Hospodársky denník
USD47,38 Sk
EUR41,877 Sk
CHF28,602 Sk
CZK1,342 Sk
  Piatok  22.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Mars pod drobnohľadom

Americkí astronómi tvrdia, že voda neformovala všetky povrchové útvary na Marse. Niektoré stopy po erózii podľa nich zanechal kvapalný oxid uhličitý v spojitosti so sopečnými výbuchmi.

Kenneth Tanaka a jeho kolegovia z US Geological Survey vo Flagstaffe, štát Arizona, zamerali svoju pozornosť na panvu Hellas na južnej pologuli Marsu. Priemerom asi 2100 kilometrov a hĺbkou takmer deväť kilometrov je Hellas najväčším kráterom v našom slnečnom systéme, ktorý vznikol pri náraze asteroidu.

Vedci využili prístroj Mars Orbiter Laser Altimeters (MOLA), ktorý pre tento región vytvoril výškový profil s rozlíšením 500 metrov. Podrobné skúmanie profilu ukázalo, že niektoré vulkanické oblasti v blízkosti panvy sú položené nižšie než susedné úseky, pomenované Malea a Hesperia Plana. V prípade obnovenia vulkanickej aktivity by uvedené úseky nepokryla láva, píšu vedci v časopise Geophysical Research Letters. Láva ich však pokrýva, preto sa Tanaka domnieva, že ešte počas poslednej sopečnej erupcie alebo po nej sa začala rozsiahla erózia.

Teoretické vysvetlenie nazvali odborníci „magmatická erózia“. Jedným dychom však upozorňujú, že uvedená teória obsahuje niekoľko špekulatívnych prvkov.

Podľa nej sa kvapalný oxid uhličitý v marťanskej kôre zahrial od stúpajúcej magmy a začal sa rozpínať. Pod tlakom hornín sa tlak zvýšil do takej miery, že magma a oxid uhličitý si prerazili cestu von obrovskou explóziou. Okolie zaplavili prúdy oxidu uhličitého, lávy a úlomkov hornín a povrch doslova ošmirgľovali.

Unikajúci oxid uhličitý bol veľmi riedky, preto rýchlo zalial rozsiahle oblasti. V porovnaní so zmesou horniny a vody stačilo na spustenie takej silnej erózie už relatívne malé množstvo magmy.

(hy)

Počasie

Dnes bude veľká, na juhu popoludní zmenšená oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, na severe od 600 m snehové. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na severozápade okolo 4 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Severozápadný až severný vietor 4 až 8, na horách a v nárazoch na juhozápade okolo 15 m/s.V sobotu bude premenlivá veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasné zrážky, aj v nížinách väčšinou snehové. Veterno. Nočná teplota 4 až 0, v horských dolinách miestami slabý mráz, denná teplota 4 až 8 stupňov, na severe okolo 2 stupne. V nedeľu bude prevažne oblačno a miestami snehové prehánky, v západnej polovici časom zmenšená oblačnosť. Veterno. Nočná teplota 2 až -2, v údoliach okolo -4, denná teplota 1 až 6 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.50 a zapadne o 18.08 hod.

Amsterdamdážď8
Aténydážď18
Belehraddážď15
Berlíndážď5
Bratislavazamračené6
Brusel dážď10
Budapešťoblačno10
Bukurešť dážď14
Frankfurt dážď10 
Helsinkisnehové prehánky2
Istanbuldážď12
Kodaňpolooblačno6
Kyjevdážď6
Lisabonjasno25
Londýnoblačno14
Madridslnečno21
Moskvadážď3
Oslooblačno4
Parížzamračené12
Prahadážď5
Rímoblačno23
Sofiadážď9
Štokholmsnehové prehánky3
Varšavadážď3
Viedeňdážď5
Záhrebdážď15
Ženevaoblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.