Hospodársky denník
USD47,466 Sk
EUR41,796 Sk
CHF28,58 Sk
CZK1,344 Sk
  Pondelok  25.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nepriebojné euro sa oslabilo

Počas ázijského obchodovania japonský jen utrpel nové straty. Americký dolár sa posilnil oproti japonskému jenu na nové 2-týždňové maximum na úrovni 132,56 JPY/1 USD z hodnoty na úrovni 132 jenov za dolár z konca amerického obchodovania. Oproti spoločnej európskej mene jen otestoval 3-týždňové minimum na hranici 116,83 JPY/1 EUR. Celkovo sa obchodovanie nieslo v pokojnej posviatočnej atmosfére s nízkou aktivitou. Japonskému jenu nepomohla ani správa japonskej centrálnej banky, v ktorej po prvý raz za 20 mesiacov predpokladá určité zlepšenie budúceho vývoja japonskej ekonomiky. Naopak, dolár aj euro na crossoch s jenom sa mierne posilňovali vďaka vysokému očakávaniu odlevu zdrojov z japonských aktív do zámorských po ukončení japonského fiškálneho roka 31. marca. Podporou pre tento názor bol aj pokles na tokijskej burze, kde sa index Nikkei oslabil o 1,58 %. Na druhej strane výraznejšiemu oslabeniu jenu bránili japonskí exportéri, ktorí javili živý záujem predávať zahraničnú menu do jenov. Vzájomný menový pár eura a dolára sa obchodoval len vo veľmi úzkom pásme od 0,8814 do 0,8824 USD/1 EUR.

Pochybnosti investorov

Podobný štýl obchodovania sa preniesol aj do Európy, kde došlo k ďalšiemu oslabeniu japonského jenu oproti obidvom svetovým menám. Oproti doláru sa jen oslabil na niekoľkotýždňové minimum k úrovni 134 jenov za dolár a oproti euru jen otestoval 1-mesačné minimum na hranici 117 jenov za euro. Vo všeobecnosti prevláda protijenová nálada, ktorú podporujú aj oficiálni predstavitelia Japonska. Premiér Koizumi sa totiž vyjadril, že vláda nepripravuje žiadne ďalšie osobitné kroky na boj proti deflácii, čo potvrdzuje pochybnosti viacerých analytikov o tom, či je japonská vláda schopná realizovať nevyhnutné reformy. Už druhý týždeň pokračuje prepad na japonskom kapitálovom trhu, čo poukazuje na slabú výkonnosť ekonomiky. K neistote na trhu pridala aj ratingová agentúra Moody`s vyjadrením, že absencia jasnej politiky riešenia problémov vo finančných inštitúciách zvyšuje kreditné riziko japonských bánk. Euro sa v páre s americkým dolárom trápilo a pohybovalo sa v rozpätí od 0,8790 do 0,8810 USD/1 EUR. Ku koncu európskeho obchodovania si však spoločná mena začala pohoršovať a oslabila sa k hranici 0,8750 USD/1 EUR. Dôvodom môže byť sklamanie investorov z neschopnosti eura preraziť dôležité hodnoty odporu na úrovni 88,80 centa, čo ich priviedlo k uzatváraniu dlhých europozícií s následným posilnením dolára.

Nový rekord

Česká koruna v piatok dosiahla nový historický rekord a posilnila sa pod úroveň 31 českých korún za euro. Motívom okrem všeobecne býčích nálad bola aj lepšia ako očakávaná bilancia zahraničného obchodu, keď prekvapujúco dosiahla prebytok na úrovni 1,76 mld. Kč, pričom sa očakával deficit vo výške 6,2 mld. Kč. Následne však došlo k vyberaniu ziskov, čo vytlačilo českú korunu k hodnote 31,120 CZK/1 EUR. V neprospech koruny sa vyjadril aj český premiér Zeman, ktorý konštatoval, že vhodnou úrovňou českej meny by bola hodnota 32 CZK/1 EUR. Ak však na trh nevstúpi ČNB, je pravdepodobné ďalšie posilňovanie koruny smerom k 30,900 CZK/1 EUR.

Tomáš Kraus

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.