Hospodársky denník
USD48,235 Sk
EUR41,68 Sk
CHF28,179 Sk
CZK1,322 Sk
  Utorok  5.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rumunská ekonomika ožíva

Aj napriek obetiam revolučného chaosu v decembri 1989 občania Rumunska vítali s nádejou nové časy, znamenajúce slobodu a trhový systém. Z ekonomickej stránky sa zdalo, že všetko hrá do kariet, aby národné hospodárstvo napredovalo. Nové Rumunsko zdedilo hoci zastaraný, ale fungujúci priemysel, malo takmer nulu na konte zahraničných dlžôb, vzdelanú a lacnú pracovnú silu. Dobrý predpoklad ekonomického pokroku. Po dvanástich rokoch však Bukurešť doháňa zameškané a zo všetkých síl sa snaží presvedčiť EÚ, že niet dôvodu vymedzovať Rumunsko z tohto zoskupenia.

Do roku 1997 nestabilná politická klíma a pomalosť ekonomických reforiem zapríčinili, že ekonomické napredovanie krajiny bolo pod úrovňou očakávania a životná úroveň obyvateľstva klesala. V období 1991 - 1996 zlyhali tri dohody s MMF. Perspektívy ekonomického rozvoja sa zlepšili v roku 1997, keď sa podarilo odštartovať program ekonomických reforiem pomocou dohody stand by s MMF a prehodnotením programu pomoci so Svetovou bankou vo finančnej a v podnikovej sfére, neskôr aj v agrárnom a sociálnom sektore. Vláda zintenzívnila reformy, pričom zámerom bolo urýchlenie privatizácie a zatvorenie štátnych vysokostratových podnikov. Väčšina cien bola liberalizovaná, novými zákonnými opatreniami sa posilnil bankový sektor. Avšak aj napriek tomu zahraniční investori boli skôr opatrní ako nadšení. Nedostatočné štrukturálne reformy a zvyšovanie nezamestnanosti iba prehlbovali recesiu. V roku 1999 nasledovala ďalšia dohoda stand by s MMF (v hodnote 547 mil. USD) na vytvorenie vhodného makroekonomického rámca pre štrukturálne reformy a Svetová banka prispela pôžičkou 300 mil. USD na rozvoj súkromného podnikateľského prostredia. Predošlá pravicová rumunská vláda ku koncu svojho mandátu po konzultácii s hlavnými svetovými finančnými inštitúciami prijala odvážny strednodobý plán ekonomického oživenia, ktorý podporili všetky politické strany a občianske združenia. Vďaka tomu sa podarilo zmierniť deficit bežného účtu platobnej bilancie a v máji 2000 (po piatich rokoch) bol zaznamenaný rast priemyselnej výroby. Privatizácia veľkých podnikov nabrala obrátky a zlepšila sa aj finančná disciplína a sociálne ochranné opatrenia. Po voľbách v roku 2000 nová ľavicovo-centristická vláda prebiehajúce reformy len posilnila, pričom výhodu mala v nižšom zahraničnom zadlžení, pomalšom raste cien a v klesajúcej inflácii. V tom istom období rumunská ekonomika zaznamenala nárast vďaka ožívajúcim exportom. Vláda premiéra Adriana Nastaseho pokračuje v napĺňaní strednodobého programu ekonomického oživenia, pričom cieľom je zvýšenie životnej úrovne obyvateľstva a vytvorenie zdravého prostredia pre podnikateľov. Prehĺbili sa aj štrukturálne reformy, zintenzívnil sa boj proti korupcii a byrokracii a privatizácia už nepozná žiadne prekážky a naberá čoraz rýchlejšie tempo.

V roku 2001 HDP vzrástol z 1,6 % v roku 2000 na 4,9 % vďaka zvýšenej domácej spotrebe a nárastu exportov. Podarilo sa ďalej znižovať infláciu (index CPI bol v decembri 30,3 %, čo je o 10,4-percentuálnych bodov menej ako pred rokom), Národná banka Rumunska (NBR) zvýšila svoje rezervy na 4,9 mld. USD, pokročil ozdravný proces v bankovníctve, investície do ekonomiky sa zvýšili o 3,9 % a vytváranie čistého fixného kapitálu stúplo o 6 %. Celkový verejný dlh zostal pod hranicou 30 % z HDP, kým vnútorný verejný dlh sa znížil na 7,3 % HDP. Zlepšil sa aj prístup na medzinárodné trhy. Deficit obchodnej bilancie Rumunska vzrástol v roku 2001 medziročne o 50,6 % na 4,17 miliardy USD, keď dovoz sa medziročne zvýšil o 19,1 %, pričom vývoz sa zvýšil iba o 9,8 %. Predpoklady na rok 2002 udávajú hlavne zrýchlenie prístupového procesu do EÚ, rast HDP (4,7 až 5 %) najmä vďaka nárastu domácej spotreby, zníženie inflácie na úroveň 22 %, ďalší nárast rezerv NBR (na 5,5 mld. USD), hlbšiu liberalizáciu bankových operácií a fiskálne úpravy, vďaka ktorým fiskálny deficit by mal predstavovať menej ako 3 % HDP.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, popoludní od juhozápadu miestami postupne zväčšená oblačnosť. Zrána ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade neskôr miestami okolo 8 a v nárazoch 15 m/s. Na horách vo výške 1500 m okolo 4 stupne.V stredu bude polooblačno, na juhu a východe až oblačno a ojedinele slabý dážď. Nočná teplota 3 až -1, na severe miestami aj chladnejšie, denná teplota 10 až 14 stupňov. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 5 až 1, denná teplota 7 až 12 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.24 a zapadne o 17.42 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolojasno22
Belehradpolooblačno17
Berlínoblačno9
Bratislavaoblačno9
Brusel oblačno8
Budapešťoblačno10
Bukurešť jasno13
Frankfurt oblačno7 
Helsinkisnehové prehánky1
Istanbuljasno16
Kodaň zamračené9
Kyjevdážď6
Lisabonpolooblačno13
Londýnoblačno9
Madriddážď8
Moskvasneženie0
Osloprehánky2
Parížoblačno9
Prahaoblačno5
Rímdážď23
Sofiapolooblačno12
Štokholmoblačno3
Varšavapolooblačno9
Viedeňoblačno12
Záhreboblačno9
Ženevazamračené9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.