Hospodársky denník
USD47,598 Sk
EUR41,77 Sk
CHF28,599 Sk
CZK1,343 Sk
  Utorok  26.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Oscary s prvenstvami

V poradí už 74. odovzdávanie výročných cien americkej Akadémie filmových vied a umení sa 24. marca ( u nás 25. v noci) tohto roku nieslo v znamení niekoľkých prvenstiev. Z nich hádam najprekvapujúcejšie a najneočakávanejšie bolo debutové vystúpenie newyorského rodáka, slávneho intelektuálskeho režiséra Woodyho Allena, ktorý dával doteraz vždy prednosť džezovým kreáciám na klarinete.

Tohtoročné Oscary sa však v mnohom stali aj príspevkom Hollywoodu k boju s terorizmom, s ohľadom na minuloročné útoky na New York. A preto aj zostrih najkrajších filmových scén, v ktorých figurovalo toto veľkomesto, urobil práve znalec najpovolanejší. Allen sa zo svojej lásky k New Yorku vyslovuje hádam v každom zo svojich filmov a nezabudol na to ani tentoraz: „Milujem toto mesto. Je to najvzrušujúcejšie miesto na svete.“

V znamení politiky sa, podľa môjho názoru, niesli i ocenenia vojnovej drámy Čierny jastrab zostrelený a najmä kategória zahraničných filmov, kde prekvapujúco zvíťazila vojnová bosniansko-hercegovinská snímka Danisa Tanoviča (získala ceny už na viacerých filmových festivaloch) Zem nikoho nad vysoko favorizovanou smutno-krásnou komédiou Amélia z Montmartru.

V súlade s politickou a rasovou korektnosťou sa tohto roku hádam najväčšmi v histórii udeľovania Academy Awards prezentovali aj Afroameričania, najlepším čiernym tvorcom sa venoval dokumentárny zostrih filmov spolu s ich osobnými výpoveďami, ako napríklad Samuel L. Jacskon, Halle Berryová, Whoopi Goldbergová, Will Smith, Denzel Washington či Sidney Poitier. Posledný menovaný tohto roku získal čestného Oscara za celoživotné dielo, ktoré si právom zaslúžil za vyše 50-ročnú filmovú kariéru a nezabudnuteľné výkony v snímkach, ako Hádaj, kto príde na večeru, Džungľa pred tabuľou, Útek v reťaziach či Poľné ľalie (v roku 1963 zaň získal Oscara). Ďalšiu čestnú cenu získal herec, režisér a producent Robert Redford, zakladateľ filmového festivalu nezávislej tvorby Sundance Film Festival. V šľapajach Sidneyho Poitiera po dlhých rokoch čakania vykročili ďalší čierni Američania - Halle Berryová, ktorá pre veľké dojatie nebola ani schopná predniesť ďakovnú reč a Denzel Washington za výkon v policajnom thrilleri Training Day. Po prvý raz v histórii získali kráľovské herecké kategórie dvaja Afroameričania!

Po prvý raz sa tohto roku odovzdávali aj ceny v novej kategórii - celovečerných animovaných filmov. V roku 1929 sa začínalo s trinástimi, teraz to bolo 25, ale treba upozorniť, že Oscary v najnovšej kategórii sa budú udeľovať len v roku, keď vzniknú viac ako štyri animované celovečerné snímky.

A napokon ešte jedno prvenstvo - po 32 rokoch sa slávnostný ceremoniál odovzdávania Oscarov vrátil z Mesta Anjelov - Los Angeles - do Mesta Snov, ako sa nazýva Hollywood. Novopostavený veľkolepý Kodak Theatre sa má odteraz stať dôstojným priestorom slávnostných večerov udeľovania najprestížnejších filmových cien. Nové divadlo sa nachádza iba niekoľko blokov od hotela Roosevelt, kde v roku 1929 odovzdávali Oscary prvýkrát.

Hlavnou moderátorkou večera bola opäť Whoopi Goldbergová (po štvrtý raz), ktorá nadviazala na svoj úspech spred niekoľkých rokov. Už nástup na začiatku ceremoniálu, keď sa medzi divákov zniesla na hojdačke, na akej sa húpala Nicole Kidmanová v Moulin Rouge, bol prvým osviežením večera. Vtip, šarm a irónia sú tejto komičke vlastné, a tak nečudo, že pripomenula všetkým tým slávnym, ktorí sa večera zúčastnili, že môžu byť pokojne aj nositeľmi Zlatých malín - antioscarov za najhoršie výkony a filmy.

