Hospodársky denník
USD47,466 Sk
EUR41,796 Sk
CHF28,58 Sk
CZK1,344 Sk
  Pondelok  25.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Jar nových spojencov

Kandidáti chcú robustné rozšírenie NATO

Dnes sa v Bukurešti začína dvojdňový summit krajín kandidujúcich na členstvo v NATO. Podujatie s poetickým názvom „Jar nových spojencov“ je posledným veľkým stretnutím pred summitom Severoatlantickej aliancie v novembri v Prahe, keď sa definitívne rozhodne o rozšírení tohto vojensko-politického zoskupenia o ďalšie krajiny. Momentálne nemá istotu pozvánky takmer žiadna zo siedmich kandidujúcich krajín (SR, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Rumunsko a Bulharsko), hoci scenárov rozšírenia je viacero. Ako upozornil chargé d´affaires veľvyslanectva Rumunska Gheorghe Lupes, bukureštský summit je veľmi podobný podujatiu, ktoré sa uskutočnilo vlani v máji v Bratislave s tým rozdielom, že teraz je konečné odpočítavanie pred finálnym rozhodnutím v Prahe už oveľa kratšie, a preto sa každý prejav prítomných účastníkov a aj spoločná deklarácia budú v Bruseli a USA hodnotiť oveľa pozornejšie. v Bukurešti, pravdaže, veria, že tentoraz aliancia na Rumunsko nezabudne, a preto dnešný a zajtrajší summit pripravili naozaj pozorne a veľkolepo.

Podstatný je však odkaz, ktorý má toto podujatie tlmočiť súčasným členom aliancie. Jeho význam spočíva v dvoch rovinách:

- bukureštský summit Vilniuskej skupiny (V10) je vyjadrením vôle každého z kandidátov na členstvo v NATO o rozšírenie aliancie, je dôkazom toho, že si všetci želajú maximálne rozšírenie aliancie, aby v Prahe NATO čo najširšie otvorilo svoju náruč pre nových členov,

- summit je tiež snahou dokázať partnerom z aliancie, že vzťahy medzi kandidátskymi krajinami sú solídne, kompatibilné a na vysokej úrovni, dostatočnej na to, aby ubezpečili západných partnerov, že budúci členovia už priblížili svoje stanoviská natoľko, že sú schopní konať spoločne a že dokážu naplno participovať na budovaní kolektívneho systému bezpečnosti, teda, že nebudú iba v úlohe „konzumentov“ ochrany, ale budú ju spolu vytvárať.

Podľa indícií rumunskej strany Bukureštská deklarácia sa nebude vo veľkom odlišovať od tej bratislavskej, otázne je len, nakoľko ju doterajší členovia NATO integrujú do svojich rozširovacích scenárov. Vláda v Bukurešti už naznačila, že pre Rumunsko je dôležité, aby v Prahe nastalo „robustné“ rozšírenie aliancie, teda povedať áno všetkým siedmim uchádzačom a že pre to vláda v Bukurešti urobí maximum. Ďalším dôležitým signálom pre Brusel je skutočnosť, že kandidátske krajiny pripúšťajú, že súťaž o vstup do NATO medzi nimi síce existuje, ale je férová, sledujúca spĺňanie jednotlivých kritérií a nikdy nie je na úkor šancí ostatných kandidátov.

Iaromír Novák

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.