Hospodársky denník
USD47,682 Sk
EUR41,772 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,34 Sk
  Štvrtok  28.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

„Jazykový kurz“ pre firmy

Dôležitou úlohou je poprepájať malé a stredné podniky

Dlhová služba štátu sa v rokoch 1998 až 2002 pohybuje na úrovni 70 až 80 mld. Sk. Záväzky a zadlženosť však stále ras. . .

Je to v rodine…

Prišla jar a s ňou aj predvolebné „tanečky“, ktoré dostatočne zamestnávajú pospolitý ľud. Vzhľadom na predvolebné preferencie sa začínajú doterajší vysokí štátni úradníci pomaly obz. . .

Cena predsa nemá likvidovať

Mediálnu vojnu musí nahradiť komunikácia na odbornej úrovni

Niekoľko mesiacov trvajúca mediálna vojna medzi producentmi a spracovateľmi dreva zatiaľ nič nevyriešila, . . .

Európa ožíva

Ekonomický rast eurozóny vo februári nabral najrýchlejšie tempo od apríla minulého roka, keď mesačný indikátor EuroCOIN Centra pre výskum ekonomickej politiky (CEPR) vo februári stúpol. . .

Viac práce

Miera nezamestnanosti v Taliansku klesá nepretržite už 11 kvartálov za sebou a v januári sa dostala na najnižšiu hodnotu od roku 1993, keď sa začali tieto údaje zverejňovať (9,1 %). V ok. . .

HDP sa kazí

Výkon britskej ekonomiky v poslednom štvrťroku minulého roka i v celom roku bol horší, ako sa pôvodne očakávalo. Revidovaný medziročný nárast v poslednom kvartáli dosiahol 1,6 %, kým od. . .

Uvalili clo

Spojené štáty uvalili 29-percentné sankčné clo aj na kanadské stavebné drevo dovážané do krajiny. Washington toto rozhodnutie odôvodňuje tým, že kanadská vláda jeho ťažbu a vývoz ilegál. . .

Spasiteľná lieková politika?

Ani preskripcia liekov nepomôže neschopnému systému

Pri limitovaných zdrojoch nášho zdravotníctva, pomeroch a systéme, ktoré v ňom vládnu, sa zabezpečenie primeran. . .

Letný čas

V nedeľu sa začne letný čas. O druhej hodine zo soboty na nedeľu posunieme ručičky hodín na tretiu hodinu. Letný čas sa skončí 27. októbra.. . .

Škodí štát klientom?

Vláda SR si na „nebankové subjekty“ vytvorila komisiu. Bolo by to múdre rozhodnutie, pokiaľ by jej členovia boli na mieste činu a takpovediac v akcii. Majú však svojich „repr. . .

Váš marcový tieňový kabinet

Od 1. 3. do 27. 3. sme dostali 1644 platných hlasovacích lístkov do marcového tieňového kabinetu. V uplynulom týždni hlasovalo 335 čitateľov. Na hlasovacích lístkoch. . .

Treba mať 50 USD na deň

Cudzinci len s „poistkou“ a dostatkom peňazí

Od 1. apríla budú musieť mať cudzinci vstupujúci na územie SR doklad o zdravotnom poistení na úhradu nákladov spojených s po. . .

To by bola čierna jazda

Pozor na platnosť vodičských preukazov

Všetky vodičské preukazy, ktoré boli vydané do 31. decembra 1992, sú platné len do 31. decembra 2002. Je v záujme vodičov, aby si . . .

Nová pozícia

Úrad priemyselného vlastníctva sa transformuje na verejnoprávnu inštitúciu. Jeho predsedníčka Darina Kyliánová má vypracovať návrh zákona do 31. mája 2002. Mal by definovať postaveni. . .

Smädné mestá

Počet pacientov, ktorí sa v minulom roku liečili zo závislosti od alkoholu, v porovnaní s predchádzajúcim obdobím - roky 1995 až 1999 - klesol. Iba v porovnaní s rokom 1999 to bolo v. . .

Zmena neuhasí oheň

Hasiči ako štátni zamestnanci

Prvý aprílový deň bude pre zdatných ľudí zápasiacich s ohňom historickým, nadobudne účinnosť zákon č.315/2001 Z. z. o Hasičskom a záchrannom zb. . .

Vplyv exportu a inflácie

Začali ostré sledovanie zahraničného dlhu

Vláda sa včera zaoberala vývojom zahraničného obchodu. Ministerstvo hospodárstva predpokladá, že v tomto roku klesne pasívne. . .

Čo sa predalo

Privatizačné príjmy za rok 2001 dosiahli 29,035 mld. Sk. Vlani sa rozhodlo o privatizácii SPP, 15 podnikov SAD, o predaji VÚB, IRB, KBB a Slovenskej poisťovne. Schválila sa transfo. . .

