Hospodársky denník
USD48,191 Sk
EUR41,9 Sk
CHF28,381 Sk
CZK1,326 Sk
  Streda  6.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Radšej profesionál ako chvastúň

Pri vstupnom pohovore treba vedieť ako neklamať a pritom zabodovať

V uplynulom čase sme sa viackrát venovali optimálnym spôsobom uchádzania sa o prvé, nové, resp. lepšie zamestnanie. Najbližšie tieto informácie rozšírime o niekoľko tipov a odporúčaní, ktoré pomôžu čo najlepšie obstáť pri vstupnom pohovore.

Človek, ktorý prichádza na vstupný pohovor, má toho veľmi veľa za sebou. Vie všetko dôležité o svojom potenciálnom zamestnávateľovi, zvládol vyhotovenie a zaslanie kompletných a vyčerpávajúcich podkladových materiálov, presne pozná pozíciu, o ktorú sa uchádza, a jej požiadavkový profil, má jasnú predstavu o vlastných finančných a iných požiadavkách a podobne. Z odbornej stránky je pripravený najlepšie, ako to len je možné. Ako však pred človekom, ktorý bude viesť vstupný pohovor, zabodovať aj z osobnostnej stránky?

Nemá veľký zmysel, ak sa uchádzač o pracovné miesto, nech mu akokoľvek záleží na jeho získaní, počas pohovoru hrá na suveréna, ak je skôr utiahnutejšej povahy. Rovnako je zbytočné štylizovať sa do úlohy tímového lídra, ak je skôr individualistom. Ak je vedúci pohovoru profesionál, ľahko odhalí skutočnú tvár svojho partnera. Mierne a premyslené zvýraznenie vašich najlepších kvalít a predností však nemôže nikdy uškodiť... Tu je niekoľko odporúčaní rozdelených podľa základných osobnostných charakteristík.

SEBAVEDOMIE. Najlepšie sa rozpoznáva podľa nonverbálneho vyjadrovania, teda pomocou reči tela. Na interview príďte so vztýčenou hlavou, vzpriameným držaním tela a s rýchlymi krokmi. S partnerom zastupujúcim vášho potenciálneho zamestnávateľa sa pozdravte pevným stiskom ruky a zvučným pozdravom. Nemrmlite si popod nos a osobe, s ktorou sa rozprávate, sa pozerajte priamo do očí.

SCHOPNOSŤ BYŤ TÍMOVÝM HRÁČOM. Táto vlastnosť sa väčšinou hodnotí kladne. Hovorte pozitívne o svojich spolužiakoch alebo bývalých kolegoch, nezabúdajte však do dobrého svetla postaviť aj sami seba. Vhodné sú napríklad slová Boli sme veľmi zohraný tím. Vždy sa v ňom rodili nové myšlienky a ja som často stál pri ich uvádzaní do reálneho života. Pre vášho partnera je najdôležitejšie spoznať vašu úlohu, ktorú ste v tíme zohrávali.

SCHOPNOSŤ PRESADIŤ SA. Rovnako ako schopnosť byť tímovým hráčom je najmä pri vedúcich pozíciách mimoriadne dôležitá schopnosť presadiť sa. Spomeňte konflikt, v ktorom ste nakoniec presadili svoje názory a požiadavky. Pri opisovaní tohto príkladu môžete naznačiť aj riešenie budúcich potenciálnych konfliktov: objasnite, aké konflikty očakávate na vašej novej pozícii a ako ich mienite riešiť. Nebojte sa prejaviť vaše silné stránky, pretože na ich základe partner ľahšie odhalí váš vodcovský potenciál.

SCHOPNOSŤ VECI PREMYSLIEŤ A NAPLÁNOVAŤ. Kto chce presvedčiť, že nemá problémy s plánovaním svojich pracovných úloh, mal by si počas prípravy podrobnejšie premyslieť a pár poznámkami spracovať určitú tému a práve k nej smerovať určitú časť vstupného pohovoru. Ak nastane vhodná situácia, môže partnera upozorniť na to, že so sebou má príslušné podklady. Ak tento moment vyznie prirodzene a spontánne, uchádzač o voľné miesto v každom prípade zaboduje.

