Hospodársky denník
USD47,682 Sk
EUR41,772 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,34 Sk
  Štvrtok  28.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Integrácia dohľadu

Ukončenie integrácie orgánov dohľadu nad finančným trhom predpokladá vládou prerokovaná koncepcia do konca roku 2005.

V súčasnosti uskutočňuje dohľad nad bankovým trhom NBS a dozor nad poistným a kapitálovým trhom Úrad pre finančný trh (ÚFT). Legislatívna príprava integrácie existujúcich orgánov by sa mala uskutočniť do konca roku 2004. Cieľom zlúčenia orgánov dozoru nad finančným trhom je podľa vládneho materiálu zlepšenie schopnosti efektívneho skúmania celkovej rizikovej angažovanosti, odstránenie duplicít predkladania informácií, spoločné expertízy, úspory nákladov a tiež možné zníženie poplatkov platených orgánu dohľadu. Argumentom na ich zjednotenie je aj postupné unifikovanie metód výkonu dohľadu a vznik kombinovaných služieb, napríklad v oblasti bankopoisťovníctva.

Požiadavky na najvhodnejší model integrácie dohľadu nad finančným trhom v súčasnosti najlepšie podľa vládneho materiálu spĺňa NBS. Integrovaný dohľad by mal byť v súlade s kritériami definovanými medzinárodnými organizáciami, zabezpečovať optimálne podmienky na efektívny výkon dohľadu nad finančným trhom a čo najvyššiu mieru nezávislosti od politickej moci a záujmov účastníkov trhu. NBS disponuje aj právomocou vydávania podzákonných noriem, má najlepšie podmienky na dobudovanie potrebnej technickej infraštruktúry. Nezanedbateľný je aj problém financovania, ktoré by sa riešilo zdrojmi z NBS, čím by sa zvýšila nezávislosť od kapitálového trhu a poisťovníctva z hľadiska financovania potrieb orgánu dohľadu. Na rozdiel od NBS je ÚFT, ktorý začal pracovať len v novembri roku 2000, stále v procese formovania.

Proces zlučovania orgánov dozoru by mala riadiť Koordinačná komisia zložená zo zástupcov Ministerstva financií, NBS a ÚFT.

(TASR)

Počasie

Dnes bude jasno alebo len malá, na severe neskôr zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe miestami okolo 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 1 stupňa. Prevažne severný vietor 2 až 5, na horách a v Košickej kotline v nárazoch 10 až 15 m/s. V piatok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach miestami okolo -5 stupňov, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. V sobotu bude jasno alebo len malá oblačnosť. Ráno v kotlinách ojedinele hmla. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach miestami aj chladnejšie. Denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 19.16 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténydážď11
Belehradoblačno10
Berlínoblačno10
Bratislavajasno11
Brusel polooblačno11
Budapešťjasno12
Bukurešť zamračené10
Frankfurt polooblačno11 
Helsinkioblačno4
Istanbuldážď6
Kodaň polooblačno12
Kyjevpolooblačno10
Lisabonpolojasno26
Londýnjasno12
Madridslnečno17
Moskvazamračené4
Oslopolooblačno10
Parížjasno12
Prahaoblačno8
Rímpolojasno15
Sofiazamračené3
Štokholmpolojasno7
Varšavazamračené9
Viedeňjasno10
Záhrebjasno11
Ženevajasno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.