Hospodársky denník
USD47,648 Sk
EUR41,995 Sk
CHF28,645 Sk
CZK1,329 Sk
  Piatok  15.Marca 2002

Pevnosť Barcelona

Španielsky prístav Barcelona sa pred dnešným summitom EÚ premenil doslova na pevnosť a pripravuje sa na to najhoršie. Dokonca polícia v stredu mesto kompletne uzavrela a paralyzovala. Na ochranu šéfov vlád členských štátov únie a kandidátskych krajín pred možnými útokmi islamských alebo baskických teroristov presunulo ministerstvo vnútra do Barcelony tisíce príslušníkov poriadkovej polície, stíhačky F-18 aj vojnové lode. Mestské úrady varovali, že pre uzatvorenie časti mesta, kam budú mať prístup len delegáti summitu, sa môžu vytvoriť dopravné zápchy až na stokilometrových úsekoch hlavných cestných ťahov do Barcelony.

Španielsko dočasne pozastavilo svoje členstvo v schengenskej zóne voľného pohybu a znova zaviedlo pohraničnú kontrolu na svojich severných hraniciach aj na leteckých linkách z krajín Schengenskej zmluvy. Na lepšie zabezpečenie ochrany pred teroristickými útokmi poskytlo NATO dokonca pozorovacie lietadlá Awacs.

Barcelona sa však rozdelila akoby na dva svety. V luxusných hoteloch ubytovaní delegáti budú počas víkendového vrcholného summitu EÚ čeliť táboru odborárov a antiglobalizačných skupín. Šéfovia nádejných nových členov únie sú v neďalekom hoteli Princesa Sofía.

Baskická polícia informovala predstaviteľov bezpečnostných zložiek v Barcelone, že do katalánskej metropoly sa začalo premiestňovať vyše tisíc lídrov a sympatizantov ľavicových hnutí, ktorí majú v úmysle zúčastniť sa na protestných akciách v meste. Podľa policajných informácií ide o stúpencov strany Batasuna blízkej separatistickému hnutiu ETA. Do Barcelony sa presúvajú v malých skupinách, aby neboli nápadní a vyhli sa prípadnému zmareniu ich úmyslu políciou.

Lenže aj asi 50 000 demonštrantov sa už zhromaždilo v centre Barcelony, aby vyjadrili podporu plnej zamestnanosti a lepším sociálnym právam. Na „eurodemonštráciu“, organizovanú katalánskou asociáciou zamestnancov CCOO a španielskym odborovým zväzom UGT, prišli svojich španielskych kolegov podporiť aj skupiny z Francúzska, Talianska, Belgicka, Portugalska, Veľkej Británie a zo Slovinska. Ich hlavnou požiadavkou je, aby liberalizácia v oblasti ekonomiky, ktorá je na programe summitu, nepoškodila verejné služby.

Podľa generálneho tajomníka UGT Cándida Mendéza sa totiž nerešpektujú závery lisabonského summitu, ktorých cieľom je urobiť európsku ekonomiku najviac konkurencieschopnou na svete s plnou zamestnanosťou v roku 2010. Z tohto dôvodu vyjadril Mendéz nesúhlas s navrhovanými reformami pracovného trhu. Ako v tejto súvislosti zdôraznil šéf CCOO, budovanie Európy má pomôcť v napredovaní obyvateľstva a nie obchodníkov a finančníkov.

(TASR/sb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.