Hospodársky denník
USD48,355 Sk
EUR41,798 Sk
CHF28,311 Sk
CZK1,316 Sk
  Štvrtok  28.Februára 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Konvent do roka a do dňa

EÚ dnes štartuje prácu na reforme svojich inštitúcií

Prerozdelením moci medzi členskými štátmi a bruselskými inštitúciami, zjednodušením základných zmlúv EÚ, úlohou národných parlamentov a štatútom Charty základných práv sa takmer do roka a do dňa bude zaoberať nový konvent, ktorého prácu štartuje EÚ práve dnes popoludní. O potrebe vytvoriť konvent sa už diskutovalo dlhší čas, aj keď dokreslenie jeho základných čŕt priniesol až minulý december Laekene. Jeho základnou úlohou bude vypracovať v priebehu roka podklady, námety a odporúčania pre medzivládnu konferenciu. Tá sa musí uskutočniť ešte pred voľbami do EP v roku 2004, takže je zrejmé, že všetky tri etapy diskusie - fáza otázok a počúvania, kritické hodnotenie navrhovaných riešení a formulácia konkrétneho návrhu, sa musia skončiť takto o rok na jar, najneskôr v júni 2003, aby medzivládna konferencia už mohla definitívne rozhodnúť o budúcej reforme európskych inštitúcií.

Príprava konventu neprebehla bez ťažkostí. Od finančných cez politické - teda od vydelenia dostatku financií na jej činnosť až po personálne obsadenie vedenia a zástupcov jednotlivých krajín - až po problém zmysluplnosti práce celého konventu a obavy z nerovnakého postavenia malých a veľkých krajín. Dôvod je jednoduchý. Napriek úspešnému fungovaniu inštitúcií v minulosti je zrejmé, že daná šablóna pre už takmer dvadsaťpäť krajín (po prvej etape rozšírenia) vyhovovať nebude.

V 105-člennom fóre bude teraz podľa dohody každá členská a kandidátska krajina EÚ zastúpená jedným predstaviteľom vlády a dvoma zástupcami parlamentu (SR vysiela J. Fígeľa, P. Hamžíka a I. Belohorskú), pričom EP tu bude mať šestnásť a EK dvoch zástupcov. Ide teda po prvý raz o rovnocenné zastúpenie členov aj nečlenov. S tým rozdielom, že kandidáti budú v podstate „viac ako pozorovatelia“ (G. Verheugen), teda nebudú mať hlasovacie právo a ani právo veta.

V rámci personálneho obsadenia bol problém s nedostatkom žien, ktorých je len 16, a s menoslovom zástupcov (najmä pokiaľ ide o talianskeho zástupcu G. Finniho stojaceho na čele profašistickej Národnej aliancie). Hlavné debaty sa však sústredili okolo zvolenia šéfa prezídia. Kým ešte pred pár mesiacmi sa najväčšia šanca dávala holandskému premiérovi Wim Kokovi a v prípade jeho odmietnutia talianskemu premiérovi Giuliano Amatovi či fínskemu exprezidentovi Martti Ahtisaarimu, dnes je o šéfovi prezídia rozhodnuté. Bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d´Estainga bude mať pod sebou podpredsedov G. Amata a belgického expremiéra Jean-Luc Dehaena. Väčšina krajín vyslala osobnosti, aj keď už zo zapadnutého politického výslnia, no na druhej strane tým ukázala, akú vážnosť zastupovaniu v konvente prikladá.

Osobnosti však nie sú všetko. Dobre fungujúci konvent sa nesmie moriť s nedostatkom financií, ako to v tomto prípade hrozí. Nehovoríme teraz o prehnane vysokých platoch a pôžitkoch, o ktoré si Giscard požiadal (plat na úrovni predsedu EK, teda asi 750-tisíc korún, luxusný byt a asistentov). Fungovanie konventu len podľa odhadov bude stáť asi 35 mil. eur, no už teraz v pokladnici chýba 5 miliónov eur. Je zrejmé, že predpokladané stretnutia - dvakrát do mesiaca celý konvent, predsedníctvo každých pätnásť a predseda s podpredsedami každých sedem dní - bude potrebné z niečoho financovať.