FLEXIBILITA. Túto vlastnosť môžete najlepšie ukázať prostredníctvom mnohých bodov z vášho životopisu. Kto dokáže uviesť príklady z pracovného života, má to oveľa ľahšie. Čerství absolventi škôl môžu pri tejto otázke hovoriť o študijnom pobyte v zahraničí alebo o projekte, na ktorom pracovali samostatne a z vlastnej iniciatívy. Ak váš študijný pobyt zorganizoval vedúci vašej diplomovej práce, potom práve toto je moment, o ktorom sa pri vstupnom pohovore vôbec nemusíte zmieňovať. Zdôraznite, že schopnosť byť mobilný a flexibilne reagovať na zmenené podmienky v okolitom prostredí vám spôsobuje radosť a mobilizuje vás k vyšším výkonom.

ORIENTÁCIA NA VÝSLEDKY. Kto dokáže naznačiť svoje prípadné prvé kroky na novom pracovisku už počas vstupného pohovoru, presvedčí partnera o svojej orientácii na výkon a na výsledky. Nezávisle od odboru, v ktorom sa uchádzate o prácu, sa vždy vysoko hodnotia myšlienky zamerané na akvizície budúcich klientov. Pozor však na to, aby ste v tomto momente ani v najmenšom nekritizovali súčasné pracovné metódy a aby vaše predstavy zodpovedali realite. Váš partner chce ako svojho budúceho kolegu profesionála, a nie chvastúňa.

Andrea Chalupová

Čomu sa treba vyhnúť?

Nepoužívajte manipulácie, to znamená nevydierajte citovo (Viete si predstaviť, v akej som situácii, toto je životná moja šanca, ktorú mi môžete dať alebo zobrať...), nechváľte sa vysoko postavenými príbuznými, neodvolávajte sa na minulosť (Bývalá personalistka mi povedala, že ma zoberiete, keď tu bude voľné miesto...) a nevoďte si so sebou na vstupný deti.

Nie zbytočným slovám?

Myšlienky treba formulovať jasne, jednoducho a jednoznačne. Vyhnite sa nadbytočným slovám, ktoré obyčajne používajú nervózni a rozpačití ľudia alebo ľudia, ktorí zahmlievajú to, čo by skutočne chceli povedať. Často používanou formou zbytočného naťahovania pohovoru je nevhodné používanie slov prepáčte (používa sa len vtedy, ak sa niekto chce skutočne ospravedlniť), ospravedlňujem sa, nehnevajte sa. To znamená, že vety Prepáčte, mohli by ste mi vrátiť môj zdravotný preukaz? alebo Nehnevajte sa, na túto otázku by som radšej neodpovedala... nie sú sformulované správne.

Ako na kritické otázky?

Zachovajte pokoj a zdvorilo sa spýtajte, čo mal pýtajúci sa na mysli. Ak ide o príliš osobnú otázku, možno si pomôcť slovami Táto otázka sa mi zdá príliš osobná, cítil by som sa nepríjemne, ak by som na ňu musel odpovedať. Experti radia používať radšej vety typu Som zodpovedný, preto konám, a nie Nie som zodpovedný, som len obeť, preto iba reagujem. Uchádzač by sa zásadne nemal brániť útokom (Za plat, ktorý ponúkate, na toto miesto nenájdete vhodnejšieho kandidáta...) ani únikom (Viem, že hľadáte človeka s dobrou angličtinou, ja som sa však nemohla zlepšiť, pretože som bola tri roky na materskej dovolenke a nemala som čas...). Tak isto by nemal vysvetľovať, prečo niečo urobil alebo neurobil.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na juhu miestami až oblačno. Najvyššia denná teplota 13 až 17, na horách vo výške 1500 m okolo 8 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 7, na horách 9 až 13 m/s.Vo štvrtok bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky. Nočná teplota 5 až 1, denná teplota 10 až 15 stupňov. V piatok bude polooblačno. Nočná teplota 2 až -2, v horských dolinách okolo -4, denná teplota 6 až 12 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.22 a zapadne o 17.44 hod.

Amsterdampolooblačno10
Atényjasno22
Belehradpolooblačno20
Berlínpolooblačno11
Bratislavapolojasno16
Brusel oblačno8
Budapešťoblačno16
Bukurešť polojasno15
Frankfurt polooblačno12 
Helsinkisneženie1
Istanbuljasno17
Kodaň zamračené9
Kyjevoblačno4
Lisabonpolooblačno15
Londýnpolooblačno9
Madridpolooblačno12
Moskvaoblačno0
Oslodážď5
Parížpolooblačno11
Prahapolojasno15
Rímdážď20
Sofiapolooblačno15
Štokholmsneženie3
Varšavaoblačno7
Viedeňpolojasno17
Záhreboblačno15
Ženevadážď8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.