Hospodársky denník
USD48,127 Sk
EUR41,777 Sk
CHF28,312 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  4.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













AGW ošetrené...?

Sú ľudia, ktorým sa stačí pozrieť letmo na čísla, a je im jasné, o čom sú. Práve tým ponúkame niekoľko takých čísel o A.G.W., spol. s r. o. , Košice k 31. januáru 2002 a o A.G.W., a. s., Košice k 31. decembru 2001. K dispozícii sú tie najčerstvejšie, ktoré boli vyšli z počítača v noci z piatka 1. marca na sobotu 2. marca. Na týchto predbežných výsledkoch obidvoch spoločností sa prakticky nič nemôže zmeniť.

A.G.W., spol. s r. o.

001 AKTÍVA S P O L U Netto 1 268 041 162, 00

003 Stále aktíva 333 247 265, 40

022 Finančné investície 275 300 000, 00

028 Obežné aktíva 933 092 129, 70

042 Krátkodobé pohľadávky 443 588 245. 00

043 Pohľadávky z obch. styku 229 756 508. 00

080 Cudzie zdroje 2 979 978 767,00

084 Dlhodobé záväzky 967 410 535, 50

092 Záväzky z obch. styku 916 313 471, 10

V danej situácii, keď je aj táto spoločnosť pod tlakom, by nebolo korektné uvádzať ďalšie údaje z predbežnej súvahy za tohtoročný január.

Pozrime sa však aj do predbežnej súvahy A.G.W., a. s., Košice za vlaňajší rok.

001 AKTÍVA SPOLU Netto 2 774 696 (v tisícoch)

012 Hmotný invest. majetok 116 255

014 Budovy, haly a stavby 101 567

022 Finančné investície 213 340

028 Obežné aktíva 1 750 670

037 Pohľadávky z obch. styku 1 713 760

052 Peniaze 20 549

Účty v bankách 747

063 Základné imanie 2 500 000

079 Cudzie zdroje 269 801

Fruniho lavína

Prišiel „čierny pondelok“ 4. februára, keď B.M.G. a Horizont Slovakia neotvorili svoje pobočky, lebo vraj došlo k predaju oboch spoločností americkému investorovi. Nie je to vylúčené, ale podľa všetkého nebol dokončený. Tajuplný investor so zmenkou na niekoľko desiatok miliárd korún voči Slovenským telekomunikáciám, resp. SR sa z tohto obchodu stiahol vraj pre slovenské pomery. Touto zmenkou v účtovníctve sa docielila na moment vyrovnaná „bilancia“, ale deň po dni upadala do zabudnutia. Dnes už by sa mohlo zdať, že inkriminovaná zmenka nejestvovala.

Výsmech Slovensku

Aj keď už od polovice vlaňajšieho októbra sa šírili z rôznych zdrojov informácie o blízkom a škandalóznom konci týchto spoločností, dokonca absurdná fáma, že V. Fruni bol neúspešne žiadať v paláci na bratislavskom Námestí slobody vládnu garanciu na dvadsať miliárd korún, tak vďaka slobodnému podnikaniu bol relatívny pokoj až do konca januára. Akoby neboli nijaké dôvody na konanie proti obidvom firmám, či už zo strany daňového úradu alebo orgánov činných v trestnom konaní. Napriek tvrdým dôsledkom akoby želaných pádov celého radu iných spoločností takého alebo obdobného charakteru bol pokoj.

Dobyť sa peňazí

Niekoľkokrát som konzultoval informácie o týchto a iných fruniovských spoločnostiach s odborníkmi. V polovici januára sme dospeli k názoru, pokiaľ sú pravdivé informácie o niektorých ich transakciách, tak „bota“ voči klientom by mohla mať v našich pomeroch obludný rozmer. Dospeli sme k cifre šesť - sedem miliárd korún, ale to sme sa hlboko mýlili, keďže posledný oficiálny odhad hovorí o dvojnásobku nami odhadovanej škody. Naše úvahy sa však týkali toho, ako zareagujú klienti, keď nedostanú v dohodnutých termínoch svoje úroky alebo výnosy. Klienti týchto spoločností a spolu s nimi klienti väčšiny „nelicencovaných nebankových“ subjektov sa začali do dvoch-troch dní správať normálne. Nadovšetko postavili jediný cieľ: dobyť sa svojich peňazí.

