Hospodársky denník
USD47,677 Sk
EUR42,056 Sk
CHF28,643 Sk
CZK1,338 Sk
  Streda  20.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zatiaľ bez dohody

EÚ a USA o cle na oceľ

Európska únia a Spojené štáty americké na včerajších rokovaniach v Ženeve nedospeli k dohode, ktorá by ukončila ich obchodný spor, vyvolaný uvalením ciel na oceľové výrobky, dovážané do Spojených štátov.

Diplomati viacerých európskych krajín, ktorí boli prítomní na rokovaniach, zastrešovaných Svetovou obchodnou organizáciou, informovali, že americká strana pripustila zváženie možnosti kompenzácií.

EÚ, Japonsko, Brazília a Nový Zéland podali na Svetovú obchodnú organizáciu oficiálny protest proti americkému kroku. Ich snahou je dohodnúť sa ešte pred rozhodnutím WTO na vzájomných rokovaniach.

Delegácia EÚ predložila americkej strane zoznam svojich exportných artiklov, na ktoré požaduje kompenzáciu znížením cla. Japonsko počas rozhovorov, ktoré sa uskutočnili minulý víkend, predložilo podobný zoznam siedmich artiklov vrátane videokamier a náramkových hodiniek.

Colné sadzby na dovoz celého radu oceľových výrobkov do USA budú platiť od stredy 20. marca po obdobie troch rokov. Podľa informácií z únie straty, ktoré zvýšenie cla spôsobí jej oceliarskemu priemyslu, budú predstavovať 2 miliardy USD ročne.

Tlač už pred tým informovala, že americký oceliarsky priemysel, ktorý je už dlhšiu dobu na dne, si u prezidenta G. W. Busha vybojoval uvalenie šťavnatého cla pre zahraničných dodávateľov ocele, avšak filozofia voľného obchodu, ktorú Amerika tak rada ponúka okolitému svetu, však zostala v tomto prípade riadne zaucho. Z národohospodárskeho hľadiska to možno považovať za určitú formu krátkodobej liečby. Nevyhnutná reštrukturalizácia veľkých oceliarskych koncernov, s ktorou sa Európa popasovala už dávnejšie, sa tak v USA dostala úplne nabok. Americký prezident okrem toho uškodil iným odvetviam priemyslu, ktoré budú teraz nútené kupovať na celosvetovom trhu predražené produkty. Najviac sa v tejto súvislosti hovorí o automobilovom priemysle.

(TASR)

Počasie

Dnes bude zrána malá, cez deň od západu postupne veľká oblačnosť až zamračené a k večeru na západe dážď. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe okolo 8, na horách vo výške 1500 m 0 stupňov. Západný až severozápadný vietor 2 až 5 m/s, popoludní zoslabne.Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach dážď, od 1000 m sneženie. Cez deň na západe pretrhávanie oblačnosti. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupne. V piatok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť. Na viacerých miestach prehánky, od 600 m snehové. Nočná teplota 3 až -2, denná teplota 4 až 8, na severe okolo 0 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.54 a zapadne o 18.05 hod.

Amsterdamdážď11
Aténypolojasno16
Belehradoblačno12
Berlíndážď9
Bratislavazamračené11
Brusel dážď13
Budapešťzamračené13
Bukurešť oblačno14
Frankfurt dážď13 
Helsinkizamračené3
Istanbuldážď13
Kodaňoblačno6
Kyjevoblačno9
Lisabonpolojasno17
Londýndážď13
Madridpolojasno17
Moskvadážď so snehom2
Oslooblačno3
Paríždážď14
Prahadážď10
Rímoblačno22
Sofiapolojasno10
Štokholmdážď3
Varšavadážď7
Viedeňdážď13
Záhrebzamračené12
Ženevazamračené14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.