Hospodársky denník
USD40,628 Sk
EUR41,871 Sk
CHF28,723 Sk
CZK1,336 Sk
  Piatok  27.Decembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nielen veľké mená, ale aj srdcia

Čím sme zaujali svet - chronológia najdôležitejších podujatí a podiel Slovákov Chronológia najdôležitejších športových udalostí v roku 2002 popísala prvú stránku už 4. januára, na MS 20 v Pardubiciach a Hradci získali titul mladí hokejisti Ruska. Naše hokejové nádeje skončili vo štvrťfinále na reprezentantoch krajiny Helvétskeho kríža. Hoci sme v Hopmanovom pohári zmiešaných tenisových tímov v austrálskom Perthe nemali zastúpenie, najhlasnejšie zarezonovalo meno Slovenska práve na tenisových dvorcoch. Koncom januára sa z víťazstva na prvom grandslamovom turnaji v Melbourne v miešanej štvorhre tešila Daniela Hantuchová spolu s Kevinom Ullyettom zo Zimbabwe. „Je neuveriteľné, že som doteraz všetkých

desať zápasov

v mixe vyhrala a získala tak dva grandslamové tituly,“ glosovala svoj úspech Daniela, nadväzujúc tak spomienkami na víťazstvo vo Wimbledone v minulom roku, vtedy s Čechom Friedlom. Mladá slovenská tenistka si účinkovaním na Australian Open hneď v úvode roka dala slušný vklad (196 672 AUD) na svoje bankové konto.

V tom istom čase v Berlíne efektným štýlom odštartovala svoj skvelý rok iná veľká postava nášho športu, Martina Moravcová na finálovom mítingu Svetového pohára v disciplíne 100 m motýlik zlepšila

svetový rekord

časom 56,55 s, čo jej okrem iného vynieslo aj prémiu 50 000 USD. „Mimoriadne ma teší, že som vzala rekord práve Američanke Thompsonovej. Ona ma totiž dvakrát okradla o rekord na polohovej stovke.“ Športovci celej planéty sa už hotovali na XIX. ZOH v Salt Lake City, keď v exhibičnom hokejovom zápase hviezd NHL Svet - Severná Amerika (8:5) v Los Angeles v druhom dni februára nastúpili aj Slováci Žigmund Pálffy s Pavlom Demitrom. Veľa zástupcov vo svetových výberoch rôzneho typu športu sme nemali, preto má toto uznanie vysokú cenu pre samotné duo, rovnako tiež pre náš hokej. Zrejme nikto netušil, že práve oni sa stanú budúcimi svetovými šampiónmi.

V Salt Lake City, kde sa najúspešnejšou výpravou so ziskom 35 medailí (12-16-7) stalo Nemecko, slovenskí športovci prepadli, čo v plnej miera platí aj o hokejistoch.

Deviate miesto

biatlonistky Martiny Jašicovej vo vytrvalostných pretekoch na 15 km a 5. miesto štafety žien v tom istom športe, 9. miesto sánkarskej dvojice Ľubomír Mick - Walter Marx či 12. miesto bežca na lyžiach Martina Bajčičáka sú iba nevýraznou útechou zimnej olympiády.

Nádeje sme vkladali do 9. ME v biatlone vo fínskom Kontiolahti. Najúspešnejšou výpravou so štyrmi zlatými medailami bolo Rusko, slovenskí reprezentanti zaujali iba v juniorských kategóriách. A tak sa naša pozornosť sústredila na európsky šampionát v športovej streľbe v Solúne. Naša výprava doviezla z tohto pre nás historicky významného mesta

iba bronzovú

medailu, vystrieľalo ju družstvo puškárov Jozef Gönci, Vlastimil Veselka a Peter Buberník. Reprezentácia Ruska s 10 zlatými medailami opäť nenechala nikoho na pochybách, že je v športe stále veľmocou.

Apríl z hľadiska Slovenska ozdobila opäť Martina Moravcová a do istej miery tiež basketbalistky SCP Ružomberok. Na VI. MS v plávaní v krátkom bazéne v Moskve sa konalo 7 svetových rekordov a 22 rekordov MS, najúspešnejšou výpravou s 10 zlatými bola Austrália. Naša Martina Moravcová získala

dve zlaté a striebro

a so zbierkou 14 medailí (6 zlatých, 5 strieborných a 3 bronzové) sa dostala na prvé miesto historickej tabuľky žien podľa počtu získaných medailí na MS v krátkom bazéne. Stolný tenis, zápasenie, športová gymnastika, vzpieranie, športy, v ktorých sa konali vrcholné podujatia starého kontinentu už tiež nepatria do oblastí, v ktorých by sa Slováci predstavili svetu v plnom lesku. Tak sme si počkali na záver mesiaca a vo francúzskom Valenciennes sa po prvý raz víťazom Európskej ligy v basketbale žien stal domáci tím po finálovom víťazstve nad poľským tímom Lotos Gdynia 78:72, ružomberské „žabky“ skončili štvrté.

