Hospodársky denník
USD47,466 Sk
EUR41,796 Sk
CHF28,58 Sk
CZK1,344 Sk
  Pondelok  25.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Zo začiatkov vesmíru

Prvé hviezdy museli vznikať skôr, ako sme si doteraz mysleli. Astronómovia totiž odfotografovali doteraz najvzdialenejšiu galaxiu, ktorá sa od nás nachádza rekordných 15,5 miliardy svetelných rokov. To znamená, že svetlo z jej hviezd ju opustilo najneskôr 780 miliónov rokov po veľkom tresku, ktorý sa považuje za začiatok existencie vesmíru.

Predpokladá sa, že vesmír vznikol pred 14 - 16 miliardami rokov. Na začiatku bol veľmi horúci, ale už pomerne skoro sa začal rozpínať (toto rozpínanie pokračuje dodnes) a postupne chladol. Z horúcej plazmy sa asi po 500-tisíc rokoch vytvorili prvé gigantické oblaky vodíka a z menšej časti hélia. Trvalo ďalšiu pol miliardu rokov, kým sa z oblakov vytvorili hviezdy a ich zoskupenia - galaxie. Toto obdobie sa niekedy nazýva „temným vekom“ vesmíru. Vedci pátrali pomocou dvojice ďalekohľadov (Keck I a Subaru) na havajskej sopke Mauna Kea po rôznych objektoch z ranného obdobia vesmíru. Zaujímali ich najmä zdroje emisnej čiary vodíka menom Lyman-alfa, ktorá je nápadná v spektre vznikajúcich hviezd. Pri zviditeľnení veľmi vzdialených objektov si vedci zobrali na pomoc kopu galaxií Abell 370, ktorá poslúžila ako prirodzené zväčšovacie sklo. Svetlo objektu, ktorý sa z nášho pohľadu nachádza za touto kopou galaxií, sa pôsobením jej obrovskej gravitácie sústredí do jedného bodu a zosilní sa.

Svetlo zo vzdialenej galaxie sa vydalo na púť k nám pred asi 780 miliónmi rokov, teda 80 miliónov rokov pred teoreticky vypočítaným koncom „temného veku“ vesmíru.

(hy)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.