Hospodársky denník
USD47,466 Sk
EUR41,796 Sk
CHF28,58 Sk
CZK1,344 Sk
  Pondelok  25.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Obchod, terorizmus a boj proti drogám

„Aj to je jeden z dôvodov, prečo som tu.“ Vyhlásil usmievajúci sa G. W. Bush, ktorý mal česť byť vôbec prvým americkým prezidentom na návšteve Peru, nad skutočnosťou, že predvojom jeho pobytu v hlavnom meste Lime bol aj výbuch auta pred americkou ambasádou, ktorý usmrtil 9 Peruáncov a následne - niekoľko hodín pred príletom - explózia šiestich nástražných systémov. Včera sa pobyt Busha v Peru skončil a v jeho latinskoamerickom turné pokračuje ďalšou zastávkou v Salvádore. Pri Lime by sme sa však trochu pristavili, pretože Bush ruka v ruke s hostiteľom A. Toledom cestou do prezidentského paláca prerokoval niekoľko záležitostí v posilnení latinskoamerického partnerstva. Hoci sa agentúry akoby laxne dotkli návštevy informujúc, že základom bol obchod a boj proti drogám a terorizmu, rozhovory zašli oveľa ďalej ako siahajú hranice samotného Peru.

Boj domácej vlády proti tamojším gerilám „vyprovokoval“ prezidenta Busha k sľubu, že mierové jednotky po takmer troch dekádach opäť zavítajú do krajiny, pričom samotné americké jednotky plánujú založenie základne v tejto krajine. Či to bude v Amazonskej džungli Bush nepotvrdil. „Nemôžem byť konkrétny v otázke špecifikácie miesta. Ale poviem to takto: Máme záujem spolupracovať tak efektívne, ako môžeme.“ V tejto súvislosti obaja prezidenti nahryzli otázku minulotýždňovej žiadosti Bushovej administratívy smerom na Kongres USA zmierniť reštrikcie týkajúce sa vojenskej pomoci susednej Kolumbii, aby vláda mohla účinne bojovať proti tamojším rebelom. Ich odsúhlasením by sa však načrtla možnosť vytvorenia základní pre amerických vojakov s ich priamym zapojením do bojov (doteraz sa pomoc USA Kolumbii obmedzila len na boj proti drogám a za posledné roky dosiahla celkovo 2 mld. USD). Keďže niet pochýb, že Peru by o takúto pomoc malo tiež záujem, neznelo nič lahodnejšie Toledovým ušiam, ako ubezpečenie zo strany hosťa, že Washington strojnásobil pomoc Peru v boji proti drogám na 150 mil. USD. Dôvod? Ten by sme mohli hľadať v zákulisných vyhláseniach, že si zobral „určitú zodpovednosť za drogové problémy regiónu“.

Podobná aktivita, už trošku rozladenejšieho Busha, bola aj v otázke obchodnej politiky. Tá už roky tvorí dôležitú časť americkej agendy v danom regióne. Ak hovorím rozladenejšieho, mám na mysli fakt, že Obchodný preferenčný akt, ktorý umožňoval doteraz v obchode s Peru, Kolumbiou, Bolíviou a Ekvádorom zníženie taríf na 6-tisíc produktov z tohto regiónu, sa v decembri skončil a Senát zatiaľ neprejavil priveľa záujmu na jeho predĺžení. „Zadrhlo sa to v Senáte, ale urgujem to,“ dodal prezident Bush.

Návšteva v Lime sa skončila. Možno dať za pravdu prezidentovi Toledovi, že vôbec nebola len diplomatická. Rozhovory s lídrami aj susedných krajín skutočne naznačili, že Bush oprašuje silu spojenectva. A záujmov.

Slávka Blazseková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.