Hospodársky denník
USD47,682 Sk
EUR41,772 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,34 Sk
  Štvrtok  28.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Investičné odporúčania

Obchodovanie na európskych akciových trhoch bolo počas včerajška poznačené nízkymi objemami v dôsledku absencie významnejších podnikových a makroekonomických dát, ako aj v dôsledku blížiacich sa sviatkov, počas ktorých budú burzové parkety zatvorené.

Výraznejší pokles zaznamenali akcie automobiliek a finančných spoločností, keď časť investorov považuje nárast ich ceny za niekoľko posledných týždňov za prehnaný.

Po niekoľkých úspešných dňoch sa oslabili telekomunikačné tituly v súvislosti s varovaním investičných bánk, čo sa týka ich zadlženia. Akcie British Telecom začali strácať, keď spoločnosť oznámila zámer prepustiť 2200 pracovníkov a uzatvoriť 53 call centier v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

Naopak, úspešný deň zaznamenali emisie ropných spoločností v reakcii na rast ceny ropy na svetových trhoch. Ropa sa po včerajšku dostala na najvyššie hodnoty od septembra minulého roka. Americké akciové trhy obchodovali včera bez výraznejších pohybov vzhľadom na nadchádzajúce sviatky a nižšie objemy obchodov.

Vzostupy akcií technologických spoločností boli limitované vyhláseniami švédskeho telekomunikačného výrobcu Ericsson, ktorý neočakáva vzostup objednávok minimálne do konca tohto roka. Akcie stratili viac ako 2,8 percenta a podobne reagovali aj tituly ostatných konkurenčných spoločností.

Finančná korporácia A. G. Edwards oznámila stratu, keď bola za posledný kvartál nútená odpísať viac ako 67 mil. USD a prepustiť 460 zamestnancov. K prepúšťaniu došlo po prvý raz v 115-ročnej histórii spoločnosti.

V dnešnom obchodovaní na akciových trhoch neočakávame výrazné pohyby, keď predpokladané nižšie objemy obchodov budú limitovať prudšie pohyby indexov a z tohto dôvodu odporúčame zostávať mimo trhu.

Dolár sa počas ázijského obchodovania držal iba v úzkom pásme, keď vzhľadom na skrátený týždeň pre veľkonočné sviatky sa investori držia mimo obchodovania a nevstupujú do nových pozícií. Diskusie na trhu vyvolali v utorok večer zverejnené poznámky guvernéra jednej z centrálnych bánk FED-u v New Yorku Wiliama McDonougha na adresu politiky silného dolára. „Výmenný kurz dolára, ak sa pozriete na paritu kúpnej sily, je mierne nadhodnotený,“ uviedol newyorský guvernér. To zrejme limitovalo ďalšie vzostupy na dolár. K dnešnej apreciácii japonského jenu z úrovne 133,30 na 132,50 pomohlo aj včerajšie pozitívne zatvorenie Nikkei, japonského akciového indexu. Odporúčame zotrvávať naďalej v dlhých jenových pozíciách a predávať USD/JPY pri nici 132,80 - 133.

Bližšie informácie na www.bfx.sk

Počasie

Dnes bude jasno alebo len malá, na severe neskôr zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe miestami okolo 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 1 stupňa. Prevažne severný vietor 2 až 5, na horách a v Košickej kotline v nárazoch 10 až 15 m/s. V piatok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach miestami okolo -5 stupňov, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. V sobotu bude jasno alebo len malá oblačnosť. Ráno v kotlinách ojedinele hmla. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach miestami aj chladnejšie. Denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 19.16 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténydážď11
Belehradoblačno10
Berlínoblačno10
Bratislavajasno11
Brusel polooblačno11
Budapešťjasno12
Bukurešť zamračené10
Frankfurt polooblačno11 
Helsinkioblačno4
Istanbuldážď6
Kodaň polooblačno12
Kyjevpolooblačno10
Lisabonpolojasno26
Londýnjasno12
Madridslnečno17
Moskvazamračené4
Oslopolooblačno10
Parížjasno12
Prahaoblačno8
Rímpolojasno15
Sofiazamračené3
Štokholmpolojasno7
Varšavazamračené9
Viedeňjasno10
Záhrebjasno11
Ženevajasno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.