Hospodársky denník
USD47,682 Sk
EUR41,772 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,34 Sk
  Štvrtok  28.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Spor o dekréty vrcholí

ČR mala v roku 1990 nasledovať príklad Poľska

Nedávna prítomnosť predsedu Sudetonemeckého landsmanšaftu (SL) Berndta Posselta v Česku zostrila už aj tak brizantnú situáciu okolo prezidentských dekrétov. Nepomohlo ani jeho vyhlásenie, že pokiaľ sa sudetskí Nemci zúčastnili na hanebných činoch nacistického režimu, tak prosí český národ o odpustenie. Pozornosť sa sústredila predovšetkým na jeho tvrdenie, že odsun bolo bezprávie, ktoré by Česko malo uznať a zrušiť preto dekréty a vyvodiť z toho príslušné dôsledky. Na položenú otázku, či by to znamenalo vrátenie zabaveného majetku Nemcov, Posselt konštatoval, že by Česko malo urobiť gesto, ktoré by pre národ malo oslobodzujúci účinok. Pokiaľ ide o navrátenie majetku, predseda LS povedal, že je vecou miliónov sudetských Nemcov, či uplatnia potom svoj nárok.

Politikov však predovšetkým rozhorčilo spochybňovanie uznesení víťazných veľmocí v Postupime o odsune Nemcov a z toho Posselt obvinil vtedajšieho prezidenta Dr. Eduarda Beneša, ktorého zrovnával s Hitlerom. Kritike vlastných aktérov tohto rozhodnutia sa diplomaticky vyhol, ako aj podielu sudetských Nemcov na rozbití vtedajšieho Československa. Na Havlovu hlavu vzniesli kritiku, že síce vyznamenáva československých vojakov, bojujúcich proti nacizmu, ale mlčí k ohováraniu ich vrchného veliteľa Beneša, ktorý bol partnerom Masaryka v boji za samostatnosť už v prvej svetovej vojne. Za hrubú politickú chybu považujú neúčasť na rokovaní 2 + 4 v lete 1990 o zjednotení Nemecka, kde si Poľsko nechalo potvrdiť za účasti víťazných veľmocí svoje povojnové status quo. Neospravedlňuje sa za odsunutie desiatok miliónov Nemcov, ani za získanie bývalých provincií Ríše vrátane Sliezska, Pomoranska a východného Pruska. Poľsko nie je ani na programe Európskeho parlamentu (EP), kam zase prenieslo 15 pravicových poslancov problematiku dekrétov s cieľom vynútiť si ich zrušenie pod vyhrážkou neprijatia do EÚ.

Richard Seemann, Praha

Počasie

Dnes bude jasno alebo len malá, na severe neskôr zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe miestami okolo 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 1 stupňa. Prevažne severný vietor 2 až 5, na horách a v Košickej kotline v nárazoch 10 až 15 m/s. V piatok bude jasno až polojasno. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach miestami okolo -5 stupňov, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov. V sobotu bude jasno alebo len malá oblačnosť. Ráno v kotlinách ojedinele hmla. Nočná teplota 1 až -3, v údoliach miestami aj chladnejšie. Denná teplota 13 až 17, na severe okolo 11 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 19.16 hod.

Amsterdamoblačno10
Aténydážď11
Belehradoblačno10
Berlínoblačno10
Bratislavajasno11
Brusel polooblačno11
Budapešťjasno12
Bukurešť zamračené10
Frankfurt polooblačno11 
Helsinkioblačno4
Istanbuldážď6
Kodaň polooblačno12
Kyjevpolooblačno10
Lisabonpolojasno26
Londýnjasno12
Madridslnečno17
Moskvazamračené4
Oslopolooblačno10
Parížjasno12
Prahaoblačno8
Rímpolojasno15
Sofiazamračené3
Štokholmpolojasno7
Varšavazamračené9
Viedeňjasno10
Záhrebjasno11
Ženevajasno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.