Máj v Európe patril futbalu a finálovým podujatiam klubových súťaží - Pohár UEFA získali futbalisti Feyenoordu Rotterdam po víťazstve 3:2 nad Borussiou Dortmund. Real Madrid víťazstvom v Lige majstrov mohol oslavovať svoju storočnicu, vo finále v Glasgowe zdolal Bayer Leverkusen 2:1. V rozpätí týchto dvoch futbalových udalostí vystúpilo

na svetovú scénu

reprezentačné mužstvo hokejistov Slovenska a pod taktovkou trénera Jána Filca a so skvelými sólistami v súbore s Petrom Bondrom, so Žigmundom Pálffym, s Miroslavom Šatanom rozohrali nádhernú symfóniu. Aplauz zaplnenej göteborskej haly Scandinavium patril slovenským hokejistom, ktorí vybojovali historický prvý titul majstrov sveta v hokeji pre našu krajinu po finálovom víťazstve nad Ruskom 4:3. Najlepším strelcom bol vo Švédsku Peter Bondra (7 gólov), najužitočnejším a najproduktívnejším hráčom slovenský kapitán Miroslav Šatan (13 bodov) a najproduktívnejším obrancom Richard Lintner (8 bodov). V All Stars turnaja boli Slováci Lintner, Šatan a Bondra. „Nečakal som, že trafím tak presne k žŕdke. Mal som šťastie, ale zaslúžili sme si ho. Bojovali sme a

dali do hry srdce,

máme z titulu obrovskú radosť,“ komentoval bezprostredne po finále svoj rozhodujúci gól Peter Bondra po Pálffyho prihrávke. V tej chvíli sa na okamih zastavil v našej krajine čas. Stali sme sa majstrami modrej planéty a najmä hokejový svet žasol s úžasom nad majstrovstvom našich chlapcov. A ako charakterizoval výnimočnosť chvíle i svojho tímu kormidelník Ján Filc? „Prvý titul svetových šampiónov získal kolektív, ktorý tvorili nielen vynikajúci hráči, jedni z najlepších na tejto planéte, ale aj skvelí ľudia. Majú nielen veľké mená, ale aj srdcia.“

Šport v celom svojom komplexe nemá čas na pridlhé oslavy, pred dverami bol ďalší veľký sviatok - majstrovstvá sveta vo futbale v dvoch ázijských krajinách - v Japonsku a Kórejskej republike.

(Dokončenie v budúcom čísle.)

(msl)

Počasie

Na území Slovenska pretrváva zvýšená intenzita dráždivosti počasia, čo môže podmieniť u meteosenzitívnych ľudí trpiacich na prieduškovú astmu zhoršenie zdravotného stavu - môže sa prejaviť častejší výskyt dýchavičnosti, resp. astmatických záchvatov. Zhoršená je výkonnosť, koncentrácia a schopnosť pohotových reakcií. Pretrváva výskyt bolestí hlavy, prípadne aj reumatických a srdcovo-cievnych ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedeného vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť. V nižších polohách na väčšine územia hmlisto. Ojedinele mrznúce mrholenie alebo slabé sneženie. Najvyššia teplota -8 až -3, na juhozápade miestami okolo -1 stupňa. Na horách vo výške 1500 m okolo 1 stupňa. Juhovýchodný až južný vietor 4 až 8 m/s.n V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Ojedinele slabé sneženie alebo mrznúce mrholenie. Ojedinele polojasno. Nočná teplota -3 až -8, ojedinele okolo -10 stupňov, denná -5 až 0 stupňov. V nedeľu bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Miestami, najmä na západe, mrholenie alebo dážď, pri ktorom sa bude tvoriť poľadovica. Nočná teplota -1 až -6, ojedinele okolo -8 stupňov, denná -4 až 0, na západe miestami okolo 3 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.03 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamdážď9
Aténypolojasno12
Belehradzamračené2
Berlínzamračené0
Bratislavaoblačno-2
Bruseldážď11
Budapešťoblačno-2
Bukurešťjasno-4
Frankfurtdážď8
Helsinkizamračené-4
Istanbuljasno6
Kodaňdážď0
Kyjevzamračené-7
Lisabonoblačno16
Londýndážď11
Madridoblačno12
Milánodážď5
Moskvazamračené-7
Oslozamračené-3
Paríždážď10
Prahaoblačno1
Rímzamračené14
Sofiaoblačno3
Štokholmsnehové prehánky0
Varšavaoblačno-3
Viedeňpolooblačno-1
Záhreboblačno6
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.