Hospodársky denník
USD48,295 Sk
EUR42,058 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,332 Sk
  Štvrtok  7.Marca 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Geniálni o AGW

„Vzhľadom na veľké množstvo poškodených firmou AGW, vypočujeme ich a postupne spracujeme,“ povedal včera vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania PZ v Košiciach mjr. Ing. Milan Dost. . .

Cestou bonusov či rokovaní?

Priamym platbám prestala byť Európska únia naklonená

Slovenskí vyjednávači nesúhlasia s návrhom Európskej komisie na priame platby pre poľnohospodárov vo výške 25 . . .

Tiež sú insolventní

Dodávatelia liekov a zdravotníckych pomôcok už nechcú zálohovať zadlžené a problémové zdravotníctvo. No podľa jedného z vyhlásení rezortného ministra, možnosť „vyvliecť sa“ sa . . .

Odpoveď je nie

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) odmieta požiadavku politikov, aby predala časť svojich zlatých a devízových rezerv a tým pomohla vyrovnať výpadok príjmov štátneho rozpočtu. Hovor. . .

Platiť nebudú

ČSOB tvrdí, že v súvislosti s kajmanskými štruktúrami neporušila daňovú povinnosť. S výnimkou Tee Square Limited nevlastní banka na Kajmanských ostrovoch žiadnu firmu, a preto daňové p. . .

Menej práce

Počet nezamestnaných v Španielsku opäť vzrástol. Ministerstvo práce informovalo, že vo februári bolo bez práce 1,67 mil. Španielov, čo je o 14-tisíc viac ako v januári. Miera nezamestnan. . .

To ešte ide

Podľa moskovskej vlády zavedením ochranárskych ciel na dovoz ocele do Spojených štátov Rusko v najhoršom prípade stratí 0,5 mld. USD. Približne taká je v súčasnosti hodnota vývozu ruskej. . .

Nový boom?

Analytik T. Levkovich z investičnej banky Solomon Smith Barney zvýšil svoj odhad hodnoty, ktorú na konci roka dosiahne index Dow Jones Industrial Average (DJIA). Ten by sa mal podľa jeho . . .

Zákonník práce

Vážený pán šéfredaktor,

dostal som Váš list o prístupe k novému Zákonníku práce. V plnom rozsahu súhlasím s Vašimi argumentmi a podľa svojich opozičných možností budem Vaše argumen. . .

KOMU ŠPAGETY, KOMU ŠPAGÁT

Napriek tomu, že inflácia sa v roku 1998 pohybovala pod úrovňou 6 %, úrokové sadzby komerčných bánk na Slovensku prevyšovali 20 %. Vysoké . . .

Váš tieňový kabinet

Od 1. 3. do 6. 3. sme dostali 378 platných hlasovacích lístkov do marcového tieňového kabinetu. Na hlasovacích lístkoch sa objavilo 61 mien. Od vlaňajšieho októbra až do par. . .

Opäť sirény

Na celom území SR sa v piatok 8. marca o 12.00 hod. opäť rozoznejú sirény dvojminútovým stálym tónom. Dôvodom spustenia sirén je pravidelné preskúšanie varovacej siete civilnej ochrany. . .

Na výpomoc

V Žilinskom kraji vlani poberalo dávky sociálneho zabezpečenia v priemere mesačne 36 968 občanov, pričom priemerná mesačná dávka bola 2838 Sk. Preddavkovo poskytli túto dávka 1642 občan. . .

Úspech mesta

Bratislava bude v roku 2004 organizátorom valného zhromaždenia a výročného vzdelávacieho fóra Európskej federácie konferenčných miest. Rozhodlo o tom jeho 37. zasadnutie. „Je to úspec. . .

Ako v Londýne?

Originálny londýnsky autobus spestrí počas piatka 22. marca bratislavskú hromadnú dopravu.

Na cestu vo svete známym dvojposchodovým červeným vozidlom však nepostačí obyčajný cest. . .

Budú radiť

V šiestich slovenských mestách začnú odzajtra fungovať občianske poradne. Projekt budovania siete občianskych poradní finančne podporuje vláda Veľkej Británie. Svoje aktivity bu. . .

Majú čo ponúknuť

Zázemie vhodné aj pre VW

Spolupráca Technickej univerzity Košice s nemeckým automobilovým koncernom Volkswagen naberá na intenzite. Po návšteve vedúcich predstaviteľov Volkswage. . .