Iba dôslednosť

Najhoršie na tom boli v nedeľu 3. marca 2002 klienti spoločnosti B.M.G. a Horizont Slovakia. Ich nádej na výplatu aspoň toho, čo vložili, je v rovine zbožného želania. Aj keď budú dúfať, kým budú dýchať. Aj keď sa poškodení spontánne združujú a sú pripravení začať nátlakové akcie na výkonnú moc a vydupať si svoje peniaze od štátu, t. j. od všetkých ostatných občanov. Aby sa dostali aspoň k časti svojich financií, tak už dnes by museli byť analyzované pochybné a od nich horšie obchody a prijaté opatrenia. Politickí lídri opozície, ale aj niektorí z koalície majú tušenie, že by sa to tak dalo, ale nemajú šancu zabezpečiť po prvý raz v novom režime takpovediac stopercentnosť konania orgánov činných v trestnom konaní. Iba tie by mohli objaviť „uliate“ financie a zároveň uplatniť dôsledne právne normy.

Šanca pre politikov

Zatvorenie pobočiek B.M.G. a Horizont Slovakia dalo podnet na bombardovanie verejnosti mediálnymi bombami. Spolu s nimi padali medzi slovenských občanov aj fámy, z ktorých mnohé sa ukázali v konečnom dôsledku ako nepravdivé, ba až likvidačné. Začali sa priam fakľové tance niektorých politikov. Keby mohli, tak by postavili šibenice pre všetkých tých, ktorí sú vo verejnosti práve vďaka nim vnímaní takmer ako gangstri. Len preto, že sú úspešní a dokážu v slovenských pomeroch podnikať so ziskom.

V každom februárovom dni boli klienti spoločností B.M.G. a Horizont Slovakia mediálnou témou č. 1, tak medzi občanmi, ako aj v sekretariátoch politických strán. Do centra pozornosti sa dostali aj ďalšie spoločnosti vrátane AGW, ktorých sa vývoj v spoločnostiach B.M.G. a Horizont nemohol nedotknúť. Obava, že prídu o svoje peniaze, keďže časť vložila aj do vyššieho menovaných subjektov, urobila svoje.

Snaha o likvidáciu

V celom rade firiem, ktoré pracujú s peniazmi - v bankách, v najrôznejších fondoch, vo všetkých druhoch poisťovní a možno aj kdesi v kozme - sa začalo horúčkovito pracovať na podpore tvrdých dosahov na ďalšie nelicencované nebankové subjekty. S jasným cieľom: prevziať ich zákazníkov a zbaviť sa konkurencie. Bez ohľadu na ich práva zo zákona, čím nie je vylúčené, že v celom rade médiá, politici a celý rad odborníkov poškodili nielen ich imidž, ale aj funkčnosť, t. j. spôsobili im hospodárske škody.

Akcie sú hodnotou

Až v závere minulého mesiaca boli prezentované ministrom vnútra SR I. Šimkom výsledky vyšetrovania jemu podriadených rezortných orgánov. Týkali sa v prvom rade spoločností B.M.G. a Horizont Slovakia. Boli viac ako krutou pravdou pre vyše stotisíc klientov, pričom náplasťou pre nich nemôže byť zatknutie V. Fruniho a spol. na základe medzinárodného zatykača. Doterajšie vyšetrovanie však neviedlo k osobitným opatreniam v iných spoločnostiach. Avšak pre klientov AGW by to malo byť signálom prejsť z tenzie, z napätia, z pochopiteľnej nervozity do pokojného a triezveho uvažovania.

Fruniho bozk

Tretím najsilnejším a tiež viacerými médiami spochybňovaným subjektom je medzi nelicencovanými nebankovými spoločnosťami práve AGW. Je fakt, že v dôsledku vývoja situácie v B.M.G. a Horizont Slovakia takmer deväťdesiatpäť percent zmluvných partnerov malo vôľu ukončiť čo najskôr a najlepšie hneď vzájomný zmluvný vzťah. Časť preto, lebo sa už raz či viackrát popálili, napríklad v Devín banke, ďalší v B.M.G. či Horizont Slovakia, ale aj v iných. Krachov takýchto spoločností bolo už dosť, ale, obrazne povedané, jedno také zemetrasenie stačí na päťročnicu, ale my máme aspoň jedno za polrok. Je zrejmé, že takýto interval medzi pohromami nie je vylúčený ani pre najbližšie roky.

