Hospodársky denník
USD48,127 Sk
EUR41,777 Sk
CHF28,312 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  4.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Život plný rizík a nástrah

Obavy Európskej komisie o hospodársku stabilitu kandidátov

Z Európskej komisie (EK) spravidla prichádzajú pre kandidátske krajiny lepšie správy ako z členských krajín EÚ. Návrhy EK o financovaní rozšírenia únie sú napríklad štedrejšie ako francúzske či nemecké. Okrem toho, zatiaľ čo politici na celom kontinente občas podľahnú pokušeniu zaujať pozornosť vlastným výkladom integrácie, úradníci v Bruseli prejavujú rozhodnosť dodržať vopred určené pravidlá a harmonogram rozšírenia. No a navyše komisia nemá z kandidátmi historické spory, čo sa o jednotlivých členoch EÚ nedá povedať. Avšak o to znepokojujúcejšie môžu pre nás byť súčasné obavy zhovievavej EK o hospodársku a menovú stabilitu kandidátskych krajín zo strednej a z východnej Európy.

Komisári pre hospodárstvo a rozširovanie EÚ Pedro Solbes a Günter Verheugen vo svojej novej správe EK o „stabilite makroekonomiky a finančného sektora kandidátskych štátov“ uvádzajú celý rad rizík, ktoré ich ohrozujú. Upozorňujú na vysoký deficit v zahraničnej výmene tovarov a služieb, náchylnosť kurzov ich mien k veľkým výkyvom a „na zle koordinované kombinované opatrenia“ medzi peňažnou a menovou politikou. Vysoký deficit v zahraničnom obchode sa môže stať problémom po tom, keď sa zníži úroveň priamych, teraz vysokých zahraničných investícií. Zjednodušene povedané, čo budeme robiť, keď už nebude čo privatizovať? Podľa komisárov by priame investície mohli nahradiť vrtošivé krátkodobé kapitálové prúdy. Tie by spolu s inými nepriaznivými faktormi mohli viesť k neželateľným zmenám menových kurzov.

Obidvaja komisári navyše potvrdzujú, že ekonomiky kandidátskych krajín „dosahujú pomerne nízky stupeň kompatibilnosti“ s EÚ. Hrubý domáci produkt kandidátov na obyvateľa „dosahuje len niečo vyše tretiny HDP na obyvateľa priemeru EÚ. Približovanie k EÚ sa však zrýchli po tom, čo vstúpia do EÚ a ich rast bude rýchlejší. V tom období bude musieť ich hospodárska politika dbať o to, aby nedošlo k prehriatiu ekonomiky. Lebo finančný sektor týchto krajín nebude ešte dostatočne rozvinutý, uvádza správa komisárov. Podiel vkladov v bankách v pomere k HDP dosahuje približne len štvrtinu úrovne EÚ.

Zjednodušene povedané: Máme čo robiť, aby sme dobehli európsky štandard.

(TASR/by)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.