Hospodársky denník
USD47,682 Sk
EUR41,772 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,34 Sk
  Štvrtok  28.Marca 2002

Príprava na boj o kreslo

Parlamentné voľby ukážu možnosti lídrov v zápase o post hlavy štátu

V nedeľňajších parlamentných voľbách na Ukrajine sa bude rozhodovať nielen o novom zložení 450-člennej Verchovnej rady, šanciach jednotlivých politických síl vytvoriť stabilnú väčšinu a prípadne sformovať vládu. Pôjde už aj o získanie výhodných štartových pozícií lídrov hlavných subjektov pred najbližšími prezidentskými voľbami o dva a pol roka. Zásadné zmeny v smerovaní ekonomiky a zahraničnej politiky krajiny v najbližšom období sa preto neočakávajú, lebo rozhodujúci vplyv na jej vývoj má hlava štátu. Voľby do parlamentu sú teda aj predohrou boja o kreslo prezidenta.

Nehľadiac na najväčšiu podporu verejnosti pravocentristickému bloku expremiéra Viktora Juščenka Naša Ukrajina prezident Leonid Kučma favorizuje vlastný centristický blok Za jednotnú Ukrajinu (ZaJedU) s vedúcim úradu prezidenta Volodymyrom Lytvynom a premiérom Anatolijom Kinachom. Ten mal však podľa posledných predvolebných prieskumov značne menšie sympatie obyvateľstva oproti Našej Ukrajine aj Komunistickej strane Ukrajiny (KPU) s Petrom Symonenkom.

Napriek tomu si ZaJedU nárokuje na najväčšiu frakciu v parlamente rátajúc najmä so ziskom mandátov v individuálnych volebných obvodoch s lepšími možnosťami moci ovplyvňovať priebeh a výsledky hlasovania. Rozsiahle zasahovanie štátnych a miestnych orgánov do volebného procesu hlavne v prospech ZaJedU bolo typickým obrazom sedemtýždňovej predvolebnej kampane. Parlamentná väčšina môže byť podľa hlavy štátu založená iba okolo ZaJedU. Účasť parlamentu na formovaní vlády je otázna, keďže týmto právom disponuje Kučma. Podmienil to však tým, že poslanci potvrdia výsledky ústavného referenda spred dvoch rokov o zvýšení právomocí prezidenta rozpúšťať a kontrolovať parlament. Hlavným cieľom Leonida Danylovyča je zjavne zabezpečiť si dostatočnú podporu poslancov, aby mohol spokojne zotrvať vo funkcii do konca obdobia. Vyhne sa tak ďalším pokusom oponentov iniciovať proces impeachmentu hlavy štátu pre viaceré otvorené podozrenia z účasti na trestnej činnosti a korupcii. Nie je pritom vylúčené, že namiesto oznámenia svojho následníka sa môže pokúsiť o tretie zvolenie do funkcie, čo súčasná ústava neumožňuje.

Z 33 strán a blokov má šancu prekonať štvorpercentný prah na vstup do parlamentu šesť až osem subjektov. Malo by sa to podariť aj Sociálno-demokratickej strane Ukrajiny - zjednotenej (SDPU-o) s Viktorom Medvedčukom. Svoju agitáciu postavila na úspechoch sociálnej demokracie v Európe, hoci zatiaľ ju odmietajú prijať do Socialistickej internacionály pre nesúlad politiky s týmito hodnotami. Do parlamentu sa môže dostať aj Strana zelených Ukrajiny (PZU), Ženy za budúcnosť (ŽZM) aj opozičný Blok Julije Tymošenkovej (BJUT) - ak nezrušia jeho registráciu. Voľby bude sledovať rekordný počet okolo tisíc zahraničných pozorovateľov.

Martin Benko, Kyjev

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.