Hospodársky denník
USD47,466 Sk
EUR41,796 Sk
CHF28,58 Sk
CZK1,344 Sk
  Pondelok  25.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Labyrint, ktorý by asi nezvládla ani Ariadna

Pokus priblížiť, ako a komu idú dotácie na šport n Úlohy a poslanie jednotlivých športových organizácií u nás

V pondelok 16. marca sme priniesli prvú časť materiálu, v ktorom sa pokúšame zaznamenať tok štátnych financií, ktoré idú na podporu športu. Priniesli sme aj úvodné charakteristiky a poslania jednotlivých športových organizácií (ide o občianske združenia), ktoré v našom športe pôsobia ako medzistupne pri prerozdeľovaní štátnych peňazí a sú zároveň strešnými organizáciami pre športové zväzy (používame jednotný názov pre všetky zväzy, únie, asociácie, ktoré sú vrcholným orgánom jednotlivých športových odvetví u nás), telovýchovné jednoty a kluby. Dnes pokračujeme v ich charakteristike.

Slovenský olympijský výbor

Osobitné postavenie v štáte má národný olympijský výbor (Slovenský olympijský výbor - SOV). Ide o organizáciu, ktorej úlohou je rozvíjať a chrániť olympijské hnutie v krajine, a to v súlade s Olympijskou chartou prijatou Medzinárodným olympijským výborom (MOV). Podľa stanov a Olympijskej charty má SOV šíriť základné princípy olympionizmu v učebných programoch telesnej výchovy a športu na školách a univerzitách. Má zakladať inštitúcie, ktoré sa budú venovať olympijskej výchove. Má dbať na zakladanie a činnosť olympijskej akadémie, olympijských múzeí a kultúrnych programov, ktoré majú vzťah k olympijskému hnutiu. Medzi ich úlohami je aj podporovať rozvoj vrcholového športu a športu pre všetkých, pomáhať v príprave športových kádrov, najmä organizovaním stáží a dbať o to, aby tieto stáže prispievali na propagáciu základných princípov olympionizmu. Svoju činnosť má SOV zamerať na boj s dopingom a na boj proti všetkým formám diskriminácie a násilia v športe. Národný olympijský výbor má byť apolitický. Má účinne prispievať na vytváranie programov určených na podporu športu na všetkých úrovniach. Hoci má mať podporu zo strany štátu, musí si chrániť svoju autonómiu a odolávať všetkým nátlakom politickej, náboženskej alebo ekonomickej povahy, ktoré môžu brániť plneniu Olympijskej charty. SOV má výlučné právo zastupovať náš štát na olympijských hrách a na regionálnych, kontinentálnych alebo svetových športových súťažiach, organizovaných pod patronátom MOV. Okrem toho môže za štát podávať kandidatúru na usporiadanie olympijských hier v krajine. Členmi SOV sú všetky národné športové zväzy (38), ktorých šport je zaradený do programu olympijských hier, ďalej zástupca filatelistov, akademického športu, fakulty telesnej výchovy a športu, Klubu športových redaktorov, aktívni alebo bývalí športovci, ktorí sa zúčastnili na OH, tí sa však musia členstva vzdať najneskôr na konci tretej olympiády (po 12 rokoch), ktorá nasleduje po posledných olympijských hrách, na ktorých sa zúčastnili. V pléne SOV sú aj čestní členovia a tri fyzické osoby. Dnes valné zhromaždenie SOV združuje 60 členov.