Akciová cesta

Čo vôbec znamená AGW? AG je v nemčine akciová spoločnosť, W je začiatočným písmenom slova Way, t. j. cesta. Najdôležitejšou osobou je Mgr. Matúš Grega, ročník 1972, ktorý po ukončení základnej vojenskej služby na základe konkurzu pracoval vo VSŽ od októbra 1996 do septembra 1999. Najprv ako obchodný referent export - import, a potom ako právnik. Pre svoju „akciovú cestu“ sa rozhodol vtedy, keď sa v bankách nemohol dostať k úveru na zaujímavé a vysokonávratné projekty. Je jediným majiteľom a konateľom AGW, spol. s r. o., ktorá nateraz ešte vlastní takmer všetky akcie AGW, a. s., Košice.

Finančné zdroje

Princíp bol jasný. Aby mohol so svojimi spolupracovníkmi realizovať svoje podnikateľské plány, tak sa potreboval dostať k finančným zdrojom. Navrhol občanom pôžičky a tiché spoločníctvo s úrokmi, resp. výnosmi najprv v rozpätí od 25 do 40 %, pričom v priemere išlo o pätnásť až sedemnásť percent. Pomer medzi tými, čo im požičali a tými, čo prijali pozíciu tichého spoločníka bol jedna k jednej, ale postupne sa zmenil na jedna ku štyrom. Investície AGW do stávkových kancelárií boli a sú vysokonávratné, rovnako ako predaj poistných produktov, najmä životných poistiek pre celý rad renomovaných poisťovní. Namieril si to aj do sféry potravinárskej výroby a na prípravu ťažby nerastných surovín.

Budúci akcionári

Pred rokom však AGW začal znižovať pri nových klientoch výšku úroku, resp. výnosu. Najvyššie úročenie medzi 22 až 25 percentami bolo pri dvojročnej viazanosti a s cieľom bolo dostať sa v závere 2002. roku na dvaapolnásobok aktuálnych bankových úrokov.

Dnes má AGW asi pätnásťtisíc partnerov, pričom 70 % z nich prišlo so sumou nižšou ako stotisíc korún. A vyše polovica z tohto počtu poskytla v priemere tridsaťtisíc korún. Vlaňajšok však prekonal všetky očakávania. Získal jeden a pol miliardy korún! Uzavrel zmluvy v celkovom objeme 3,7 mld. korún a vyplatil istity vo výške 2,2 mld. korún.Azda aj vďaka tomu, že ľudia pohoreli v Devín banke. Mnohí svoju „náhradu“, väčšinou však len časť z nej, vložili do AGW a tie ďalšie do jedného-dvoch obdobných subjektov. Mohli by sa doložiť viaceré prípady o finančnom poradenstve tejto spoločnosti klientom, ktorého výsledkom boli aj odporúčania ako neinvestovať, či menej vložiť.

Do 30 dní

Aj napriek opakovanej negatívnej kampani z rezortu financií vtedajšej ministerky B. Schmögnerovej či bankových a iných asociácií tak AGW nestratilo nič na svojej príťažlivosti pre občanov. Mohli spokojne spať, pretože dostali aj takú zmluvu, ktorá im garantuje „výmenu“ ich financií za akcie AGW, a. s., Košice. Bola pre takú situáciu, keď by AGW tridsať dní nevyplácalo zmluvné úroky z pôžičiek, resp. po audite nevyplatilo tichých spoločníkov dohodnutou sumou. V týchto hodinách sa už rieši adresár budúcich akcionárov v Stredisku cenných papierov, ako aj technické stránky vydania listinných cenných papierov. Takmer 90 % z doterajších partnerov sa stane akcionármi AGW.

2,8 miliardy

Tých desať percent, od ktorých má AGW pôžičku a nemajú zabezpečovaciu klauzulu, by si mohlo nárokovať výplatu svojich financií. Situácia je taká, aj so zreteľom na prvodekádne februárové navýšenie základného imania z 2, 5 na 2, 8 mld. korún slovenských (splatených) a potrebu voľných zdrojov na pokračovanie premyslenej investičnej činnosti, že AGW musí postupovať obozretne a v záujme väčšiny svojich partnerov. Bude sa snažiť presvedčiť týchto partnerov, aby nimi ostali a umožnili sústrediť sa na investície, ktoré znamenajú zisk. A tým aj následné uspokojenie ich zmluvných nárokov. Je fakt, že pred niektorými pracoviskami sa pohybujú „určité“ osoby, ktoré majú snahu skupovať hlboko pod cenu zmluvy o pôžičke a dostať sa tak do spoločnosti. Zatiaľ nie je známe, koľko takých zmlúv kúpili.

