Hospodársky denník
USD47,677 Sk
EUR42,056 Sk
CHF28,643 Sk
CZK1,338 Sk
  Streda  20.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dohodli sa na 19 zmenách

Prežije kompromis o Zákonníku práce rokovanie NR SR?

Na zmenách v novom Zákonníku práce, ktorý začne platiť od 1. apríla 2002, sa na mimoriadnom rokovaní Rady hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD) dohodli sociálni partneri. Podľa generálneho riaditeľa Úradu AZZZ Františka Bruckmayera, má ísť o prvý variant novelizácie. „Spokojní nie sme ani my, ani vláda, ani odborári, urobili sme však kompromis v najnevyhnutnejších paragrafoch, kde by v niektorých oblastiach asi nastali problémy,“ povedal pre Hd. Návrh, ktorý vyšiel z RHSD, predkladá v parlamente poslanec Pavol Prokopovič.

Sociálni partneri sa dohodli na týchto zmenách:

1. V § 13 Zákaz diskriminácie v ods. 5, ktorý pôvodne hovoril o povinnosti zamestnávateľa preukázať, že nedošlo k porušeniu princípu rovnakého zaobchádzania, sa táto povinnosť bude vzťahovať len na prípady nedodržania podmienok ustanovených v predchádzajúcich bodoch 1 a 2.

2. V § 41 Predzmluvné vzťahy v ods. 2 sa zvýrazňuje povinnosť uzavrieť pracovnú zmluvu len s fyzickou osobou spĺňajúcou predpoklad podľa osobitného zákona, ak to výkon práce vyžaduje (napríklad lekári, lekárnici atď.)

3. V § 48 Pracovný pomer na dobu určitú v ods. 4 sa jeho predĺženie alebo opätovné dohodnutie bez taxatívne vymenovaných dôvodov vzťahuje aj na zamestnancov zahraničných zastupiteľských úradov na území SR.

4. V § 61 Výpoveď v ods. 3 sa mení lehota, počas ktorej nesmie zamestnávateľ znova utvoriť pracovné miesto zrušené pre nadbytočnosť zo šesť mesiacov na tri mesiace.

5. V § 64 Zákaz výpovede pribudol v ods. 3 pojednávajúcom o okolnostiach, keď sa zákaz výpovede na zamestnanca nevzťahuje, bod d: „ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona“.

6. V § 90 Začiatok a koniec pracovného času sa vypúšťa druhá veta, takže platí, že „ranná zmena nesmie v zásade začínať pred 6. hodinou a odpoludňajšia nesmie v zásade končiť po 22. hodine“.

7. V § 90 Začiatok a koniec pracovného času v ods. 4 sa dopĺňa možnosť pracovného času rozdeleného na dve zmeny aj v školstve.

8. V § 91 Prestávky v práci v ods. 1 sa už nehovorí o prestávke na odpočinok a jedenie najneskôr po štyroch hodinách, len o tom, že ak zmena trvá viac ako šesť hodín a u mladistvého viac ako 4,5 hodiny, je povinný poskytnúť túto prestávku v trvaní 30 minút. V ods. 2 sa potom upravuje, že podrobnejšie podmienky dohodne zamestnávateľ s príslušným odborovým orgánom.

9. V § 91 Prestávky v práci v ods. 3 sa vypúšťa prvá veta o určení prestávok na jedenie a odpočinok po prerokovaní s odborovým orgánom.

10. V § 93 Nepretržitý odpočinok v týždni v ods. 2, sa navrhuje vypustenie slova „výnimočne“. Ide o to, že ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas tak, aby dva za sebou nasledujúce dni nepretržitého odpočinku pripadli na sobotu a nedeľu alebo nedeľu a pondelok, poskytnú sa iné dva za sebou nasledujúce dni.

11. V § 93 Nepretržitý odpočinok v týždni v ods. 3 sa má urobiť taká zmena, aby bol možný osobitný režim rozvrhnutia pracovného času pre zamestnanca divadla, filharmónie, múzea, galérie a knižnice, čo týmto inštitúciám umožní organizovať svoju činnosť tak, aby mohol byť uspokojený záujem verejnosti o návštevu týchto kultúrnych inštitúcií aj v dňoch pracovného pokoja. Ide o prípady, ak nie je možné rozvrhnúť pracovný čas podľa predchádzajúcich všeobecných pravidiel a poskytuje sa jeden deň nepretržitého odpočinku, ktorý by mal v zásade pripadnúť na nedeľu.