Bez piety

Postreh Vladimíra Turanského

Do parlamentu sa má dostať návrh zákona o vojnových hroboch, ktorých je na Slovensku okolo 80-tisíc. Podľa neho by mal byť vyčlenený na údržbu každého z n. . .

Kabinet prísnym okom

Poslanci s návrhom na zníženie dane neuspeli

Vláda včera na svojom zasadnutí neodsúhlasila poslaneckú novelu zákona o dani z príjmov, ktorá je zameraná na zníženie d. . .

Potravinári V4 u nás

Susedné krajiny zjednocujú integračné kroky

Historicky prvé stretnutie predstaviteľov národných potravinárskych federácií krajín Vyšehradskej štvorky bude v Bratislave 12. . .

Súhlas vlády

Vláda vyslovila súhlas s uzavretím zmien protokolov o pôvode tovaru k dohodám o voľnom obchode s Estónskom, Lotyšskom, Litvou, Tureckom, Izraelským štátom a Európskym združením. . .

Zaznamenávanie prírody

Projekt na ochranu životného prostredia

Živá príroda je výchovno-vzdelávací projekt vyhlásený Slovenskou agentúrou životného prostredia v spolupráci s Field Studies Co. . .

Milióny na katastre

Agenda katastrálnych úradov na internet

Na zlepšenie činnosti vybraných 50 katastrálnych úradov (KÚ) vyčlení vláda SR zo svojej rezervy na tento rok 19,1 milióna Sk. Tát. . .

Zákon napokon podpísaný

Budeme mať menej vysokoškolákov?

Prezident SR Rudolf Schuster včera podpísal nový vysokoškolský zákon, ktorý vylučuje spoplatnenie akejkoľvek formy štúdia na ver. . .

Liaz v Namíbii

Sipox Holding, a. s., Bratislava chce v priebehu roka vybudovať v Namíbii montážny závod na výrobu nákladných automobilov Liaz, ktorého produkcia bude určená pre trhy afrických k. . .

Podpora SR

Jednoznačnú podporu začleneniu SR do NATO deklaroval počas oficiálnej návštevy SR turecký prezident Ahmet Necdet Sezer. Prezident Sezer, ktorého historicky prvá návšteva Slovenska bola . . .

Nový šéf

Novým riaditeľom štátnej príspevkovej organizácie Slovenská správa letísk sa stal bývalý generálny riaditeľ Sekcie civilného letectva MDPT SR Ján Kaššák. Na základe víťazstva v druhom kol. . .

Pred snemom

Príprava XII. snemu ZMOS je nosnou témou dvojdňového rokovania Predsedníctva a následne Rady ZMOS, ktoré sa začalo včera na Štrbskom Plese. Ide o posledné rokovanie pred XII. snemom, . . .

Zákonník práce v súlade s EÚ

Ad.: Vnímajte hrozbu, Hospodársky denník 13. februára

Rekodifikácia pracovného práva, ktorá sa zavŕšila schválením Zákonníka práce, zákona o štátnej službe a zákona. . .

Len ťažko sa udomácňuje

Komentuje Vladimír Turanský

Verejnú správu v SR po zániku systému národných výborov charakterizuje oddelená sústava orgánov štátnej správy a orgánov samosprávy obcí a m. . .

Čo bude s nájomnými bytmi?

Komentuje Jozef Kunik

Čím sa viac približujú voľby, tým sa menej vraví o výstavbe bytov. Dôvod je jednoduchý. Súčasná vládna garnitúra nesplní svoje Programové vyhláse. . .

Pôjde o reálnu cenu

Hľadajú už akéhokoľvek kupca

Odpredaj Mestských lesov Košice, vo vlastníctve mesta, v minulom roku hospodáriacich so ziskom a s tržbami za 122 mil. Sk, čo by bolo vari jediný. . .

Lukratívna SAD Bratislava

Privatizácia priamym predajom vybraným záujemcom

Po privatizačnom šou SPP sa v uplynulých dňoch začalo ďalšie privatizačné dejstvo podnikov Slovenskej autobusovej dop. . .

Bude náhradný materiál

Dokonalosť už aj v technickom sektore

Niet sveta spotrebného priemyslu bez sveta módnych (dizajnérskych) alebo technických noviniek. To si úplne uvedomuje aj najväčší eur. . .

Európsky tehliarsky kráľ

Wienerberger získal prevádzky Hanson Brick

Podpísaním zmluvy o kúpe prevádzok britskej stavebnej skupiny Hanson Brick v hodnote 64,5 mil. GBP sa Wienerberger AG stala l. . .

