Hospodársky denník
USD48,127 Sk
EUR41,777 Sk
CHF28,312 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  4.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Túžba po nesmrteľnosti

Väčšina ľudí na svete túži po večnom živote a toto želanie predĺžiť ľudský život sa údajne stalo základom mumifikácie. „Mumifikácia má najbližšie k nesmrteľnosti. Je to spôsob uchovania niečoho z nás pre budúce generácie,“ vraví kanadská novinárka a autorka knihy venovanej tejto problematike Heather Pringleová. Aj vedcov táto „technológia“ zaujíma už od nepamäti a nejeden výskum je venovaný práve rozlúšteniu metód, ktoré sa používajú. Zdôrazňujú, že každá kultúra má svoje špecifické náboženské presvedčenie, ale za želaním mumifikovať mŕtvych stojí prvotná túžba ľudí po predĺžení života.

Najstaršie známe múmie pochádzajú z obdobia pred 7000 rokmi a boli objavené v severnej Čile neďaleko prístavného mesta Arica na okraji púšte Atacama. V roku 1998 sa tu konal tretí svetový kongres venovaný štúdiu múmií. Podobné medzinárodné stretnutia vedcov sa konajú každé tri roky.

Väčšina múmií z Čile, ktoré bývajú miestne označované ako Chinchorrovia, sú pozostatky detí. Bernardo Arriaza, profesor fyzikálnej antropológie z univerzity v Las Vegas, usudzuje, že Chinchorrovia pravdepodobne vynašli i mumifikáciu s cieľom predĺžiť životy svojich detí.

Nie všetky múmie na svete však boli uchované zámerne. Odborníci definujú múmiu ako starovekú mŕtvolu, ktorej mäkké tkanivá čiastočne alebo celkom odolali rozkladu. Nie je to len mŕtvola zabalená do ľanového plátna, vysvetľujú vedci. Niekoľko mumifikovaných tiel napríklad objavili odborníci na andských vrcholkoch. Títo jednotlivci boli pravdepodobne obetovaní horským bohom a zachovali sa dodnes vďaka chladnému podnebiu.

V Anglicku a v severnej Európe boli v močarinách a rašeliniskách objavené tisícky zachovaných pozostatkov ľudí i zvierat. Podľa niektorých teórii ide o telá spoločenských vyvrheľov, ktorí boli takýmto spôsobom potrestaní za svoje hriechy. Odborníci usudzujú, že boli skôr obetovaní bohom.

Bez ohľadu na spôsob konzervovania múmií sú nimi dnešní ľudia príliš fascinovaní na to, aby ich nechali odpočívať v pokoji. Od starodávnych mŕtvych sa môžeme dozvedieť veľa. Sú bránami do toku času, ktoré nám ukazujú, kým sme boli a odkiaľ pochádzame, vysvetľujú vedci záujem o tento odbor.

Jedna štúdia DNA napríklad zmenila dovtedy prevládajúce názory na to, kedy sa Číňania po prvý raz začali „miešať“ s Európanmi. V 70. rokoch boli na severozápade Číny objavené stovky 4000 rokov starých múmií, ktoré boli pozostatkami ľudí pochádzajúcich z Kaukazu.

Veľmi rozšírená čínska teória tvrdila, že medzi Čínou a západnou Európou neexistovali takmer žiadne vzťahy pred rozkvetom obchodu na tzv. Hodvábnej ceste asi 200 rokov pred naším letopočtom. Tieto múmie však dokazujú, že ku kontaktom dochádzalo oveľa skôr, ako by si ktokoľvek predtým vôbec pomyslel, vravia odborníci.

Túžba žiť dlhšie však nie je len záležitosť pradávnych rokov. Spoločnosť Summum Mummification v americkom Salt Lake City ponúka záujemcom o zachovanie telesnej schránky túto službu za 60 000 a viac dolárov. Používa pritom podobne ako ďalšie firmy metódu hlbokého zmrazovania a neprekvapuje, že nemá o zákazníkov núdzu.

V istom zmysle hľadajú ľudia nesmrteľnosť ešte zaživa. Plastická chirurgia a fitnescentrá sú akési predmumifikačné spôsoby uchovania ľudského tela v čo najlepšom stave a čo najdlhšie ešte za života, dodávajú vedci s istým zveličovaním s tým, že ľudské túžby sa za tisícky rokov zrejme príliš nezmenili.

(kab)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.