Aby národný olympijský výbor bol finančne nezávislý (jeho nezávislosť vyplýva z Olympijskej charty), má právo finančne speňažiť olympijské symboly, ktoré v súčasnosti vo svete predstavujú jednu z lukratívnych obchodných značiek. SOV však u nás pracuje prevažne so štátnymi dotáciami. Rozhodol sa podporovať jednotlivých športovcov a zväzy v príprave na olympijské hry (program Top tímu plus prídel jednotnej sumy každému zväzu), ale na túto činnosť prerozdeľuje zatiaľ iba peniaze získané od štátu. Kým väčšina národných olympijských výborov vo svete si práve na túto činnosť zaisťuje príjem z marketingového programu, u nás je situácia opačná. V roku 2001 SOV zo štátnych zdrojov žiadal v prvotnom rozpočte vyše 84 miliónov korún, z vlastnej marketingovej činnosti plánoval zisk vyše 16 miliónov korún. Okrem toho SOV získava (tak ako každý iný národný olympijsky výbor) dotácie aj z MOV, a to z Olympijskej solidarity, ktorá je určená na rozvoj a podporu talentovaných športovcov mládežníckeho veku. Ide o účelovo viazanú dotáciu. Povinnosťou štátu smerom k národnému olympijskému výboru je financovanie nákladov spojených s účasťou národnej reprezentácie na olympijských hrách. V prípade, že národný olympijsky výbor podáva kandidatúru na usporiadanie olympijských hier, štát je garantom celej akcie, nie však hlavný investor. Všetko ostatné je len dobrovoľná činnosť štátu. Povinnosťou SOV je na všetko ostatné zarobiť si samostatnou marketingovou činnosťou prostredníctvom vlastnej firmy, ktorá na tento účel vznikla.

Združenie technických a športových činností

Ide o právnu nástupnícku organizáciu bývalého Zväzu pre spoluprácu s armádou (Zväzarm). Združenie zoskupuje 15 zväzov - Slovenskú spoločnosť elektronikov, Slovenský národný aeroklub, Slovenský strelecký zväz, Slovenský vysokoškolský zväz technických športov, Slovenský zväz biatlonu, Slovenský zväz rádioamatérov, Slovenský zväz technických športov, Slovenský zväz vojakov v zálohe, Zálesák - Slovenský kmeň, Zväz branných a technických činností SR, Zväz civilnej ochrany SR, Zväz modelárov Slovenska, Zväz potápačov Slovenska, Zväz športovej kynológie SR, Zväz vodáctva a raftingu. Poslaním združenia je vytvárať podmienky na rozvoj záujmovej športovej a technickej činnosti, ktorú uskutočňujú členské zväzy s cieľom uspokojovať záujmy občanov, s osobitným zameraním na mládež. Vo svojej činnosti spolupracuje s občianskymi združeniami, iniciatívami a hnutiami, ktoré sa podieľajú na rozvoji telesnej kultúry, technického myslenia a zručnosti obyvateľstva. Ako vyplýva zo stanov združenia, poslanie plní najmä tým, že ochraňuje záujmy a zabezpečuje riešenie potrieb členských zväzov vo vzťahu k štátnym orgánom v SR a k iným právnym subjektom vrátane zahraničných inštitúcií. Poskytuje služby v oblasti administratívno-organizačnej, ekonomickej, právnej, podnikateľskej a inej. Podieľa sa na vytváraní ekonomických a materiálnych podmienok na činnosť členských zväzov. Zriaďuje vlastné alebo spoločné obchodné spoločnosti podľa Obchodného zákonníka. Združenie dostáva od štátu peniaze na činnosť jednotlivých svojich zložiek, no tie sú tak ako v prípade zoskupenia zväzov v Konfederácii športových zväzov niekedy dotované aj priamo od štátu. Na ústredí ZTŠC pracuje desať zamestnancov. „Združenie dostáva od štátu dotácie na činnosť, ale aj príspevok na platy, a to 26 zamestnancov, ktorí pracujú na ústredí a krajských zložkách. Získali sme aj financie z vlastných zdrojov - z vyrovnania majetku po bývalom Zväzarme a pod. Horšie je to so získavaním sponzorských príspevkov. Tu radšej sponzori dotujú priamo niektorú akciu našich zväzov, klubov či konkrétneho športovca. No peniaze, ktoré získame, za uplynulý rok to bolo asi 3,5 milióna korún, sa prerozdeľujú na činnosť jednotlivých našich zložiek podľa stanovených pravidiel,“ vysvetlil bližšie činnosť ekonóm ZTŠČ Jozef Šarina. Príspevok na platy ich zamestnancov išiel v roku 2001 vo výške 9 096 556 Sk, a to prostredníctvom ŠFTK. Na činnosť, mládežníckych trénerov, trénerov, športovú reprezentáciu išlo Združeniu od štátu cez MŠ a ŠFTK vlani 28 988 760 korún.

