Hospodársky denník
USD47,919 Sk
EUR42,152 Sk
CHF28,66 Sk
CZK1,333 Sk
  Pondelok  11.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













KTO RADÍ VLÁDE SR?

Kongres Spojených štátov vyšetruje obchody CSFB

Kongres v USA vyšetruje obchody CSFB s Enronom. Pod týmto titulom uverejnili 1. marca 2002 vo Financial Times článok, ktorý vnáša svetlo do pôsobenia spoločnosti Credit Suisse First Boston (CSFB) v americkom energetickom koncerne Enron. Objasňuje, akú úlohu zohral CSFB (mimochodom poradca vlády M. Dzurindu pre privatizáciu 49 % akcií SPP) pri páde Enronu. Joshua Chaffin a Stephen Fidler vypátrali, že bankári z Credit Suisse First Boston zohrali hlavnú úlohu pri vytvorení kontroverzných vzťahov, ktoré Enron využil na držanie miliárd dolárov neziskových aktív a ktoré nakoniec prispeli k jeho bankrotu. Pod spoločenským tlakom musel CSFB odovzdať parlamentným vyšetrovateľom materiály súvisiace s jeho obchodmi s Enronom. Redaktori okrem iného zistili, že Enron vo veľkej miere závisel od tímu CSFB pri nadviazaní partnerstiev. Preto materiály odovzdané vyšetrovateľom obsahujú aj partnerstvá, pretože pozornosť zákonodarcov prešla z bežných účtovníkov, ktorí skontrolovali účtovníctvo Enronu, priamo do epicentra na Wall Street. Vyšetrovatelia hľadajú dokumenty aj z iných firiem na Wall Street. Tím, známy ako skupina štruktúrovaných produktov, vznikol v roku 1998 ako súčasť spoločnosti Donaldson Lufkin & Jenrette (DLJ). Pripomeňme, že DLJ sa zlúčil koncom roku 2000 s CSFB. Vlastníkom CSFB je švajčiarska spoločnosť Credit Suisse Group poskytujúca finančné služby. Reklamný materiál DLJ z roku 1998 deklaroval, že skupina poskytovala finančné riešenia spoločnostiam „ušité“ na mieru pre daňové, regulačné a ratingové ciele klientov.

Vyšetrovanie FT podľa interných kalkulácií Enronu zistilo, že táto energetická spoločnosť (zbankrotovala 2. decembra 2001) zaplatila v roku 2000 samotnému CSFB viac ako 250 mil. USD. Uvedené DLJ a CSFB patrili medzi šesť bánk, ktoré získali viac ako 20 mil. USD z poplatkov od Enronu. Tím CSFB úzko spolupracoval s Andrewom Fastowom, bývalým hlavným finančným úradníkom Enronu a jeho zástupcami na vytvorení partnerstiev, ktoré ochraňovali neziskové aktíva Enronu. Jeden z pohlavárov skupiny Laurence Nath strávil v tom čase niekoľko týždňov v centrále spoločnosti Enron v Houstone. Pracoval tam s tímom Fastowa a s účtovníkmi Enronu, aby odovzdali partnerstvá Osprey, Marlin a Firefly, ktoré držali okolo 4 mld. USD v aktívach, ako tvrdia bývalí zamestnanci Enronu. Skupina vytvorila dve partnerstvá, Marlin a Osprey, ktoré boli unikátne. Využívali akcie Enronu na podopieranie úverových ratingov partnerstiev a prilákanie ďalších investorov. Podarená skupina nútila Enron, aby vydal ďalšie akcie v prípade, že cena akcií rapídne klesne. Trust bankárov a Deutsche Bank pomáhali pri predaji cenných papierov, ktoré spoločnosti emitovali. Bývalý zamestnanec Enronu povedal, že zamestnanci Enronu boli podnecovaní k upísaniu veľkého podielu na cenných papieroch, fúziám a akvizíciám investičnej banke. Podľa hovorcu CSFB „Enron poznal partnerské štruktúry, na ktorých sme pracovali. Úverové a akciové cenové spúšťacie mechanizmy boli všeobecne známe“.

Vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš minulý týždeň viackrát deklaroval, že osobne nebol pri výbere privatizačného poradcu. Zdá sa, že ho minulosť CSFB ani nezaujíma, pretože články o rôznych súdnych obvineniach, ktorým CSFB čelil vo svete, sa objavili v slovenských médiách až vlani, keď vláda mala predaj SPP rozbehnutý. Pokúsme sa preto (aj perom autorov Financial Times) priblížiť vláde, kto jej to vlastne radí. Podľa agentúrnych správ v USA obvinili CSFB z nečestného rozdeľovania akcií preferovaným zákazníkom. Obvinenie sa týka prijímania nezvyčajne vysoký provízií, ktoré by sa dali považovať za úplatky. Na verejnosť sa dostal jeden z najväčších škandálov, aký svet burzových expertov pamätá. Hlavnú úlohu v ňom pritom zohral Američan Frank Quattrone, ktorý v CSFB šéfoval oddeleniu investícií do technologických spoločností. Jeho oddelenie totiž už od marca 2000 vydávalo nápadne pozitívne správy o malej a stratovej írskej spoločnosti Riverdeep. Quattrone a jeho priatelia však zamlčali, že sami si predtým nakúpili akcie tejto spoločnosti za 25 mil. USD. Ich cenu vyhnali zo 6,75 USD na 66,9 USD a takto ich so ziskom predali. V Indii v apríli zakázali spoločnosti CSFB obchodovať po obvineniach, že pomáhala niektorým investorom manipulovať s trhom. V Japonsku odsúdili vysokopostaveného zamestnanca CSFB za porušovanie trhových smerníc a za marenie vládneho vyšetrovania. Pred dvoma rokmi bola skupina obchodníkov CSFB pod názvom Flaming Ferraris prepustená po obvineniach z manipulácie švédskeho trhu cenných papierov. V mnohých burzových krízach sa CSFB objavuje spoločne s americkým podnikateľom maďarského pôvodu Georgom Sorosom. Značnú časť ázijskej krízy analytici pripisujú špekulačnému impulzu práve fondov spravovaných G. Sorosom. V júni 2001 bol G. Soros hosťom M. Dzurindu a I. Mikloša.

Tibor Bucha

Počasie

Dnes bude prevažne slnečno a teplo. Najvyššia denná teplota 10 až 15. Slabý premenlivý, neskôr juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. V utorok bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Najnižšia nočná teplota 1 až -3, na juhozápade okolo 3 stupne, najvyššia denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno, zrána v nižších polohách ojedinele hmla. Veľmi teplo. Nočná teplota 3 až -1, na juhozápade okolo 5, najvyššia denná teplota 15 až 19, na severe okolo 13 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 6.12 a zapadne o 17.52 hod.

Amsterdamoblačno12
Aténypolojasno12
Belehradoblačno12
Berlínoblačno 13
Bratislavajasno14
Bruseloblačno13
Budapešťjasno11
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno12
Helsinkisneženie0
Istanbuldážď11
Kodaňdážď7
Kyjevjasno10
Lisabonprehánky13
Londýnoblačno11
Madridprehánky14
Milánojasno15
Moskvapolojasno5
Oslodážď so snehom2
Parížoblačno13
Prahaoblačno 13
Rímjasno20
Sofiadážď4
Štokholmprehánky2
Varšavaoblačno11
Viedeňjasno15
Záhrebjasno12
Ženevapolooblačno15

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 7. 3. 2002: Bratislava 99,41, Sliač 97,14, Košice 97,86, Poprad 92,41, za 8. 3. 2002: Bratislava 100,75, Sliač 98,33, Košice 99,12 Poprad 93,62, za 9. 3. 2002: Bratislava 100,31, Sliač 98,37, Košice 99,35, Poprad 93,74.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.