Nechceli B.M.G.

V AGW mali určité informácie, že v B.M.G. a v Horizont Slovakia sa robia „obchody“, ktoré sú viac ako zaujímavé, ale najmä pramálo rozumné. Vlani v lete V. Fruni ponúkol AGW odkúpenie obidvoch firiem, ale k dohode nedošlo. Predovšetkým pre charakter niektorých transakcií a celkovú filozofiu podnikania. Dovidieť do tráviaceho traktu a do samotného žalúdka spomínaných firiem, o to v AGW nemali záujem, ale už na jeseň sa pripravovali na elimináciu nie vylúčených dôsledkov z prípadného krachu B.M.G. a Horizont Slovakia. Predpokladali, že by k nemu mohlo dôjsť začiatkom mája. A to aj preto, že február až apríl sú zvyčajne veľmi žičlivé mesiace na získanie nových klientov, resp. spoločníkov.

Legalizácia legálneho

Kampane proti „nebankových subjektom“ sa stlmili v druhej polovici minulého roka, ale kedy-tedy boli takéto firmy napádané a efekty ich činnosti označované za pyramídové hry, t. j. cestu do pekla. Legalizáciu legálneho potvrdilo samotné MF SR výnosom o preddavkovej zrážkovej dani za tiché spoločníctvo a s konečnou platnosťou Najvyšší súd SR, keď vo veci inej nebankovej firmy nedospel k záveru, že by vykonávala bankovú činnosť, teda konala v rozpore s platnými zákonmi. Je zrejmé, že AGW sa správal triezvo vo svojej činnosti a len raz poslal za hranice väčšiu sumu peňazí. Keď chcel kúpiť pohľadávku za vyše sto miliónov korún na mesto Košice, ale to odstúpilo od dodržania svojho záväzku obsiahnutého v zmluve o budúcej zmluve v deň plánovaného podpisu dokladov o transakcii. Nielen v tomto prípade zasiahla povestná vyššia moc - politické záujmy.

Nič vymyslené

Podstatné je, že o pokračovaní činnosti AGW rozhodnú jej partneri a čoskoro akcionári. Dôležité je, že AGW dokázalo platiť také úroky za pôžičky, o akých sa ani len nesníva v domácich aj zahraničných bankách. Zhodnocovalo ich na súčasné pomery v hospodárstve a v spoločnosti vôbec takmer fantasticky. Nesľubovalo to však na večnosť, to je tiež nie nevýznamný fakt. So zreteľom na stratégiu firmy, osobitne na tendenciu postupne znižovať úroky, keďže si už vytvorila zdroje na podnikanie, tak je zrejmé, že išlo, ide a pôjde o ambiciózne využívanie možností, ktoré u nás jestvujú práve vďaka garantovanej slobode podnikania.

Na pohľad nemožné

Oboznámil som sa nielen s finančným stavom AGW, ale aj s jeho investičnými a obchodnými zámermi a nemám nijaký vážny dôvod pochybovať, že by išlo o falšované doklady či trebárs o poryvy chorej mysle. Vyzerá to tak, že v transformovaných ekonomikách sa nezaťaženým jednotlivcom môže podariť na pohľad aj nemožné (z hľadiska ekonomických a ďalších zákonov). Úspešnosť síce môže pomútiť hlavu, aj zbaviť súdnosti, ba až rozumu, ale „mladíci“ z AGW také niečo nevykazujú. Ešte to musia potvrdiť iné orgány, ktoré však nemôžu spájať len tak, trebárs na želanie iných záujmových skupín, AGW so škandálom zvaným B.M.G. + Horizont Slovakia. Tieto orgány majú totiž viac ako dosť starostí s tým, ako zabezpečiť svojou činnosťou práva klientov uvedených spoločností, ale aj ozrejmiť verejnosti, ako mohlo dôjsť k takému rozsiahlemu poškodeniu občanov o avizovaných 16 miliárd korún.

P. Kasalovský

na základe celého radu finančných dokladov firmy AGW, spol. s r. o., Košice, AGW, a. s., Košice a rozhovorov s predsedom jeho predstavenstva Mgr. M. Gregom a jeho spolupracovníkmi.

***

Konateľ AGW M. Grega prisľúbil komunikáciu s klientmi aj prostredníctvom Hd. Mailová adresa pre vaše otázky: redakcia@hd-dennik.sk. Aktuálne informácie a názory o vývoji v AGW však uverejníme aj budúci týždeň.

3. marec 2002

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.