12. V § 96 Pracovná pohotovosť v ods. 2 alternuje možnosť nariadiť pracovnú pohotovosť najviac v rozsahu osem hodín v týždni s rozsahom 36 hodín v mesiaci, čo pri zachovaní ročného limitu 100 hodín umožní väčšiu variabilitu.

13. V § 97 Práca nadčas v ods. 9 sa v bode b uvedené mimoriadne udalosti, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život alebo zdravie, ktoré sa nezahŕňajú do najviac prípustnej práce nadčas, rozširujú aj o naliehavé práce ohrozujúce život alebo zdravie.

14. V § 111 Čerpanie dovolenky v ods. 2, ktorý upravuje hromadné čerpanie dovolenky na najviac dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania najviac štyri týždne, sa dodáva: „V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.“

15. Za § 226 sa vkladá nový § 226a Dohoda o pracovnej činnosti. Dohodu bude možné uzavrieť, ak predpokladaný rozsah prác nepresahuje 300 hodín, na dobu určitú, a to najviac na 12 mesiacov. Dohoda musí byť uzavretá písomne a zrušiť ju možno dohodou alebo výpoveďou s výpovednou lehotou 15 dní, ak nebol dohodnutý spôsob zrušenia alebo ak nedošlo k prípadu, v ktorom je možné zrušiť pracovný pomer okamžite.

16. V § 251 Prechodné ustanovenia sa dopĺňa ods. 3, podľa ktorého sa má sadzba hodinovej mzdy zvýšiť v pomere medzi určeným týždenným časom pred dňom nadobudnutia účinnosti zákona a týždenným pracovným časom podľa § 85 ods. 5. Mesačná mzda sa z tohto dôvodu nemení. Prechodné ustanovenie súvisí s nezapočítavaním prestávok v práci do pracovného času.

17. V § 252 sa navrhuje vypustenie odseku 2, podľa ktorého mali dohody o pracovnej činnosti uzavreté pred účinnosťou zákona platiť najneskôr do 31. decembra 2002.

18. V § 252 sa dopĺňajú ďalšie dva odseky. Podľa toho je pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas v období od 1. 4. 2002 do 31. 3. 2007 najviac 58 hodín týždenne. Na zamestnancov v doprave, ktorých pracovný čas je nerovnomerne rozvrhnutý, sa do 30. 6. 2003 nevzťahujú ustanovenia o nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času (§ 87, 90 - 94 a 96) a Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR po dohode s príslušným vyšším odborovým orgánom pracovný čas pre toto obdobie upraví.

19. Doterajší článok II sa označí ako čl. III a nakoniec sa pripája: Ustanovenie Čl. II bod 16 stráca účinnosť 31. marca 2007.

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes bude zrána malá, cez deň od západu postupne veľká oblačnosť až zamračené a k večeru na západe dážď. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8, na horách vo výške 1500 m 0 stupňov. Západný až severozápadný vietor 2 až 5 m/s, popoludní zoslabne.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach dážď, od 1000 m sneženie. Cez deň na západe pretrhávanie oblačnosti. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupne. V piatok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky, od 600 m snehové. Nočná teplota 3 až -2, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 0 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.54 a zapadne o 18.05 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolojasno16
Belehradoblačno12
Berlíndážď9
Bratislavazamračené11
Brusel dážď13
Budapešťzamračené13
Bukurešť oblačno14
Frankfurt dážď13 
Helsinkizamračené3
Istanbuldážď13
Kodaňoblačno6
Kyjevoblačno9
Lisabonpolojasno17
Londýndážď13
Madridpolojasno17
Moskvadážď so snehom2
Oslooblačno3
Paríždážď14
Prahadážď10
Rímoblačno22
Sofiapolojasno10
Štokholmdážď3
Varšavadážď7
Viedeňdážď13
Záhrebzamračené12
Ženevazamračené14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.