Tohto roku mal najviac nominácií prvý diel veľkolepej fantasy trilógie Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa, ale z trinástich premenil na sošky iba štyri, životopisná dráma Čistá duša získala z 8 nominácií až 4 Oscary, z toho dva najcennejšie a tretí najväčšmi nominovaný film - Moulin Rouge (tiež osem nominácií) si odniesol len dve ceny.

Naprázdno z oscarového večera neodišli ani tí umelci, čo ceny odovzdávali. Každý z umelcov v role moderátora či účinkujúceho dostal darčekový balíček v hodnote 20-tisíc dolárov (v histórii Oscarov najvyššia suma), ktorý obsahoval hodinky za 1500 dolárov, bohato zdobenú kabelku z dielne americkej dizajnérskej firmy CJM&Me za 400 dolárov, poukážku na nákup pohodlného kresla a postele, poukaz na kúru bielenia zubov i na pobyt v mexickom letovisku Esperanza. Obsah balíčka vyberali organizátori 74. ročníka oscarového večera z obrovskej ponuky, pretože americkí výrobcovia považujú za vec prestíže získať na svoj produkt nálepku alebo visačku s logom Oscara.

74. ročník Academy Awards

Film

Čistá duša (A Beautiful Mind, Universal and DreamWorks)

Réžia

Ron Howard - Čistá duša

Pôvodný scenár

Julian Fellowes - Gosford Park

Adaptovaný scenár

Akiva Goldsman - Čistá duša

Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe

Denzel Washington - Training Day

Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe

Halle Berryová - Monster‘s Ball

Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Jim Broadbent - Iris

Ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe

Jennifer Connellyová - Čistá duša

Najlepší animovaný film roka

Shrek (DreamWorks)

Kamera

Andrew Lesnie - Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

Strih

Pietro Scalia - Čierny jastrab zostrelený

Výprava

Catherine Martinová, Brigitte Brochová - Moulin Rouge

Kostýmy

Catherine Martinová, Angus Strathie - Moulin Rouge

Masky

Peter Owen, Richard Taylor - Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

Zvuk

Mike Minkler, Myron Nettinga, Chris Munro - Čierny jastrab zostrelený

Zvukový strih

George Watters II., Christopher Boyes - Pearl Harbor

Vizuálne efekty

Jim Rygiel, Randall William Cook, Richard Taylor, Mark Stetson - Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

Hudba

Howard Shore - Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

Pieseň

Randy Newman - If I Didn’t Have You (Monsters, a. s.)

Zahraničný film

No Man’s Land (Zem nikoho), Bosna & Hercegovina

Dlhometrážny dokument

Jean-Xavier de Lestrade, Denis Poncet - Murder on a Sunday Morning

Krátkometrážny dokument

Sarah Kernochanová, Lynn Appelleová - Thoth

Krátky animovaný film

Ralph Eggleston - For the Birds

Krátky hraný film

Ray McKinnon, Lisa Blontová - The accountant

Alena Gašparovičová

Počasie

Dnes bude malá, časom miestami zväčšená oblačnosť a ojedinele snehové prehánky. Najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe miestami 2 až 5 stupňov. Vietor severných smerov 4 až 8, spočiatku na juhozápade a miestami na východe okolo 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupňov. V stredu bude polojasno, na východe časom až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota -3 až -7, v údoliach lokálne -8 až -12, denná teplota 7 až 11, na severe okolo 5 stupňov. Vo štvrtok bude malá, popoludní na východe zväčšená oblačnosť a miestami snehové prehánky alebo dážď so snehom. Nočná teplota -2 až -7, v údoliach aj chladnejšie, denná teplota 8 až 12, na severe okolo 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.42 a zapadne o 19.14 hod.

Amsterdamdážď7
Atényoblačno12
Belehradzamračené10
Berlínpolooblačno7
Bratislavaoblačno8
Brusel oblačno8
Budapešťpolooblačno11
Bukurešť oblačn 
o9 
Frankfurt jasno8 
Helsinkipolojasno4
Istanbuldážď7
Kodaňjasno8
Kyjevjasno8
Lisabonslnečno27
Londýnjasno12
Madridpolojasno26
Moskvapolojasno5
Oslooblačno4
Parížpolooblačno10
Prahapolooblačno4
Rímoblačno14
Sofiadážď3
Štokholmprehánky5
Varšavapolooblačno7
Viedeňoblačno7
Záhrebzamračené9
Ženevapolooblačno8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.