Hospodársky denník
USD47,677 Sk
EUR42,056 Sk
CHF28,643 Sk
CZK1,338 Sk
  Streda  20.Marca 2002

Menej európskej ľavice

Rok možného odfarbenia do ružova sfarbenej Európy

Kdesi na kraji Európy vraj v nedeľu vznikol scenár aj pre väčšiu časť Európy. Aspoň tak to v pondelok naznačil britský denník Financial Times. Návrat po šiestich rokoch k moci portugalskej konzervatívnej liberálnej pravice údajne predznamenáva súčasný európsky trend - návrat stredopravicových strán k moci. Lebo pohľad na politickú mapu súčasnej Európy ukazuje, že starý kontinent je viac do oranžova či ružova. Rozumej s prevahou ľavicových vlád. Z 15 členských štátov EÚ má osem ľavicový alebo stredoľavicový vládny kabinet (Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Holandsko, Fínsko, Grécko, Švédsko a Luxembursko). Pravicové a stredopravicové vlády udávajú tón v siedmich krajinách (Španielsko, Taliansko, Rakúsko, Belgicko, Írsko, Dánsko a už aj Portugalsko). V krajinách západnej Európy mimo EÚ ľavičiari stratili pozície v Nórsku a vo Švajčiarsku vládnu konzervatívci. V kandidátskych krajinách strednej a východnej Európy reformní ľavičiari sa tešia z vládnutia v Rumunsku, Poľsku, ČR, Slovinsku, Litve a aj v Estónsku, kým opačné politické spektrum dominuje napríklad v Bulharsku, Maďarsku či Lotyšsku. Slovensko svoju vládu tiež považuje za stredopravicovú aj napriek prítomnosti ľavicovej SDĽ. V oblasti Stredomoria, kde Malta a Cyprus tiež kandidujú do EÚ, je situácia pol na pol. Na Cypre od roku 2001 vládnu postkomunisti, na Malte zasa labouristov nahradila pravica.

Ľavicové a stredoľavicové vlády teda v Európe mierne prevládajú, no tohto roku sa všeličo môže zmeniť. Po nedeli je už jasné, že Portugalsko z tohto „ružového klubu“ vypadne, lebo v tamojších predčasných voľbách zvíťazili pravičiari. A stať sa tak môže aj v iných krajinách. Podľa denníka Financial Times portugalský model si môžu osvojiť voliči vo Francúzsku, v Holandsku, Nemecku a vo Švédsku. Mimo euroklubu však pravica môže stratiť v aprílových voľbách v Maďarsku. Na Slovensku sa ľavičiari na jeseň dostanú k moci iba zázrakom.

Ako však uviedol včera nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung, bolo by príliš jednoduché vidieť vo víťazstve pravicových centristov v Portugalsku ďalší dôkaz toho, že Európa začína smerovať od ľavicových kabinetov k vládam pravicového charakteru. Porážku portugalských socialistov vraj spôsobili prevažne vnútropolitické dôvody ako silný pokles hospodárskeho rastu, odklon od realizácie reforiem a odstúpenie premiéra Antónia Guterrésa. Pravdou však podľa nemeckého denníka je aj to, že v časoch hospodárskej krízy začína vždy viac voličov dôverovať liberálno-konzervatívnym stranám a voličská základňa sociálnej demokracie sa zmenšuje. Svetová, a teda aj európska ekonomika majú momentálne k stavu hospodárskej konjunktúry ďaleko, neistota v radoch voličov v západnej Európe pramení aj z rozširovania EÚ smerom na východ, a to nahráva do kariet politikom z pravicového spektra. V prvej tretine tohto roka však možno o budúcom politickom zafarbení Európy iba uvažovať a vymýšľať možné scenáre. O ich pravdepodobnosti sa presvedčíme na konci roka. Dovtedy sa skalní fanúšikovia pravicových strán môžu tešiť aspoň z toho, že po portugalskej „lekcii“ je socialistická väčšina v Rade ministrov EÚ (rozhodujúci orgán únie) už iba minulosťou a pravičiari z Európskej ľudovej strany majú opäť v celoeurópskych politických inštanciách silnejšie zastúpenie ako ľavica.

Iaromír Novák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.