Hospodársky denník
USD47,38 Sk
EUR41,877 Sk
CHF28,602 Sk
CZK1,342 Sk
  Piatok  22.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Študijný pobyt a peňažná pomoc v materstve

V zamestnaní som mala uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú do 31. decembra 2001. Od 2. januára 2002 som práceneschopná. Mám odísť na 5-mesačný študijný pobyt do Dánska, kde mám zaplatené aj zdravotné poistenie. Čakám dieťa. Som asi v 5 týždni tehotenstva. Aké povinnosti mám voči Sociálnej poisťovni ? Vznikne mi nárok na materskú dovolenku? Vznikne mi nárok na dávky v tehotenstve a materstve?

---------------------------------------------------------------

- Zákonník práce upravuje postavenie tehotných žien a matiek z hľadiska zvýšenej zdravotnej i spoločenskej ochrany. V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o novonarodené dieťa patrí žene voľno bez náhrady mzdy - tzv. riadna materská dovolenka po dobu 28 týždňov. Počas tohto obdobia má zamestnankyňa po splnení zákonom stanovených podmienok nárok na dávku nemocenského poistenia, a to na peňažnú pomoc v materstve.

(Po vyčerpaní materskej dovolenky - najčastejšie po uplynutí 22 týždňov po pôrode, má žena nárok na tzv. ďalšiu materskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa, keď sa jej po splnení zákonom stanovených podmienok poskytuje štátna sociálna dávka - rodičovský príspevok. V prípade, ak by žene nevznikol nárok na peňažnú pomoc v materstve, odo dňa narodenia dieťaťa jej vzniká nárok na rodičovský

Peňažná pomoc v materstve je obligatórna, opakujúca sa peňažná dávka nemocenského poistenia, ktorá nahrádza mzdu alebo plat (t. j. stratu príjmu, resp. ušlú mzdu).

Základnými podmienkami nároku na peňažnú pomoc v materstve sú:

1. Účasť na nemocenskom poistení, pričom zamestnankyňa musí nastúpiť na materskú dovolenku za trvania tohto poistenia alebo v čase, po ktorý sa jej ešte zachovávajú nároky zo skoršieho poistenia, t. j. počas ochrannej lehoty, ktorá v prípade žien, ktorých zamestnanie sa skončilo v čase tehotenstva, je vždy šesť mesiacov bez ohľadu na skutočnosť, ako dlho trvalo ich posledné zamestnanie a z akého dôvodu sa skončilo.

2. Tzv. čakacia doba, t. j. účasť na nemocenskom poistení musí trvať aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Doba účasti na nemocenskom poistení nemusí byť získaná nepretržite a ani v jednej organizácii. Do tejto doby sa započítavajú všetky doby, v ktorých bola žena zúčastnená na nemocenskom poistení v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a vo všetkých organizáciách. Do tejto doby sa zahŕňa aj doba účasti na sociálnom zabezpečení samostatne zárobkovo činných osôb a spolupracujúcich osôb, zaradenie do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie, doba školskej dochádzky alebo štúdia, doba poberania dôchodku z dôchodkového zabezpečenia.

3. Tehotenstvo sa skončilo pôrodom, a nie potratom, t. j. dôležitou skutočnosťou je zápis narodeného dieťaťa (živého či mŕtveho) do matriky (knihy o narodení).

4. Zamestnankyňa nepracuje, a z toho dôvodu nemá nárok na mzdu, ani na iný zárobok, t. j. spĺňa podmienku straty zárobku.

Peňažná pomoc v materstve sa spravidla poskytuje po dobu 28 týždňov materskej dovolenky. Poskytuje sa od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom.

Peňažná pomoc v materstve po dobu 28 týždňov materskej dovolenky sa poskytuje aj v prípade, ak zamestnankyňa vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej než šesť týždňov, pretože pôrod nastal skôr, ako ho určil lekár.

Ak zamestnankyňa z materskej dovolenky vyčerpá pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, peňažná pomoc v materstve sa jej poskytuje iba do uplynutia 22 týždňov odo dňa pôrodu. Doba poskytovania peňažnej pomoci v materstve v tomto prípade sa po pôrode nemôže predĺžiť o dni, o ktoré zamestnankyňa nastúpila na materskú dovolenku neskoršie, než mala. Znamená to, že v takom prípade dochádza k skráteniu podpornej doby o jej nevyčerpanú časť pred skutočným dňom pôrodu.

V prípadoch, ak ide o

- pôrod viacerých detí,

- nevydatú, ovdovenú, rozvedenú alebo z iných vážnych dôvodov osamelú ženu, ktorá nežije s druhom,

- prevzatie dieťaťa do náhradnej rodinnej starostlivosti,

peňažná pomoc v materstve sa poskytuje aj dlhšiu dobu ako 28 týždňov, a to až po dobu 37 týždňov.

Vo všeobecnosti platí, že doba poskytovania peňažnej pomoci v materstve zamestnankyni, ktorá dieťa porodila, nemôže byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť skôr, ako uplynie šesť týždňov (t. j. pred uplynutím šiestich týždňov) odo dňa

Peňažná pomoc v materstve sa určuje z priemernej čistej dennej mzdy zamestnankyne pripadajúcej na pracovný deň, najviac však zo sumy 350 Sk pri päťdennom pracovnom týždni. Táto suma sa úmerne upraví v prípade, ak je pracovný čas rozvrhnutý na iný počet pracovných dní v týždni. Rozhodujúce skutočnosti na určenie výšky peňažnej pomoci v materstve sa zisťujú vždy ku dňu, od ktorého peňažná pomoc v materstve patrí.

