Hospodársky denník
USD47,777 Sk
EUR42,072 Sk
CHF28,74 Sk
CZK1,338 Sk
  Utorok  19.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Špecifické ukazovatele v eurozóne

HICP (Harmonized indices of consumer prices) predstavuje harmonizovaný ukazovateľ indexov spotrebiteľských cien. Má podobnú vypovedaciu schopnosť ako index CPI. Vznikol pre lepšie medzinárodné porovnávanie spotrebiteľskej inflácie. HICP je spoločným produktom medzi štatistickým úradom EÚ (Eurostat) a jednotlivými národnými štatistickými inštitútmi členských krajín Európskej hospodárskej a menovej únie (EMÚ), resp. EÚ. Vznikol, pretože jednotliví členovia únie používali rozličné metódy zberu údajov. HICP nemá za úlohu nahradiť jednotlivé CPI členských štátov.

Index zverejňuje pravidelne každý mesiac Eurostat s mesačným oneskorením. Výsledok podobne ako pri CPI podáva obraz o raste cenovej hladiny v percentách. Porovnáva sa buď na mesačnej, alebo ročnej báze.

Okrem toho, že slúži na vonkajšie porovnanie vývoja inflácie v EMÚ a v ostatných štátoch, je tiež dôležitým indikátorom menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB). Strednodobým cieľom ECB je zabezpečiť vnútornú stabilitu eura práve sledovaním indexu HICP, ktorý by mal byť v krajinách EMÚ nižší ako 2 %.

IFO index je indexom podnikateľskej dôvery a predstavuje úzkostlivo sledovaný indikátor ekonomického vývoja v Nemecku. Vzhľadom na veľkosť nemeckej ekonomiky má však dosah na celú Európsku hodpodársku a menovú úniu (EMU). Index je vydávaný Centrom ekonomických štúdií v Mníchove v spolupráci s Univerzitou Ludwiga Maximiliana s mesačnou periodicitou a výsledná hodnota predstavuje hodnotu indexu na aktuálny mesiac. Osobitne sa zostavuje pre západné spolkové krajiny a osobitne pre východné spolkové krajiny. Vzhľadom na väčšiu ekonomickú silu bývalých západných spolkových krajín má väčšiu vypovedaciu schopnosť práve západonemecký index.

Respondentov dotazníkov je viac ako 7000 najväčších podnikateľských jednotiek na uzemí 16 spolkových krajín. Odpovede sa týkajú aktuálnej hospodárskej situácie a respodenti si vyberajú z odpovedí; dobrá, uspokojivá alebo zlá súčasna ekonomicka situácia. Zároveň firmy ohodnocujú aj budúce podmienky a očakávania na najbližších šesť mesiacov. Respodenti si opäť vyberajú z odpovedí; zlepšenie, žiadna zmena alebo zhoršenie budúcich podmienok.

Index IFO odráža situáciu a nálady na európskych trhoch. Medzi respondentmi sú zastúpené spoločnosti z oblastí výroby aj predaja (veľko- aj maloobchodu). Odpovede sú vážené podľa dôležitosti odvetvia, následne sú indexované podľa hodnôt z roku 1991 a sezónne očistené.

Akciové indexy

Najvýznamnejšou a najväčšou burzou na európskom kontinente je frankfurtská Deutsche Borse. Preto základnými indikátormi akciového trhu v Európe budú práve indikátory tohto parketu. Základným indexom je bluechipsový akciový indikátor DAX. Bluechipsový index je zostavovaný na základe výsledkov najbonitnejších akcií na trhu. V tomto prípade DAX sa skladá podobne ako DJIA zo súboru tridsiatich spoločností z rôznych odvetví priemyslu. Deutsche Borse má aj trh tzv. technologických titulov, ktorý vznikol na konci minulého storočia podľa vzoru americkej burzy NASDAQ. Základným indikátorom tohto trhu je index Nemax 50, ktorý zahŕňa 50 najbonitnejších technologických titulov.

Úroková sadzba

Základnou úrokovou sadzbou eurozóny je 14-dňová hlavná refinančná sadzba. Touto sadzbou Európska centrálna banka (ECB) aktívne ovplyvňuje svoju menovú politiku. V uplynulom roku ECB znížila svoju sadzbu len 4-krát na rozdiel od FED, ktorý tak urobil až 11-krát. V súčasnosti sa najnižšia aktívna úroková sadzba eurozóny pohybuje od 9. novembra 2001 na úrovni 3,25 %.

Menový agregát M3

Európska centrálna banka opiera svoje rozhodnutie o úrokových sadzbách o dva piliere. Prvým je udržať infláciu (HICP) v eurozóne v strednodobom horizonte pod 2 % a druhým je sledovať menový agregát M3. M3 predstavuje peňažnú masu, ktorú banka kontroluje. V teórii sa stretneme s agregátmi M1, M2, M3 a L. M1 predstavuje hotovostné peniaze a vklady na požiadanie. M2 zahŕňa M1 a termínované vklady. M3 je súčtom M2 a niektorých druhov vysokolikvidných cenných papierov, ktoré sa pomerne rýchlo dajú premeniť na peniaze. M3 sa preto tiež označuje pojmom „skoropeniaze“. Agregát L predstavuje najširšie vymedzenie ponuky peňazí. (Tento agregát sa využíva napr. v USA.)

Počasie

Dnes bude polojasno, od západu postupne oblačno až zamračené a neskôr miestami dážď. Na hrebeňoch Tatier sneženie. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na horách vo výške 1500 m 5 stupňov. Juhovýchodný až južný, na západe krajiny večer západný vietor 3 až 6 m/s.V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené, na mnohých miestach dážď, cez deň od severu čiastočné zmenšovanie oblačnosti a prechod k prehánkam. Nočná teplota 7 až 3, denná teplota 9 až 14 stupňov. Vo štvrtok bude oblačno, cez deň od západu opäť až zamračené a miestami dážď alebo prehánky, postupne od 900 m snehové. Nočná teplota 4 až 0, denná teplota 6 až 11, na severe okolo 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 5.56 a zapadne o 18.03 hod.

Amsterdamoblačno9
Aténypolojasno18
Belehradoblačno17
Berlínzamračené9
Bratislavazamračené12
Brusel zamračené11
Budapešťzamračené14
Bukurešť jasno12
Frankfurt dážď12 
Helsinkidážď so snehom2
Istanbuljasno13
Kodaň zamračené9
Kyjevoblačno8
Lisabonoblačno15
Londýnzamračené10
Madridpolojasno14
Moskvapolojasno12
Oslooblačno4
Parížzamračené14
Prahadážď12
Rímpolojasno16
Sofiazamračené10
Štokholmpolojasno6
Varšavazamračené14
Viedeňdážď11
Záhrebzamračené18
Ženevazamračené13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.