Hospodársky denník
USD48,127 Sk
EUR41,777 Sk
CHF28,312 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  4.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Misia MMF navštívi Argentínu

V priebehu tohto týždňa navštívi finančným kolapsom postihnutú Argentínu misia Medzinárodného menového fondu (MMF). Cieľom tejto návštevy je prehodnotenie hospodárskeho rozvoja krajiny a v tejto súvislosti budú predstavitelia MMF rokovať s vládou aj o podmienkach finančnej pomoci. Devalvácia argentínskeho pesa a takmer ukončená rozprava o štátnom rozpočte vysielajú smerom do Washingtonu pozitívne signály, ktoré sú spúšťacím mechanizmom avizovanej pomoci MMF. Misiu vedie riaditeľ pre špeciálne operácie Anoop Singh, ktorý pôsobil ako zástupca riaditeľa Oddelenia pre Áziu a Pacifik v priebehu Ázijskej krízy v rokoch 1997 až 1999.

Argentínsky prezident Eduardo Duhalde sa vo svojom vystúpení v Kongrese vyjadril aj k menovej otázke, keď kritizovanú devalváciu pesa a najmä jeho dosahu na inflačný vývoj považuje za jedinú schodnú cestu ekonomickej reformy krajiny. Prípadnú dolarizáciu Argentíny striktne odmietol. Makroekonomické východiská rozpočtu, ako je 15-percentná inflácia, však považuje väčšina analytikov za prehnane optimistické. Kontinuálne oslabovanie pesa vytvára tlak na výraznejší nárast cenovej hladiny, ktorú môže centrálna banka nepriamo ovplyvniť intervenciou na devízovom trhu v prospech národnej meny. Vzhľadom na skutočnosť, že hodnota pesa nie je vôbec stabilizovaná, zásahy centrálnej banky nemusia mať želaný účinok. Problematickým je aj stav devízových rezerv v hospodárstve, ktorý obmedzuje intervenčné zásahy.

Výdavková strana návrhu štátneho rozpočtu je o 14 % chudobnejšia ako v minulom roku, no táto reštrikcia je nevyhnutná aj v súvislosti s masívnym poklesom daňových príjmov vlády. Podľa oficiálnych informácií zaznamenali daňové príjmy vo februári tohto roka až 23-percentný medziročný prepad. Dôležitou otázkou bude aj rozdelenie týchto príjmov medzi centrálnu vládu a provincie. V najbližších dňoch by mal návrh štátneho rozpočtu prerokovať Senát.

Vnútorné zdroje argentínskej ekonomiky s určitosťou nebudú stačiť na oživenie hospodárstva, preto sa Duhalde spolieha na pomoc medzinárodných finančných inštitúcií. Finančná pomoc Argentíne bola v minulom roku zastavená vzhľadom na neplnenie ekonomických a najmä fiskálnych cieľov predchádzajúcej vlády. Krajina očakáva prostriedky v objeme prevyšujúcom 25 mld. USD, pričom uvoľnenie úverovej tranže zo strany MMF podmieňuje následnú aktivitu Svetovej banky a Medziamerickej rozvojovej banky.

Marcel Tirpák

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.