Slovenská asociácia univerzitného športu

Ide o združenie vysokoškolských telovýchovných jednôt, klubov a telovýchovných akademických združení s celoslovenskou pôsobnosťou. V Slovenskej asociácii univerzitného športu (SAUŠ) je v súčasnosti združených 38 takýchto vysokoškolských TJ a klubov. Z nich je zapojených do najvyššej národnej súťaži u nás v kolektívnych športoch 11 TJ a K a 15 subjektov robí výkonnostný šport t.j. do úrovne po I. národnú ligu (nie najvyššiu). Z členskej základne, ktorá je asi 14 tisíc športovcov, je 136 reprezentantov seniorov a 95 reprezentantov juniorov. V kolektívnych športoch majú evidovaných 66 reprezentantov a 48 juniorských reprezentantov. SAUŠ získava peniaze na svoju vlastnú činnosť a pre činnosť členov, ako aj organizáciu podujatí tiež zo štátnych dotácií. Vzhľadom k tomu, že ide väčšine prípadov o vrcholový šport, mnohí členovia sú združení aj v iných organizáciách ako je Konfederácia športových zväzov (na základe športového odvetvia), Asociácia telovýchovných jednôt a klubov, a pod. Na ich činnosť idú aj z týchto organizačných štruktúr určité dotácie, no ako na SAUŠ prezradili, je to malé percento oproti dotáciám, ktoré sa prerozdeľúvajú cez ich strešnú organizáciu, ktorá je aj akousi stavovskou asociáciou. Okrem toho členovia SAUŠ na činnosť získavajú aj podporu z jednotlivých univerzít, pod ktoré patria. „Finančné prostriedky na činnosť a podujatia sa prerozdeľujú na základe schválených kritérií na jednotlivé vysokoškolské telovýchovné jednoty (VŠTJ) a vysokoškolské kluby (VŠK) cez príslušné univerzity a Regionálne rady SAUŠ. V ústredí SAUŠ pracuje generálny sekretár, ekonóm a sekretár pre technické športy,“ povedal generálny sekretár SAUŠ M. Ortutay. Za minulý rok SAUŠ dostala na činnosť, reprezentáciu a organizáciu podujatí zo ŠFTK a ministerstva školstva 6 079 500 korún. Na mzdy im išlo, tak ako ostatným organizáciám po 200 tisíc na pracovníka (je to hrubý zárobok 12 tisíc korún mesačne).

Sokol na Slovensku

Ide o zoskupenie ľudí, ktorí nadväzujú na tradíciu hlavného cieľa zakladateľa tohto hnutia Dr. M. Tyrša a Dr. I. B. Zocha z duchovného odkazu T. G. Masaryka a M. R. Štefánika. Ide vlastne o združenie ľudí, ktorých záujmom nie je vrcholový šport, ale harmonický fyzický, duševný, estetický a mravný rozvoj osobnosti. Svojím zameraním sa Sokol na Slovensku hlási k celosvetovému hnutiu - Šport pre všetkých. Rámcovo organizuje telocvičnú, športovú a turistickú činnosť, pobyt v prírode vrátane súťaží a akcií hromadného charakteru. Pripravuje akcie v oblasti telesnej kultúry a spolupracuje na rozvoji kultúrneho a spoločenského života. V súčasnosti má 87 Telocvičných jednôt, v ktorých je združených 12 371 členov. „Na hlavné projekty Sokola na Slovensku - sokolské zlety, zimné a letné Slovenské sokolské hry, Zdatné deti - súťaž základných škôl SR a pod., získavame finančné prostriedky z ministerstva školstva. Ide o dotácie, ktoré dostávame na základe vypracovaných a zdôvodnených projektov. Finančné prostriedky dostávame formou refakturácie a v menšej miere formou bežných transferov. Na konci roka všetko musíme dokladovať a predložiť MŠ. Samozrejme, že táto dotácia nám nepokryje všetky výdavky. Členovia, ktorí sa zúčastňujú na jednotlivých podujatiach, majú hradenú iba stravu a úbor a ostatné ide na ich náklady. Sokol na Slovensku sa snaží získavať peniaze aj formou darov či sponzoringu, ale to ide o veľmi malú sumu, lebo nie je až taký záujem o podporu našej činnosť. Určitý príjem je aj z členských poplatkov,“ vysvetlil Vladimír Vágner, výkonný tajomník Sokola na Slovensku.