Bez skládky

Ministerstvo životného prostredia zrušilo rozhodnutie Krajského úradu Košice o umiestnení skládky komunálneho odpadu v lokalite Vyšný Čaj v okrese Košice - okolie. Vyhovelo tak mimori. . .

Na tento rok

Objem deblokácií dlhu Ruska voči SR by mal v tomto roku dosiahnuť minimálne 135,2 mil. USD. Pôjdu o. i. na cyklotrónové centrum, dodávky energetických nosičov pre elektrárne, rekonšt. . .

Nie je dcérou

Fond štátneho majetku Ukrajiny, konzorcium UEP a VSE, ktorý vlani uspel v tendri na privatizáciu štyroch ukrajinských energetických distribučných podnikov, previedol kontrolný balík. . .

Spoločný výbor

Dohodu o vytvorení spoločného hospodárskeho výboru SOPK a Hospodárskej komory Juhoslávie podpísal v Belehrade predseda SOPK Peter Mihók. Bude podporovať účasť slovenských subjektov. . .

Na euroregión

Viac ako 1,75 mil. Sk vyčlenilo ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja na činnosť slovensko-maďarského združenia Euroregión Slaná-Rimava. Z týchto prostriedkov je takmer 75 % . . .

Obavy o prácu

Postreh Matúša Hrabala

V susednom Rakúsku neutíchajú hlasy vyjadrujúce obavu zo záujmu cudzej pracovnej sily (najmä slovenskej a maďarskej) o pracovné miesta. Po dlhé roky sa tich. . .

Najmä deti

Nitriansky komunitný fond podporil deväť z 29 podaných projektov sumou 123-tisíc Sk, pri celkovej hodnote projektov takmer 1 mil. Sk. Medzi podporené projekty patrila kúpa rehabilitačn. . .

Pena Topvaru

Topvar Topoľčany predal za prvý štvrťrok 2002 celkovo 127 698 hl piva, čo je 7,6-percentný medziročný nárast. Včera uviedol na trh nové nealkoholické pivo Topvar. Bude mať zabezpeče. . .

Oprava chyby

Novela zákona o usporiadaní vlastníctva k pozemkom zavádza možnosť uplatnenia opravného prostriedku voči rozhodnutiu o schválení registra evidencie pozemkov, ak sa v nich objaví chyb. . .

Sme teda európskou raritou

Boj proti BSE musí financovať rezort pôdohospodárstva

Náklady na realizáciu tohtoročných opatrení proti šíreniu nákazy BSE na území Slovenska v objeme 403 mil. Sk bu. . .

Veď ide o naše deti

Komentuje Zuzana Krútka

Jedenásť percent obyvateľov SR žije pod hranicou biedy, z toho tretina sú deti. To znamená, že každé piate až šieste slovenské dieťa žije pod smutným. . .

Zmysel pre realitu

Komentuje Vladimír Turanský

Vrátiť sa späť o niekoľko rokov a prečítať si, čo vláda dala do svojho programového vyhlásenia, je nanajvýš zaujímavé. O to viac, že už je jasné, . . .

Keď sa štát spovedá

Úvaha Eleonóry Bujačkovej

Sú horší než niekdajší komunistickí papaláši, berú úplatky, kradnú.... Takto tvrdo hodnotí veľká časť občanov dnešných politikov. A tak je azda ce. . .

Galantéria ešte dominuje

Na trhu pociťujú výrazný pokles odbytu

V roku 2002 podľa ekonomického riaditeľa firmy Ligarex Liptovský Mikuláš, Ing. Miroslava Uličného, očakávajú recesiu v krajinách. . .

Zamatový zvuk silné lákadlo

Nové Daewoo Magnus dostanú zákazníci už z hliníkovej liatiny

Daewoo Motor predstavuje v týchto dňoch svetu dve extravagantné novinky. Luxusný automobil vyššej stredn. . .

SVIK je ako prvá lastovička

Projekt Rómovia Rómom ako prvý spustia v Ladomírovej

Okres Svidník je už dlhší čas poznačený vysokou mierou nezamestnanosti, ktorá u občanov rómskeho etnika dosahuj. . .

Zaťažení úvermi a daňou

Vláda si úzkostlivo stráži štátny rozpočet

V súčasnosti najväčšia hotelová sieť na Slovensku Sorea Bratislava, ktorú vlastní holdingová spoločnosť Jednotný majetkový fon. . .

Pod slovenskou značkou

Móda dáva živobytie aj nezamestnaným

Hankin Mode Kežmarok je firma, ktorú nie je treba tým, čo nejaký čas sledujú vývoj v módnej tvorbe a dámskej konfekcii, osobitne pred. . .

