Hospodársky denník
USD48,127 Sk
EUR41,777 Sk
CHF28,312 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  4.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Oživenie typu V alebo U?

Posledné makroekonomické čísla hovoria o skorom zotavení

Na základe posledných makroekonomických ukazovateľov dnes už takmer nikto neverí, že súčasná recesia v Spojených štátoch nemelie z posledného. Otázne je len, kedy známky oživenia prekonajú príznaky recesie. Niektorí z analytikov už dnes za horizontom vidia svetlú budúcnosť a predpokladajú, že najväčšia svetová ekonomika je z najhoršieho vonku. Iní zase nemajú taký optimizmus. Títo odborníci síce očakávajú, že ekonomika sa zotaví, avšak na svojej ceste smerom hore ešte chvíľu pobudne na dne. Preto zásadnou otázkou dnešných dní je, či krivka ekonomického cyklu bude mať priebeh typu „V“ alebo typu „U“.

Oživenie typu „V“ znamená, že ekonomika sa na dne zdrží len veľmi krátko. Naopak, oživenie typu „U“ tvrdí, že ekonomika na dne nejaký ten čas pobudne a až potom vyštartuje k lepším hodnotám. V čase, keď v USA oficiálne oznámili recesiu (november 2001), najväčšia ekonomika už takmer 8 mesiacov smerovala ku dnu. Samozrejme, že tento pochod nebol strmhlavým letom dolu, ale pozvoľným a miernym pádom. V tom období väčšina odborníkov verila, že recesia bude mať len krátkodobý účinok (t. j. ekonomický cyklus bude mať priebeh typu „V“). Veľkú úlohu v boji proti recesii v tom období zohrala aj centrálna banka (FED), ktorá pomohla ekonomike tým, že znížila svoju základnú úrokovú sadzbu celkovo 11-krát.

Minulú stredu pred americkým Kongresom vystúpil prezident FED-u Alan Greenspan, ktorý pravidelne podáva správu o stave ekonomiky za posledných šesť mesiacov. Analytici a obchodníci očakávali, že prezident FED-u aspoň náznakom spomenie skoré oživenie hospodárstva. Aj keď sa jeho prejav niesol v duchu zotavenia, predsa len šéf centrálnej banky nebol až taký optimistický ako zvyšok finančného sveta. Greenspan síce povedal, že dynamika ekonomického cyklu je na vzostupe, avšak ešte existujú isté riziká, ktoré túto dynamiku pribrzďujú. Znamenajú slová prezidenta centrálnej banky, že USA čaká oživenie typu „U“?

Greenspanove viac ako diplomatické vety mohli vyvolať takéto zdanie. Možno má šéf FED-u takýto názor. Posledné makroekonomické ukazovatele Spojených štátov však podľa analytikov poukazujú skôr na oživenie typu „V“.

V piatok zverejnené čísla o aktivite v spracovateľskom priemysle (tzv. ISM index) najviac prekvapili analytikov. Index ISM za február sa po prvý raz od júla 2000 dostal cez hodnotu 50 bodov (54,7 bodu), čo sa považuje za expanziu v tomto sektore. V prvom mesiaci tohto roka tento ukazovateľ dosiahol úroveň 49,9 bodu. Ďalším plusovým bodom sú stavebné výdavky, ktoré zarástli o 1,5 %, a tiež vo štvrtok publikovaný revidovaný HDP za štvrtý kvartál 2001, ktorý sa poopravil z pôvodnej hodnoty 0,4 % na 1,3 %.

Marcel Laznia

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.