Na ústredí pracujú dvaja ľudia, ktorí sú platení zo ŠFTK, okrem toho v Sokole sú platení aj dvaja tajomníci, no na ich mzdy spolok získava peniaze z vlastných zdrojov. Ľudia, ktorí pôsobia v Sokole ako cvičitelia či náčelníci, robia túto prácu dobrovoľne a bezplatne. Od štátu získal Sokol na Slovensku v uplynulom roku na činnosť 687 000 korún zo ŠFTK, 300 000 z ministerstva školstva na činnosť a 400 000 na mzdy.

Slovenský Orol

Ide o ďalšie združenie, ktoré je zamerané na rozvoj masovej telesnej kultúry. Nadväzuje na niekdajšie dedinské spoločenské spolky, ktorých úlohou bol duševný, telesný a kultúrny rozvoj človeka. Ide o klubové športovanie, kde sa ľudia združujú podľa záujmových činností bez vekového a výkonnostného obmedzenia. Nezameriavajú sa len na telesný rozvoj človeka - teda jeho športovú zdatnosť, ale aj na kultúrno-osvetovú činnosť či sociálno-charitatívnu a duchovnú činnosť. Sú akýmsi nadväzovateľom na starovekú kalokagatiu. Zameriavajú sa na kontinuitu vo výchove a v rodine. V súčasnosti na Slovensku máme asi 400 klubov, v ktorých je združených do 7-tisíc členov. „Dotácie na činnosť dostávame z ministerstva školstva, ale občas aj z ministerstva kultúry, keďže organizujeme aj kultúrne podujatia. Okrem toho sú naše kluby podporované z obecných a farských úradov a nejaké peniaze získavame aj z členských známok. Náš spolok je založený prevažne na klubovom živote, ale tom pravom, aký sa zachoval zo starobylého Anglicka už spred 400 rokov. Slovenský Orol bol zakázaný v roku 1938 a jeho činnosť sa obnovila v roku 1992,“ vysvetlil Jozef Gálik, predseda Slovenského Orla. Zo Štátneho fondu telesnej kultúry v roku 2001 dostali na činnosť 905 000 korún a z MŠ 400 000. Rovnaká suma - 400 000 korún išla na mzdy. „Na ústredí pracujú dvaja ľudia na plný úväzok a jeden na pol úväzku. No keby sme mali raz taký počet členov ako v súčasnosti, nie je potrebné zvyšovať tento počet zamestnancov. Pri dnešnej modernej technike - počítače, internet, táto osádka dokáže spracovať všetky potrebné veci na chod aparátu a celého hnutia. Podstatné je, aby ľudia cvičili a rozvíjali sa,“ pripomenul J. Gálik.

(pokračovanie)

