Hospodársky denník
USD41,728 Sk
EUR41,73 Sk
CHF28,325 Sk
CZK1,349 Sk
  Piatok  6.Decembra 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













USA chcú viac priateľov

Stratégia nového partnerstva aj pomocou miliárd

Po teroristických útokoch na symboly amerického života z 11. septembra 2001 si až 75 percent Američanov myslí, že americká zahraničná politika berie do úvahy názory ostatných krajín. Vyplýva to z najnovšieho globálneho prieskumu verejnej mienky, ktorý zorganizovalo Výskumné centrum Pew Research Centre so sídlom v USA. Americká vláda si to na rozdiel od svojich občanov až tak nemyslí. Už pred spomínanou anketou, na ktorej sa zúčastnilo 38 000 ľudí zo 44 štátov, administratíva USA vedela, že protiamerické pocity vo svete zosilneli. Hlavne v moslimských krajinách. Terajší prieskum to len potvrdil. Možno je to len zhoda náhod a možno načasovaný plán, že práve včera americká vláda naznačila, že by v moslimskom svete chcela viac priateľov. Priateľov, ktorí nechystajú atentáty a nevymýšľajú teroristické svinstvá. Ako to však dosiahnuť? Ako včera uviedol riaditeľ plánovania politiky Ministerstva zahraničných vecí USA Richard Haass, malo by sa to realizovať aktívnejším šírením demokracie v moslimskom svete. V rámci prevencie proti terorizmu. Haass hneď aj dodal, že Washington nechce nikomu vnucovať šablónu politických zmien. To je múdre, lebo ktorýkoľvek politický systém, aj demokracia, je v každej krajne hlboko zakorenený vo vlastnej kultúre a v domácich špecifikách. A tie nejde len tak zmeniť.

Demokracia chápaná podľa západného modelu je len ťažko skopírovateľná do moslimského či orientálneho sveta fungujúceho na iných hodnotách a princípoch. Na to by v Bielom dome nemali nikdy zabudnúť. Zrejme ani nezabúdajú, lebo ako povedal Haass, USA, aby dosiahli svoj cieľ , chcú pracovať metódou postupných krokov s jednotlivými moslimskými krajinami, aby tieto vytvorili svoje vlastné systémy a nahradili tak súčasné autoritatívne režimy. Politická zmena sama osebe ešte nestačí, lebo tam, kde je chudoba, je aj frustrácia, a tá zúfalých ľudí vedie k zúfalým činom. Haass povedal, že krajiny so zlou hospodárskou situáciou a s uzavretými politickými systémami môžu byť liahňou teroristov, útočiacich na USA preto, že Washington podporuje tieto režimy, pod ktorými žijú. Zaujímavo povedané, čudné je na celej veci iba to, že Haass za krajiny, ktoré majú potenciál na viac demokracie, označil Palestínsku samosprávu, Irán a Irak. Žiadny z týchto režimov však USA nepodporujú! Lepšie povedané, teraz nie. Iránu „pomáhali“ v sedemdesiatych rokoch, potom sa ich veľkej priazni tešil Irak aj so Saddámom Husajnom (až do útoku na Kuvajt) a Palestínčanov nepodporovali nikdy, keďže vždy viac „fandili“ Izraelu. A režim, ktorý podporujú - v Saudskej Arábii - vôbec nie je demokratický, ale je, zatiaľ, priateľský. Čo na tom, že iba vďaka vzťahu ropa-doláre?

Ako jeden z mechanizmov realizácie tohto plánu šéf americkej diplomacie Colin Powell má už v najbližších mesiacoch predložiť novú ponuku partnerstva. Partnerstvo zvýši pomoc USA arabským štátom nad rámec súčasnej jednej miliardy dolárov ročne a sústredí sa hlavne na reformy vzdelávania, hospodárstva a politiky. To všetko je fajn, sleduje ďalekosiahle ciele, možno aj s úspechom, ibaže pravda je taká, že iba toto gesto nepostačí. Lebo priateľstvo sa kúpiť nedá. Ani za miliardy. A ani vychovať priateľov bez obojstranne vzájomnej dôvery nejde. Aby USA mohli dôverovať iným národom, tie zas musia dôverovať Američanom. To však bez americkej snahy pochopiť iné národy nejde. Ich kultúru, náboženstvo, hodnoty a problémy. A, pravdaže, aj túžbu po obojstranne výhodnej ekonomickej spolupráci a spravodlivejšom prerozdeľovaní ekonomických zdrojov sveta. Som zvedavý, čo všetko tých 75 % Američanov dôverujúcich zahraničnej politike svojej krajiny vie o naozajstných problémoch sveta mimo hraníc USA...

Iaromír Novák

Počasie

Na juhozápade územia Slovenska predpokladáme ešte pretrvávanie intenzívnejších zdravotných ťažkostí u osôb s ochoreniami pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môže vyskytovať zvýšený sklon k depresii a bolesti hlavy pri ochoreniach krčnej chrbtice. Pomerne priaznivé sú účinky počasia na pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím. Na ostatnom území predpokladáme prevládanie priaznivého vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. Dobrá je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivého vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí na väčšine územia Slovenska.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené a ojedinele slabé zrážky. Najvyššia teplota 3 až 7 stupňov, na severe len slabo nad nulou. Teplota na horách vo výške 1500 m v priebehu dňa klesne na 0 stupňov. Severný vietor 3 až 6 m/s, na východnom Slovensku miestami okolo 8 m/s, s nárazmi do 15 m/s.n V sobotu bude prevažne veľká oblačnosť, ojedinele slabé zmiešané zrážky. Nočná teplota 4 až 0, v údoliach okolo -2 stupňov, denná 1 až 5, na severe a východe okolo 0 stupňov. V nedeľu bude veľká, na severe postupne zmenšená oblačnosť, ojedinele sneženie. Nočná teplota 2 až -2, v údoliach najmä na severe okolo -4, denná teplota -1 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 15.54 hod.

Amsterdamoblačno3
Atényoblačno19
Belehradobčasný dážď9
Berlínzamračené-1
Bratislavazamračené5
Bruseloblačno4
Budapešťobčasný dážď7
Bukurešťobčasný dážď2
Frankfurtzamračené5
Helsinkipolojasno-5
Istanbulpolooblačno13
Kodaňzamračené0
Kyjevzamračené-6
Lisabonslnečno18
Londýnoblačno6
Madridslnečno13
Moskvazamračené-6
Oslopolojasno-2
Parížzamračené5
Prahazamračené2
Rímdážď10
Sofiaoblačno8
Štokholmpolojasno-1
Varšavaoblačno-4
Viedeňzamračené5
Záhrebobčasný dážď7
Ženevaobčasný dážď4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.