Zemný plyn namiesto uhlia

Husársky kúsok, neuveriteľné zníženie škodlivých emisií

Spoločnosť Menert Šaľa a najmä jej divízia tepelnej techniky a strojárskej výroby patria v rozmeroch slovenskéh. . .

Aj v politike to chce viac férovosti

Opozícia s vládou Slovenskej republiky nenachádza čo len jediný pozitívny styčný bod (III)

V prvej časti (26. marca) sme priniesli názory HZDS-ĽS a vlády SR k. . .

Náš agrokomplex nie je rizikový

V poľnohospodárstve Európskej únie platí až 2500 predpisov, máme čo robiť

Rozhodujúcim kritériom úspešnosti slovenského agrokomplexu presadiť sa na domácom i z. . .

Drobničky

Deportáciu slovenských Židov do koncentračných táborov v Poľsku pripomína dokumentačná výstava Prvé transporty - marec 1942, ktorú otvorili v Múzeu SNP v Banskej Bystrici.

Úspešn. . .

Milióny na rekonštrukciu

Návrh rekonštrukcie a modernizácie budov Slovenskej národnej galérie v Bratislave (SNG), ktorý nedávno schválila vláda, počíta so štátnym finančným príspevkom prib. . .

Chalupkovci s kráľom

Brezniansky Divadelný súbor Jána Chalúpku sa 13. apríla predstaví s premiérou dramatizácie románu Martina Rázusa Krčmársky kráľ, ktorú pripravil a režíruje Matúš Oľha. V tom. . .

,,Londýnsky parlament"

Sedem metrov vysokú a 32 metrov dlhú filmovú dekoráciu terasy londýnskeho parlamentu stavajú v Prahe špecialisti z barrandovského štúdia. Stavba za takmer osem miliónov ko. . .

Hviezdne obsadenie

Nestáva sa často, aby sa na jednom javisku stretli také osobnosti, ako sú napríklad spevák Jaromír Nohavica, Lucie Bílá, Jana Kirschnerová či Milan Lasica. Takáto prílež. . .

Tábor z Rímskej ríše

Rímsky vojenský tábor z obdobia pred 2000 rokmi objavili archeológovia na juhovýchode Slovinska.

Tábor, obkolesený dvoma vodnými priekopami, sa rozprestiera na ploche . . .

Starci na chmeli žijú

Hudobné vydavateľstvo Česká hudba v spolupráci s producentmi novodobého muzikálu Starci na chmeli sa rozhodli vydať album s rovnomenným názvom. V novembri 2001 sa objavil n. . .

Autoportréty Dity Pepe

Cyklus dvojportrétnych fotografií 28-ročnej českej umelkyne Dity Pepe je originálnym nápadom vo fotografickej histórii. Na každom z 25 záberov je autorka v spoločnosti ine. . .

Salingerove poviedky

Hoci je americký spisovateľ J. D. Salinger známy širšej čitateľskej verejnosti najmä vďaka kultovému románu Kto chytá v žite, mimoriadne kvalitná je aj jeho poviedková tvorb. . .

Znalec toxikológie

Agatha Christie napísala počas svojho života množstvo napínavých poviedok a románov. Jej literárnym dielom sa ako červená niť tiahnu v prvom rade vraždy. Pri svojej nekalej. . .

Postavy s vedomím?

Vzhľadom na čoraz dokonalejšiu techniku by postavy v počítačových hrách mohli mať čoskoro vlastné vedomie. Tvrdí to vedecký pracovník britskej firmy Lobal Technologies a p. . .

Iba sedem hodín

Veľkí sedmospáči sú vo väčšom zdravotnom riziku ako iní ľudia. Najlepšie sú vraj na tom osoby, ktoré spia šesť až sedem hodín denne. Aspoň tak to tvrdia americkí vedci po vyh. . .

Spektrum

Spoločnosť Hewlett-Packard obsadila v treťom štvrťroku 2001 prvé miesto v rebríčku celosvetových dodávok pracovných staníc založených na procesore Itanium. Tretí kvartál 2001 bol zároveň. . .

„Digitál“ do peňaženky

Casio predstavil najmenší a najľahší fotoaparát

Milovníkov bondoviek asi poteší najnovší digitálny fotoaparát EXILIM EX-S1 japonského producenta spotrebnej elektroniky Ca. . .

Máte málo pamäte?

Pri návrhu prenosného pamäťového zariadenia Memory Key od firmy IBM sa myslelo na ľudí, ktorí požadujú flexibilitu a rýchly, bezproblémový prenos informácií. Skutočne miniatúrny. . .

Hlasové schránky zarábajú

Na výčitky reagoval iba jediný operátor

Združenie obrany spotrebiteľov v Českej republike kritizuje fungovanie hlasových schránok všetkých českých operátorov. Ani jede. . .

