí povstalci či súperiace afganské frakcie. No čoraz viac súčasných útokov na známe osobnosti je dielom psychicky labilných jednotlivcov, za ktorými nestoja žiadne skupiny či organizácie. Len v tomto roku sme boli svedkami vraždy holandského pravicového politika Pima Fortuyna či pokusu o vraždu francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca. V oboch prípadoch figuroval aj politický motív, no ten nebol prvoradým. Útočníkov k činu totiž nepriviedol politický boj či vízia, ale hlavne vnútorná nevyváženosť. A tak sa tieto atentáty svojím spôsobom viac podobajú smutne známym krviprelievaniam na školách ako klasickým politickým vraždám.

Na druhej strane vyvražďovanie civilistov bolo celé storočia doménou štátu a cirkvi. Masakre rádových občanov ako prostriedok boja za určité politické ciele je „výdobytkom“ modernej doby. Avšak na prahu tretieho tisícročia sú atentátnici pritom čoraz fanatickejší (je čoraz viac samovražedných útočníkov), atentáty spôsobujú čoraz väčšie škody, politické ciele útočníkov sú čoraz všeobecnejšie a ich zbrane sofistikovanejšie. Prečo k tomu prichádza práve

Určite existuje viac príčin, my spomenieme dve možné. V demokratickom zriadení spoločnosti, kde funguje rozdelenie politickej moci, ale aj vplyvné lobistické a záujmové skupiny, sú politici viac-menej nahraditeľní, takže klasické atentáty v klasickom ponímaní prestávajú byť efektívne. No a po druhé na globálnej scéne došlo k zakonzervovaniu priepastného rozdielu medzi bohatým severom a chudobným juhom, pričom tí nevyspelí práve pre svoju vojenskú, ekonomickú a aj politickú zaostalosť nedokážu zmeniť tento nepomer. A tak sa v plnom rozsahu začínajú napĺňať slová o terorizme ako atómovej bombe chudobných, ktoré francúzsky filozof a spisovateľ Sartre vyslovil ešte hlboko v 20. storočí.

Počasie

Na našom území očakávame prevládanie nepriaznivého vplyvu počasia miernej intenzity. Častejší je pocit nespokojnosti, nervozity, malátnosti až depresie, môže dôjsť k narušeniu koncentrácie. Pri telesnej a duševnej námahe nastáva rýchlejšie únava. Vyššia môže byť záťaž srdcovo-cievneho systému, predpokladáme intenzívnejšie reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, starších poranení a výskyt fantómových bolestí. Zhoršený môže byť priebeh ochorení dýchacieho, prípadne zažívacieho systému. Zajtra možnosť ústupu zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia sneženie. Na juhozápade miestami mrznúci dážď alebo mrholenie, pri ktorom sa bude vytvárať poľadovica. Najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov, slabý premenlivý, na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupne. n V utorok bude v juhozápadnej polovici veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, na krajnom juhozápade aj mrznúci dážď. V severovýchodnej polovici prevažne polojasno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota -1 až -5, na severe a východe -6 až -12, najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. V stredu bude v juhozápadnej polovici veľká oblačnosť až zamračené a miestami sneženie, na krajnom juhozápade aj mrznúci dážď. V severovýchodnej polovici prevažne polojasno a zrážky len ojedinele. Najnižšia nočná teplota -1 až -5, na severe a východe -6 až -12, najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.43 a zapadne o 16.00 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 19. 12. 2002: Bratislava 101,42, Sliač 98,97, Košice 99,87, Poprad 94,25, za 20. 12. 2002: Bratislava 101,10, Sliač 99,05, Košice 99,89, Poprad 94,13, za 21. 12. 2002: Bratislava 100,35, Sliač 98,14, Košice 99,42, Poprad 93,38.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamdážď11
Aténypolojasno9
Belehradoblačno3
Berlíndážď so snehom 3
Bratislavamrznúci dážď1
Bruselprehánky11
Budapešťdážď so snehom0
Bukurešťpolooblačno2
Frankfurtdážď10
Helsinkijasno-10
Istanbuloblačno5
Kodaňzamračené3
Kyjevpolojasno-6
Lisabonoblačno17
Londýnprehánky10
Madridoblačno12
Moskvasneženie-7
Oslopolojasno-7
Parížprehánky13
Prahadážď 4
Rímoblačno13
Sofiaoblačno-2
Štokholmpolojasno-3
Varšavapolojasno-2
Viedeňdážď4
Záhrebdážď4
Ženevadážď9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.