Hospodársky denník
USD47,466 Sk
EUR41,796 Sk
CHF28,58 Sk
CZK1,344 Sk
  Pondelok  25.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Tradičná realizácia ziskov

Tradičné predvíkendové vyberanie ziskov bolo kľúčovou charakteristikou piatkového obchodovania na trhu ropy, keď na začiatku dňa sa cena benchmarkového kontraktu v New Yorku vyšplhala na svoje 6-mesačné maximum. Podľa obchodníkov nebola atmosféra seansy podmienená žiadnym významnejším faktorom. Limitujúcim determinantom prípadného oslabenia podobne ako v predchádzajúcich dňoch vystupovala možnosť vojenskej akcie USA voči Iraku, masívne nákupy komoditných fondov a problémy v amerických rafinériách. Najpozornejšie sledovaným indikátorom budúceho cenového smerovania tejto strategickej komodity je spotrebiteľský dopyt, ktorý je úzko spojený s oživením US hospodárstva.

Dôjde k oživeniu?

Posledné komentáre predstaviteľov FED-u o stave ekonomiky a ponechanie základných úrokov na nezmenenej úrovni zvýšilo optimizmus týkajúci sa prekonania fázy recesie a posilnenie hospodárskej aktivity v krajine. Nemenej dôležitou je aj svetová ponuka ropy, reguláciou ktorej sa OPEC v predchádzajúcich mesiacoch snažil dosiahnuť „prijateľnú“ cenu ropy. Zotrvanie na aktuálnych produkčných kvótach aj po marcovom stretnutí a rovnaký postoj dôležitých exportérov mimo tejto organizácie vytvorilo dobrý základ na ďalšie posilňovanie ceny. Májové dodávky ropy WTI na New York Mercantile Exchange si odpočítali 26 USc zo svojej otváracej hodnoty a zatvárali na konečných 25,35 USD za barel. V prípade rovnako datovaných kontraktov ropy Brent na londýnskej International Petroleum Exchange sa cena stabilizovala na hladine 25,35 USD za barel, pri miernej strate 7 USc. V línii hlavného trhu sa uberal aj sektor ropných derivátov, kde aprílový vykurovací olej stratil 1,87 USc na konečných 65,27 USc za galón. Cena aprílového benzínu sa na konci minulého týždňa prepadla o 2,85 USc na záverečných 80,08 USc za galón.

Vlna nákupov

Trh drahých kovov na newyorskom COMEX-e zasiahla v piatok minulého týždňa vlna nákupov, ktorá pomohla kľúčovému kontaktu zlata prekonať dôležitú hranicu rezistencie na úrovni 295 USD a otvorila tak priestor na ďalšie zisky tohto kovu. Tento vývoj prekvapil mnohých investorov, ktorí predpokladali jeho nevyhnutné oslabenie pod vplyvom presýteného trhu. Prvotným impulzom vedúcim k zvýšeným nákupom zlata boli zisky dolára na páre s jenom, ktoré opätovne zdvihli dopyt po zlate najmä zo strany japonských investorov. Jedenásťnásobné zníženie kľúčovej úrokovej sadzby zo strany americkej centrálnej banky takmer eliminovali úrokový spread medzi dolárovými depozitmi a výpožičnými sadzbami na zlato, čím došlo k zníženiu forwardovej prémie na zlato. Tento fakt podmienil v prípade producentov zlata znižovanie aktivít v oblasti hedžingu. Centrálna banka však už v polovici tohto roka počíta so zvýšením základných úrokov, čo môže pôsobiť ako podporný faktor zlata v strednodobom časovom horizonte. Aprílové dodávky tohto kovu si v piatkovom obchodovaní pripočítali 4,50 USD k dobru a zakončili na úrovni 297,60 USD za troyskú uncu. Tento sentiment sa nevyhnutne premietol aj do smerovania trhu striebra, kde jeho májové kontrakty poskočili o 3,2 USc na záverečnú hodnotu 4,54 USD/oz. Podobný trend zasiahol aj platinou vedenú skupinu kovov, kde júnové paládium finišovalo obchodovanie so ziskom 3,55 USD na úrovni 381,05 USD/oz. Aprílová platina sa posilnila o 5,70 USD a finišovala na hladine 515 USD/oz.

(M. Tirpák/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.