Hospodársky denník
USD47,677 Sk
EUR42,056 Sk
CHF28,643 Sk
CZK1,338 Sk
  Streda  20.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rozum do vrecka

O súčasnej dobe sa často vraví ako o „ére informácie a komunikácie“. Pravda, skutočná informačná revolúcia nastala už pred viac ako štvrťtisícročím. Vtedy vznikla prvá encyklopédia, ako ju poznáme dnes. Je spojená s menom Denis Diderot. Pravda, nebol prvým. Súhrny odborových alebo už priamo všeobecných vedomostí pochádzajú z helénskeho staroveku. Oveľa neskoršie čínske encyklopédie boli iba rozsiahlymi citáciami. Zbierka Jong luo-ta-tien, Veľký kánon éry cisára Jong-lo, mala skoro 12-tisíc zväzkov (dokončená v roku 1407).

Zrejme najstaršou encyklopedickou prácou bolo nedochované dielo Platónovho synovca Speusippa z konca 4. storočia pred n. l. Jeho mladší vrstovník a najslávnejší antický učenec Aristoteles sa preslávil vášňou zbierať a triediť všetko vrátane znalostí. Nadviazal naň jeho žiak Demetrios Falérsky, ktorý presvedčil Ptolemaia Sotéra, vládcu Egypta, aby založil v Alexandrii Múseion s knižnicou a vedeckými pracoviskami. Jedinou zachovanou starovekou encyklopédiou je 37 kníh G. Plínia Secunda s názvom Naturalis historia z 1. st. n. l. O poltisícročie neskôr mních Cassiodorus vydáva Základy božských a ľudských vied. Najvýznamnejšou encyklopédiou raného stredoveku je dvadsaťzväzková Etymológia teológa a kronikára Izidora zo Sevilly zo začiatku 7. storočia.

Významný impulz na písanie encyklopédií priniesol vynález kníhtlače. Pravdepodobne prvú tlačenú encyklopédiu napísal dominikánsky vychovávateľ francúzskych kráľov Vincent de Beauvois. Zomrel síce v roku 1264, ale jeho štvorzväzkové dielo Speculum mundi maius stálo za vytlačenie ešte v roku 1473. Vtedajšie encyklopédie však v ničom nepripomínali tie dnešné. Obsahovali dlhé, tematicky radené odborné články a najčastejšie sa deklarovali ako náučné slovníky. Slovo encyklopédia sa objavilo po prvý raz až v 16. storočí na titule diela J. S. van Ringelbergha (z gréckeho enkyklos uzavretý a paideia výchova). Pravdepodobne najväčšou encyklopédiou tesne pred Diderotom bol šesťdesiatštyri zväzkový Univerzálny slovník, ktorý v rokoch 1732 - 1750 vydával v Lipsku nakladateľ Zedler. Prvá Encyclopaedia Britannica mala tri zväzky a vyšla v rokoch 1768 - 1771. Nezastupiteľné miesto v tejto sfére patrí Janovi Amosovi Komenskému, ktorý vydal v roku 1637 v Oxforde Conatuum Comenianorum Praeludia. Aj jeho ďalšie dielo Orbis pictus (1658) inšpiroval budúcich encyklopedistov, aby využili informačnú hodnotu ilustrácií.

(mb)

Počasie

Dnes bude zrána malá, cez deň od západu postupne veľká oblačnosť až zamračené a k večeru na západe dážď. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8, na horách vo výške 1500 m 0 stupňov. Západný až severozápadný vietor 2 až 5 m/s, popoludní zoslabne.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach dážď, od 1000 m sneženie. Cez deň na západe pretrhávanie oblačnosti. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupne. V piatok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky, od 600 m snehové. Nočná teplota 3 až -2, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 0 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.54 a zapadne o 18.05 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolojasno16
Belehradoblačno12
Berlíndážď9
Bratislavazamračené11
Brusel dážď13
Budapešťzamračené13
Bukurešť oblačno14
Frankfurt dážď13 
Helsinkizamračené3
Istanbuldážď13
Kodaňoblačno6
Kyjevoblačno9
Lisabonpolojasno17
Londýndážď13
Madridpolojasno17
Moskvadážď so snehom2
Oslooblačno3
Paríždážď14
Prahadážď10
Rímoblačno22
Sofiapolojasno10
Štokholmdážď3
Varšavadážď7
Viedeňdážď13
Záhrebzamračené12
Ženevazamračené14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.