Výška peňažnej pomoci v materstve za pracovný deň je 90 % z čistej dennej mzdy zamestnankyne, a to od prvého dňa nástupu na materskú dovolenku (t. j. od prvého dňa vzniku nároku), t. j. 315 Sk.

Peňažná pomoc v materstve patrí zamestnankyni za pracovné dni. Pracovným dňom sa kladú na roveň sviatky, za ktoré sa poskytuje náhrada mzdy alebo za ktoré sa mesačná mzda inak nekráti.

Ak by čistá denná mzda zamestnankyne bola nižšia ako čistá denná mzda zamestnankyne zistená z minimálnej mzdy, na ktorú by vznikol zamestnankyni nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba použiť čistú dennú mzdu, zvýši sa čistá denná mzda na výšku zodpovedajúcu čistej dennej mzde zistenej z minimálnej mzdy.

Na základe uvedeného podľa môjho názoru (vzhľadom na skončenie pracovného pomeru, ako aj uvádzanú dĺžku tehotenstva a očakávaný deň pôrodu - približne v auguste, resp. v septembri) vám zrejme vznikne nárok iba na štátnu sociálnu dávku, a to rodičovský príspevok vo výške 2740 Sk mesačne, ktorá sa poskytuje až do troch rokov veku dieťaťa počas tzv. ďalšej materskej dovolenky. (Nárok na peňažnú pomoc v materstve by vám vznikol, ak by pôrod nastal najneskôr do 30. 6. 2002, t. j. na materskú dovolenku by ste nastúpili počas tzv. ochrannej lehoty, ktorá v prípade žien, ktorých zamestnanie sa skončilo v čase tehotenstva, je vždy šesť mesiacov bez ohľadu na skutočnosť, ako dlho trvalo ich posledné zamestnanie a z akého dôvodu sa skončilo. Nárok by vám vznikol aj v prípade vzniku nového pracovného pomeru, resp. výkonu samostatnej zárobkovej činnosti, t. j. po návrate zo študijného pobytu).

Do Sociálnej poisťovne by ste sa mohli prihlásiť iba na dôchodkové zabezpečenie ako osoba, ktorá získala aspoň 1 rok účasti na dôchodkovom zabezpečení a dobrovoľne pokračuje v účasti na dôchodkovom zabezpečení (§ 6 ods. 2 písm. c) zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov).

Aj napriek skutočnosti, že v zahraničí máte zaplatené zdravotné poistenie, vzhľadom na dĺžku vášho študijného pobytu (t. j. v trvaní iba 5 mesiacov), nejde o dlhodobý pobyt. Z toho dôvodu ste naďalej ako „dobrovoľne nezamestnaná osoba“ (t. j. ako osoba s trvalým pobytom na území SR, ktorá nie je v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu k zamestnávateľovi, ktorý má sídlo na území SR, nie je SZČO alebo spolupracujúcou osobou na území SR, ani osobou, za ktorú platí poistné štát alebo Národný úrad práce) povinná platiť si poistné na zdravotné poistenie vo výške 14 % z vami určeného vymeriavacieho základu, najmenej však z 3000 Sk mesačne, čo predstavuje 420 Sk mesačne (§ 3 ods. 3 písm. c) v spojení s § 10 ods. 2 a s § 12 ods. 7 zákona NR SR č.273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov). Poistné na zdravotné poistenie by ste si mali platiť až do dňa pôrodu, ak vám nevznikne nárok na peňažnú pomoc v materstve (v prípade vzniku nároku na peňažnú pomoc v materstve do dňa nástupu na riadnu materskú dovolenku). Odo dňa pôrodu počas starostlivosti o dieťa, najdlhšie do piatich rokov veku, bude za vás platiť poistné na zdravotné poistenie štát (§ 10 ods. 6 písm. f) zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov). Štát za vás bude platiť aj poistné na dôchodkové zabezpečenie, a to za dobu starostlivosti o dieťa až do šiestich rokov veku (§ 9 ods. 1 písm. e) zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov).

Počasie

Dnes bude veľká, na juhu popoludní zmenšená oblačnosť. Miestami občasný dážď alebo prehánky, na severe od 600 m snehové. Najvyššia denná teplota 5 až 10, na severozápade okolo 4 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupne. Severozápadný až severný vietor 4 až 8, na horách a v nárazoch na juhozápade okolo 15 m/s.V sobotu bude premenlivá veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasné zrážky, aj v nížinách väčšinou snehové. Veterno. Nočná teplota 4 až 0, v horských dolinách miestami slabý mráz, denná teplota 4 až 8 stupňov, na severe okolo 2 stupne. V nedeľu bude prevažne oblačno a miestami snehové prehánky, v západnej polovici časom zmenšená oblačnosť. Veterno. Nočná teplota 2 až -2, v údoliach okolo -4, denná teplota 1 až 6 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.50 a zapadne o 18.08 hod.

Amsterdamdážď8
Aténydážď18
Belehraddážď15
Berlíndážď5
Bratislavazamračené6
Brusel dážď10
Budapešťoblačno10
Bukurešť dážď14
Frankfurt dážď10 
Helsinkisnehové prehánky2
Istanbuldážď12
Kodaňpolooblačno6
Kyjevdážď6
Lisabonjasno25
Londýnoblačno14
Madridslnečno21
Moskvadážď3
Oslooblačno4
Parížzamračené12
Prahadážď5
Rímoblačno23
Sofiadážď9
Štokholmsnehové prehánky3
Varšavadážď3
Viedeňdážď5
Záhrebdážď15
Ženevaoblačno13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.