Posledným problémom je zmysluplnosť konventu, teda zmysluplnosť debát, ktoré sa zamerajú na inštitucionálnu reformu, chartu základných práv či úlohu národných parlamentov. Európska komisia by skutočne nemala spolu s parlamentom vytvárať prekážky národným vládam, skôr by mala dopĺňať ich činnosť. Aj preto treba citlivo vybrať a zamerať sa na úlohy, o ktorých bude konvent diskutovať. Ako to už podotkol jeden zo zástupcov K. Hänsch, konvent by sa nemal zamerať na technické otázky typu budúcej EÚ, skôr na poslanie EÚ, jej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, na rozdelenie právomocí medzi štáty a inštitúcie únie. V opačnom prípade by sa mohlo stať aj to, že by sa bral ohľad predovšetkým na názory väčších krajín s prevalcovaním tých menších, ako varuje fínsky premiér P. Liponnen. Paradoxne, aj Veľká Británia a Nemecko, ktoré sa dohadujú, či bude z EÚ federácia, konfederácia či únia, tvrdia, že „Európska rada (summit) by sa mala vrátiť k svojej pôvodnej funkcii strategického dohľadu nad celou úniou v súvislosti s plánovacím procesom komisie“.

(TASR, sb)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia časom dážď, od asi 1000 m sneženie. Popoludní prechod k premenlivej, neskôr zmenšenej oblačnosti. Najvyššia denná teplota 4 až 8, na juhozápade miestami okolo 10 stupňov. Juhozápadný až západný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne na -1 V piatok bude polooblačno, časom až oblačno a lokálne občasný dážď, od asi 1000 m sneženie. Nočná teplota 4 až 0, v horských dolinách do -2, denná teplota 7 až 11, na severe okolo 5 stupňov. V sobotu bude prevažne oblačno a miestami dážď, od asi 1100 m sneženie. Nočná teplota 5 až 1, denná teplota 5 až 9 stupňov, na severe miestami chladnejšie. Slnko vyjde zajtra o 6.34 a zapadne o 17.35 hod.

Počasie

Dnes očakávame zväčša pozitívny vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Častejšie sú bolesti hlavy a zosilňujú sa reumatické bolesti. Zvýšený je sklon k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení a k depresívnym stavom. V priebehu dňa zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia, čo sa môže prejaviť zintenzívnením zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového, srdcovo-cievneho, dýchacieho prípadne zažívacieho systému. Zvyšuje sa nervozita, nepokoj, únava, nižšia je výkonnosť a schopnosť koncentrácie. Pozor na úrazy a nehody!Zajtra predpokladáme zvyšovanie nepriaznivých účinkov počasia na celom území Slovenska. (zč)n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené. Na väčšine územia občasný dážď, na horách sneženie. Najvyššia denná teplota 5 až 9, na horách vo výške 1500 m -2 stupne. Západný až severozápadný vietor 4 až 8, na horách 15 až 20 m/s, vo vysokých polohách víchrica. n Vo štvrtok bude premenlivá veľká oblačnosť a na mnohých miestach prehánky, aj v nížinách väčšinou snehové. Nočná teplota 2 až -2, denná teplota 3 až 7 stupňov, na severe slabo nad nulou. V piatok bude polooblačno, cez deň od severozápadu pribúdanie oblačnosti a neskôr občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -7, v údoliach okolo -10, denná teplota 0 až 4 stupne, na severe slabo pod nulou.n Slnko vyjde zajtra o 6.51 a zapadne o 17.21 hod.

Amsterdamoblačno8
Atényslnečno20
Belehraddážď17
Berlínoblačno5
Bratislavačasom dážď9
Brusel oblačno10
Budapešťdážď9
Bukurešť oblačno14
Frankfurt oblačno7 
Helsinkiobčasné sneženie1
Istanbulpolooblačno15
Kodaň zamračené5
Kyjevoblačno6
Lisabonpolooblačno15
Londýnpolooblačno9
Madridoblačno13
Moskvaoblačno3
Osloobčasné sneženie-1
Parížpolooblačno13
Prahaoblačno8
Rímpolooblačno18
Sofiapolooblačno15
Štokholmobčasné sneženie1
Varšavaoblačno5
Viedeňobčasný dážď8
Záhrebdážď15
Ženevaoblačno7

Amsterdamdážď7
Atényoblačno15
Belehradoblačno10
Berlíndážď7
Bratislavadážď8
Brusel prehánky8
Budapešťdážď9
Bukurešť polojasno12
Frankfurt dážď10 
Helsinkisneženie-3
Istanbuldážď10
Kodaňdážď6
Kyjevoblačno9
Lisabonjasno17
Londýnprehánky8
Madridjasno12
Moskvaoblačno5
Oslosnehové prehánky-2
Parížprehánky9
Prahadážď7
Rímpolojasno14
Sofiaoblačno10
Štokholmoblačno3
Varšavadážď2
Viedeňdážď9
Záhrebzamračené10
Ženevadážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.