Softvér proti praniu peňazí

Švajčiarska banka UBS AG bude používať softvér britskej spoločnosti Searchspace na sledovanie všetkých bankových transakcií s cieľom zamedziť praniu špinavých peňazí. . . .

Zavedú štandard

Referenčná platforma pre vreckové počítače a telefóny

Na konferencii 3GSM World Congress 2002 oznámili spoločnosti Microsoft a Intel vytvorenie iniciatívy, ktorá sa zameria na . . .

Efektívny výcvik pilotov

Tréningový systém za 26 miliónov dolárov pre bojové lietadlo Eurofighter

Spoločnosť Compaq podpísala 25-ročnú zmluvu s Európskou spoločnosťou pre leteckú obranu a vesmí. . .

TI do spoločnosti Palm?

Americký výrobca mikročipov Texas Instruments uvažuje o vstupe do spoločnosti Palm, ktorá je svetovým lídrom v oblasti výroby prenosných počítačov. Možný by bol vstup do n. . .

Už aby to jazdilo presne

Železnice SR majú novú grafikonovú komisiu

S cieľom zabezpečiť zásadné rozhodnutia vedenia ŽSR v otázkach prevádzkovania dopravy (zostava cestovného poriadku verejne. . .

Ušetríte až tretinu času

Nové súpravy s naklápacími skriňami

České dráhy nasadia v budúcom roku na svoje trate elektrické trojsystémové jednotky s naklápacími vozňovými skriňami radu 680 pod ná. . .

Krídlo a koleso ako vizitka

Autor víťazného návrhu loga Železničnej spoločnosti

Ing. arch. Ján Tvrdoň sa už počas vysokoškolského štúdia spolu s kolegom venoval grafickým návrhom. Pôvodne chcel. . .

Idú sviatky, bude viac spojov

Do pozornosti veľkonočným cestujúcim k rodinám a na hory

Železničná spoločnosť pre očakávané zvýšenie frekvencie cestujúcich v súvislosti s veľkonočnými sviatkami . . .

Rozdelili pracoviská i prácu

Nové spoločnosti sa plnou parou pustili do práce

Železničná spoločnosť (ŽS), a. s., predstavila širokej verejnosti logo, ktoré bude vizuálne reprezentovať najsi. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín

9.30 Folklór trochu inak

10.00 Minižurnál

10.15 Giovanni Papini: Šimon Cyrenejský. Próz. . .

Twist - nedeľa

8:30 Zamyslenie s J. Sucháňom

9:00 Twist mix

9:30 Automototwist

10:30 Twister

12:00 Spravodajský súhrn

12:10 Siesta

hodina hudby

12:30 Š. . .

Twist - sobota

6:30 Prehľad tlače

7:30 Rozprávka

8:00 Twistík

téma: Oko

9:30 Twist mix

10:00 Milánium

Milan Markovič a hostia

12:00 Spravod. . .

Twist - piatok

6:00 Twist s Vladom Voštinárom

6:30 Prehľad tlače

9:30 Čierna skrinka

10:00 Twist s Gregorom Marešom

12:00 Spravodajský súhrn

13:13 Seriál 13:13

13:3. . .

Twist - štvrtok

6:00 Twist so Zuzanou Čižinskou

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál rádia Twist s Janou Zvalovou

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čierna. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Soňa

v piatok Miroslav, Veľký piatok

v sobotu Vieroslava

v nedeľu Benjamín, Veľkonočná nedeľa

v pondelok Hugo, Veľkonočný pondelok

V Českej republike

dnes. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 26. 3. 2002: Bratislava 100,82,. . .

. . .

Počasie

Dnes bude jasno alebo len malá, na severe neskôr zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe miestami okolo 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 1 stupňa. Prevažne severný vietor 2 až 5, na horách a v Košickej kotline v nárazoch 10 až 15 m/s. V piatok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach miestami okolo -5 stupňov, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. V sobotu bude jasno alebo len malá oblačnosť. Ráno v kotlinách ojedinele hmla. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach miestami aj chladnejšie. Denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 19.16 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténydážď11
Belehradoblačno10
Berlínoblačno10
Bratislavajasno11
Brusel polooblačno11
Budapešťjasno12
Bukurešť zamračené10
Frankfurt polooblačno11 
Helsinkioblačno4
Istanbuldážď6
Kodaň polooblačno12
Kyjevpolooblačno10
Lisabonpolojasno26
Londýnjasno12
Madridslnečno17
Moskvazamračené4
Oslopolooblačno10
Parížjasno12
Prahaoblačno8
Rímpolojasno15
Sofiazamračené3
Štokholmpolojasno7
Varšavazamračené9
Viedeňjasno10
Záhrebjasno11
Ženevajasno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.