Kontrola krízových bodov

Ako von z ťažko riešiteľných problémov

Ekonomika a etika sa stane stredobodom pozornosti členov Zväzu hotelov a reštaurácií SR (ZHR SR) na ďalšom ich pravidelnom stretnu. . .

Dom remesiel

Predstaviť majstrov remesiel spod Tatier domácim i zahraničným návštevníkom regiónu je cieľom prípravy Domu remesiel v Poprade - Spišskej Sobote. Objekt otvoria koncom apríla, s cieľo. . .

Siderit stojí

Od začiatku marca je odstavená výroba a ťažba v závode Siderit v Nižnej Slanej spoločnosti Želba Spišská Nová Ves. Časť zamestnancov závodu čerpá starú dovolenku, časť dostáva 60 % m. . .

Nový šéf

S platnosťou od 1. marca prevzal Walter De´Silva, riaditeľ pre dizajn v SEAT S.A., vedenie dizajnu pre AUDI Group, pričom vo svojej súčasnej funkcii v španielskom SEAT zostáva naďalej. Po. . .

Hrozba smogu a prašnosť

Obchvat po vzore iných miest v Žiline, žiaľ, nie je možný

V roku 1993 sa začalo stále a systematické monitorovanie kvality ovzdušia v Žiline pomocou dvoch automatických. . .

Zima poznamenala cesty

V rozpočte mesto vyčlenilo na opravy 4 mil. Sk

Banská Bystrica má vo svojej správe vyše 160 kilometrov ciest, pričom ich priemerná šírka je 6,3 metra štvorcového. V prep. . .

Zmeny vzbudzujú nedôveru

Chýba prehľad stavu a potrieb miest a obcí

„Dnešný stav v reforme verejnej správy sa výrazne odlišuje od predstavy, ktorá ešte nedávno vznikala na rozličných odborn. . .

Akcia elektronické mesto

Príprava na úradnú agendu cez internet

Mesto Hlohovec je jedným zo šiestich pilotných miest Slovenska, ktoré sú zapojené do projektu elektronického mesta Infoville s ci. . .

Kompetencie ich netrápili

Reforma musí byť prirodzená, ale aj postupná

Zákon o obecnom zriadení z roku 1990 predstavoval veľkú systémovú zmenu a nedalo sa predvídať, čo všetko prinesie. „Musím. . .

Začala sa vojna o predaj, reakcia ako osie hniezdo

Nevôľa živnostníkov a prevádzkovateľov

Starosta košickej mestskej časti Staré Mesto Ján Süli sa rozhodol zatiaľ nepodpísať kontroverzné všeobec. . .

Dopravu odkloniť z centra

Finančnú pomoc čakajú aj od podnikateľov

Investície v hodnote 800 mil. Sk plánuje v tomto roku investovať mesto Zvolen. Budú smerovať do výstavby skúšobného laborató. . .

Vplyv baní

Malokarpatský región bol v aspoň šestnástich lokalitách v minulosti známy ťažbou zlatých, antimónových, pyritových, mangánových a iných rúd. Náučno-populárna výstava Baníctvo a minerál. . .

Pešia zóna

Druhú etapu stavby pešej zóny v Martine dokončia 15. mája, čo je o päť mesiacov neskôr oproti pôvodnému termínu. Slávnostné otvorenie bude na Dni mesta 21. júna. Podľa firmy Stamart v s. . .

Súťaž kraslíc

Hoci zima nepustila žezlo z rúk, pod Tatrami už najmä ženy zdobili veľkonočné kraslice. Predstih diktuje tradičná súťaž Gúľaj sa vajíčko..., ktorú vypísalo Podtatranské osvetové stre. . .

Ako robiť

Vlani v Žilinskom kraji vydali 94 povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, 22 zrušili a 71 rozhodnutí bolo o vymedzení obvodu. Spolu teda vydali 187 rozhodnutí. Odbor zdravotn. . .

Simulácie jadrových zbraní

Najvýkonnejší európsky superpočítač pre CEA

Počítačová spoločnosť Compaq buduje najvýkonnejší superpočítač v Európe, ktorý si objednala Francúzska komisia pre atómovú . . .

Boj majiteľov sa pritvrdzuje

Zmiešaná podpora Wall Street plánovanej fúzii

Investori spoločnosti Hewlett-Packard diskutovali o tom, že požiadajú bývalého výkonného riaditeľa Lewa Platta, aby sa . . .

