Hospodársky denník
USD48,536 Sk
EUR42,35 Sk
CHF28,776 Sk
CZK1,333 Sk
  Pondelok  11.Februára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Afganistan mení postoj k Rusku

„Súčasný Afganistan nie je Afganistan zo sovietskych čias a Rusko nie je Sovietsky zväz.“ Afganistan, pre ktorý bolo v minulosti Rusko nepriateľom, by dnes rád spolupracoval s Moskvou. Dokonca priamo vo vojenskej oblasti. To sú závery rozhodnutia dočasnej afganskej vlády, ktoré zreprodukoval podpredseda dočasnej afganskej vlády a minister obrany generál Muhammad Kasím Fahím. „Orientácia Afganistanu na Rusko vo vojenskej oblasti je oprávnená tak z ekonomickej stránky, ako aj vzhľadom na štruktúru znovu sa rodiacej afganskej armády“, vyhlásil Fahím, ktorý v nasledujúcich dňoch navštívi Moskvu. Generál dodal, že takmer všetko vybavenie afganskej armády má ruský pôvod a mnohí dôstojníci získali vzdelanie na sovietskych školách. „Máme obrovský záujem na obnovení dodávok ruských zbraní a počas návštevy máme v úmysle uzavrieť s ruským ministerstvom obrany niekoľko dohôd,“ dodal Fahím. Minister obrany tiež pripustil možnosť vzdelávania afganských dôstojníkov na ruských vojenských akadémiách, ako aj vyslanie ruských vojenských poradcov do Kábulu.

Vzdal sa úradom

Minister zahraničných vecí bývalého vládneho afganského hnutia Taliban Abdul Wakil Ahmad Muttawakil sa v piatok vzdal afganským úradom, ktoré ho vzápätí vydali americkým vojakom v južnej časti Afganistanu na vypočúvanie.

Afganské oficiálne miesta zadržali muža, ktorý sa priznal k účasti na smrti štyroch zahraničných novinárov, zavraždených minulý rok vo východnom Afganistane. Bližšie neurčeného muža vypočúvajú afganské bezpečnostné zložky.

Dočasný premiér H. Karzaj prepustil na slobodu 350 zajatcov z radov bývalého vládnuceho hnutia Taliban. Podľa premiéra sú nevinní a ich prepustenie je súčasťou amnestie pre radových bojovníkov.

Lídri zvrhnutého fundamentalistického hnutia Taliban sa zhromažďujú mimo Afganistanu a vytvárajú nové organizácie, ktoré by sa mali postaviť na odpor novej vláde Afganistanu. Vyhlásil to minister zahraničných vecí dočasného afganského kabinetu A. Abdulláh: „Mimo územia Afganistanu existujú už najmenej dve organizácie afganských fundamentalistov. Podrobné informácie o ich štruktúre zatiaľ nemáme, ale pokladáme za neprijateľné, aby členovia vojenskými prostriedkami porazeného Talibanu mohli v Afganistane alebo za jeho hranicami vyvíjať podvratnú činnosť, namierenú proti úradujúcej afganskej vláde.“

Vodca libanonského hnutia Hizballáh odmietol tvrdenia Izraela, podľa ktorých sa bojovníci siete al-Káida skrývajú na území Libanonu, kontrolovanom týmto šíitským zoskupením.

V Afganistane vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý po prvý raz v dejinách krajiny umožňuje súkromné vlastníctvo televíznych a rozhlasových staníc.

Oživenie plynovodu

Predseda afganskej prechodnej vlády Hamíd Karzaj a pakistanský prezident Parvíz Mušarráf sa dohodli na oživení plánov na vybudovanie transafganského plynovodu z Turkménska do Pakistanu.

Plynovod s dĺžkou 1400 kilometrov, ktorý by viedol z Turkménska cez severný Afganistan, pôvodne zamýšľalo za 1,9 miliardy dolárov vybudovať konzorcium vedené americkou spoločnosťou Unocal. Vývoj projektu však zastavili v auguste 1998, keď americká armáda ostreľovala raketami teroristické tábory v Afganistane v reakcii na bombové útoky na dve americké veľvyslanectvá v Afrike. Podľa pôvodného plánu má 740 kilometrov dlhá časť plynovodu prechádzať cez afganské územie.

(TASR/sb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.