Stela Geregayová

Zdroje v tabuľkách z: MŠ SR, ŠFTK, vláda SR

Výdavky na kandidatúru ZOH Tatry - Poprad 2006

Medzinárodná činnosť 21 520 870

Slovenské domy 19 660 000

Zahraničné a domáce prezentácie 15 025 000

Projekty 5 884 659

Dostavba športových zariadení 8 500 000

Kandidátska kniha 7 010 000

Olympijská voľba 10 710 000

Reklama 26 900 817

Public Ralations 14 207 330

Seriál Horská služba 12 000 000

Kampaň knihe P. Šťastného 2 300 000

Darčekové predmety 13 851 353

Poradcovia 3 644 434

Prevádzkové náklady 23 339 547

Športové zväzy, org. šport. podujatí 7 800 000

Spolu 192 354 010

Dotácie na štátnu reprezentáciu z MŠ SR

Konfederácia športových zväzov 92 744 795

Atletika 3 870 000

Basketbal 11 407 452

Kanoistika 5 416 000

Lyžovanie 5 958 000

Tenis 3 698 000

Vodný slalom a zjazd 6 494 000

Vzpieranie 1 825 000

Zápasenie 2 735 000

Box 1 597 000

Cyklistika 3 234 000

Hádzaná 4 151 141

Džudo 1 726 534

Moderný päťboj 859 000

Plávanie 4 467 786

Sane 1 365 000

Stolný tenis 1 886 102

Triatlon 1 315 000

Veslovanie 1 461 000

Vodné pólo 4 682 000

Volejbal 5 398 000

Bejzbal 432 000

Bedminton 432 549

Jachting 506 875

Jazdectvo 1 279 000

Krasokorčuľovanie 1 170 000

Lukostreľba 228 752

Moderná gymnastika 1 341 000

Pozemný hokej 656 520

Snoubord 224 519

Softball 445 502

Šerm 1 084 000

Športová gymnastika 1 646 000

Taekwondo 354 000

Karate 1 663 000

Kolky 684 393

Nohejbal 596 000

Orientačné športy 459 000

Šach 621 000

Vodné lyžovanie 836 000

Vodný motorizmus 576 878

Biliard 142 000

Dráhový golf 148 000

Go 145 000

Golf 143 000

Hokejbal 750 000

Horolezectvo 552 000

Kickbox 489 000

Rock´n roll 453 792

Športové šípky 197 000

Tanečný šport 358 000

Potápanie 584 000

Združenie technických a športových činností 16 098 000

Biatlon 4 957 000,00

Streľba 7 140 000,00

Letectvo a parašutizmus 1 011 000

Modelárstvo 1 023 000

Rádioorientačný beh 788 000

Praktická streľba 161 000

Psie záprahy 373 000

Rafting 449 000

Športová kynológia 196 000

Slovenská asociácia kulturistiky a silového trojboja 2 860 000

Slovenský futbalový zväz 8 974 000

Slovenský zväz ľadového hokeja 10 516 000

Slovenská asociácia motoristického športu 2 269 944

Slovenská cyklotriálová únia 416 000

Slovenský rýchlokorčuliarsky zväz 413 000

Slovenská federácia karate a bojových umení 300 000

Slovenská motocyklová federácia 1 119 000

Slovenská asociácia pretláčania rukou 706 000

Slovenský zväz sálového futbalu 415 000

Slovenský zväz športovcov s mentálnym postihnutím 452 000

Slovenský zväz nepočujúcich športovcov 300 000

Slovenský zväz telesne postihnutých športovcov 2 109 000

Sekcia nevidiacich a slabozrakých športovcov Slovenska 740 000

Slovenský bežecký spolok 171 000

Slovenská organizácia kompozičného šachu 167 000

Združenie korešpondenčného šachu SR 178 000

Slovenská asociácia korfbalu 249 000

Slovenský zväz rybolovnej techniky 500 000

Slovenský olympijský výbor 13 000 000

Antidopingový výbor SR 4 000 000

Slovenská asociácia univerzitného športu 4 500 000

Slovenská spoločnosť telovýchovného lekárstva 1 000 000

Školské športové stredisko pri SLŠ L. Hrádok 70 000

Letecká amatérska asociácia SR 26 000

SPOLU 166 793 793

Dotácie zo ŠFTK na európske pohárové súťaže

Klub Suma (v Sk)

SCP Ružomberok 614 061,20

ŠK Matador Púchov 172 121,50

MD Plavecký a vodnopólový klub Vrútky 82 164,00

TJ Slávia UK Bratislava 418 025,00

HK Duslo Šaľa 225 007,08

HC Slovan Harvard Bratislava 71 833,00

ŠKST Bratislava 6 000,0

Klub pozemn. hokeja Rača 50 000,00

Atlet. oddiel Slávia STU BA 190 120,00

ŠK Petrochema Dubová 121 668,00

AK UMB Banská Bystrica 63 250,67

Softballový klub MaSK Pezinok 91 666,67

NCHZ Nováky 168 361,75

ŠK Šenkvice 32 499,50

AC Nové Zámky 20 673,53

Spolu 2 327 451,90

Sumy na ocenenie najúspešnejších športovcov zo ŠFTK za rok 2000

Občianske združenie Výučt. prísp. v roku 2001

Konfederácia ŠZ 2 296 000

Združenie technických a športových činnosti SR 430 000

Sl. asociácia motoristického športu 370 000

Sl. motocyklová federácia 10 000

Sl. asociácia kulturistiky a sil. trojb. 180 000

Sekcia nevidiacich a slabozr. športovcov 40 000

Sl. asociácia pretláčania rukou 260 000

Slov. cyklotrialová únia 80 000

Slov. org. kompozičného šachu 21 000

Združenie korešpondenčného šachu 10 000

Sl. federácia karate a boj. umení 332 000

Sl. zväz rybolov. techniky 65 000

Slovenský futbalový zväz 180 000

Slovenský zväz ľadového hokeja 1 920 000

Spolu 6 194 000

Dotácie na medzinárodné podujatia v SR v roku 2001 zo ŠFTK

Podujatie Suma (Sk)

SP v rýchlokorčuľovaní 100 000

EP II. kolo - Donovaly 50 000

Bezroukov memoriál 200 000

EP - Krompachy 300 000

Davis Cup (tenis) 500 000

EP v zimnom triatlone 50 000

Halový atletický míting Elán 200 000

Grand Prix streľbe - bežiaci terč 200 000

PARATATRY - šport. ment. postih. 100 000

Dunajský pohár 400 000

GP vzduchové zbrane 300 000

Dunajský pohár v BMX 35 000

VC Slovenska - karate 300 000

ME seniorov - vzpieranie 1 000 000

EP IPSC Slovakia open streľba 50 000

EP v chôdzi - Dudinská 50 300 000

SP v cestnej cyklistike 250 000

EP - hokejbal 50 000

VC Slovenska - moderný päťboj 250 000

Grand Prix nohejbal trojíc 50 000

VC v plávaní 500 000

Medzinárodná regata - kanoistika 500 000

VC Slovenska - stolný tenis 100 000

MS rýchlostných člnov 100 000

53. ročník Medz. tatran. slalomu - vod. slalom a zjazd 500 000

Slovakia Cup - volejbal 400 000

GP zápasenie 300 000

SP raketových modelárov 50 000

VC Slovenska - pretláčanie rukou 50 000

Medz. turnaj 17-ročných - futbal 500 000

SP akrob. rock. juniorov 50 000

Slovakia open tenis 300 000

Cena Slovenska - Slovak Gold - atletika 500 000

Slovakia GP lukostreľba 100 000

VC Slovenska - jachting 100 000

Svetový voltížny pohár CVI++ 100 000

SP kolkov - jednotlivcov mládeže 80 000

Senec triatlon 400 000

Dunajský pohár - vodné pólo 500 000

SP - potápanie 100 000

Karpatský pohár - rádioamatéri 50 000

Slovakia cup - plávanie TPŠ 50 000

Gymnastický festival 400 000

Okolo Slovenska - cyklistika 500 000

VC Slovenska - orientačný šport 150 000

Slovakia Trophy - vodný šport 50 000

ME juniorov vod. slalom a zjazd 600 000

ME - rafting 50 000

ME - automobil. preteky do vrchu 50 000

ME - modelári 100 000

Dunajský pohár - AŠZ 8 športov 386 651,90

Univerzitné MS vzpieranie 200 000

Medzinárodný turnaj baseball 100 000

VC Slovenska - basketbal 499 310

Slovakia kadet cup - hádzaná 500 000

GP CSIO-W - jazdectvo 500 000

VC SNP - judo 50 000

Tatranský pohár - hokej 500 000

Pohár regát - veslovanie 100 000

Pohár Dunaja - vod. motorizmus 100 000

ME - autokros 50 000

Eurostil - biliard 100 000

ME jun. a dor. - vodné lyže 150 000

Memoriál O. Nepelu - krasokorčuľovanie 100 000

SP vo volejbale - TPŠ 400 000

ME v rybolovnej technike 250 000

EP v halovom futbale - nepoč. športovci 50 000

SP - šerm 240 000

Medz. maratón mieru 300 000

Slovak International - bedminton 200 000

Grand Prix - go 50 000

VC SNP - krasokorčuľovanie 400 000

Medz. šachový turnaj 100 000

Stredoeurópsky pohár - cyklotrial 50 000

Turnaj 18 - hokej 300 000

Slovakia Synchro - plávanie 100 000

EP - plávanie s plutvami 50 000

GP - tanečný šport 200 000

Vianočná cena v silovom trojboji 100 000

GP Slovakia Trnava - SAKST 100 000

Memoriál P. Rosu - pozem. hokej 130 000

Fed Cup - tenis 300 000

SP v severskej kombinácii 1 000 000

SP - biatlon 1 000 000

TJ Slávia UK - volejbal 100 000

Spolu 20 670 661,90

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.