Kompletné služby MMS

Spravodajský servis na báze MMS od Materny

Nemecký poskytovateľ softvéru pre oblasť informačných a komunikačných technológií, spoločnosť Materna GmbH Information & Communica. . .

Spektrum

Apple predstavil pre Mac OS X softvér iPhoto, ktorý umožňuje jednoduché ukladanie, organizáciu a sprostredkúvanie digitálnych fotografií. Program umožňuje prezeranie fotografií na celej o. . .

Prevezme konkurenta

Japonský elektrotechnický koncern Sony pravdepodobne prevezme všetky aktíva svojho stratového konkurenta Aiwa a urobí z neho jednu zo svojich súčastí, ktorá bude úplne v jeho v. . .

Nové zdroje príjmov

Apple, Ericsson a Sun vytvorili bezdrôtové riešenie pre poskytovanie obsahu

Projekt spolupráce na riešení, ktoré umožní prevádzkovateľom sietí poskytovať štandardizovaný mult. . .

Rýchlejšie cez USB port

Nový štandard so štvornásobne vyšším výkonom

Prvé ukážky vôbec, vyhlásenia, certifikované balenie a výstavka iných použití Hi-Speed USB 2.0 (vysokorýchlostná univerzálna . . .

Prekážkou je nízka dôvera

Štvrťročný prieskum medzi 1500 maďarskými firmami zistil, že 78 % z nich má prístup na internet a 90 % bude na sieti do konca tohto roka. Bezpečnostné normy pre internet . . .

Hlasové SMS správy

Telenor zavádza v Maďarsku novú službu

Novú službu, posielanie zvukových SMS správ, zavádza v Maďarsku dcérska spoločnosť nórskeho Telenoru firma Digitánia Kommunikációs Rt. R. . .

Softvér pre telefóny 3G

Licencie k softvéru ponúknu ďalším výrobcom

Japonské elektronické koncerny NEC a Matsushita Communication Industrial predstavili spoločnú softvérovú platformu pre tretiu . . .

Výchova dieťaťa a dôchodkové zabezpečenie

Podľa môjho názoru som dosiahla dôchodkový vek - 54 rokov. Mám tri deti. Jedno dieťa - dcéra je manželova - je z jeho prvého manželstva. S manželom má. . .

Živnostník - dôchodca a nemocenské

Som poberateľ starobného dôchodku od roku 1990. Od roku 1991 prevádzkujem živnosť. V decembri 2001 som si zlomil nohu. Lekár ma vypísal, avšak pobočka Sociáln. . .

Vývoj spotrebiteľských cien v januári 2002

Spotrebiteľské ceny v januári oproti decembru v úhrne vzrástli o 1,5 %. Najrýchlejšie rástli ceny alkoholických nápojov a tabaku o 7 %. Ceny potravín a. . .

Drobničky

Hra súčasného juhoslovanského autora Ďuru Papharhajiho napísaná v rusínčine pod názvom Dva lístky do Jeruzalema obohatila repertoár Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove.

Svet. . .

Prehliadka nebude zadarmo

Návštevníci Pražského hradu budú musieť od 16. marca siahnuť hlbšie do peňaženky a spoplatnená bude aj prehliadka svetoznámej Zlatej uličky. Správa Pražského hradu p. . .

Obnovená expozícia

Vzácne maľované portréty a sochy Ľudovíta Štúra, jeho podobizeň na známkovej, medailérskej a pohľadnicovej tvorbe či papierových platidlách, predstavujú reinštalovanú výst. . .

Konfrontácia štýlov

Dnes sa v pražskom Divadle Archa končí jedinečná prehliadka súčasného stredoeurópskeho tanca Dance Zone 2002. Počas troch dní sa tu predstavili najzaujímavejšie súbory súčasnéh. . .

Cez kalendárovú tvorbu

Rekordný počet - 50 kalendárov nástenných, stolových, kartičkových a plagátových zaznamenali organizátori jedinej celoštátnej súťaže Najkrajšie kalendáre Slovenska 2002. K. . .

Rok sochára

Posledný januárový deň vyhlásila Galéria Jána Koniarka v Trnave s podporou primátora mesta a Trnavského fóra ´89 Rok Jána Koniarka. Počas neho by sa malo uskutočniť viacero podujatí, . . .

Finalisti Talentu roka

Medzi štvoricu finalistov 3. ročníka česko-slovenskej hudobnej súťaže Talent roku 2002 sa prebojoval aj 22-ročný klavirista a študent bratislavskej Vysokej školy múzi. . .

Obrazové príbehy zo života

Keď hovoríme o predstaviteľkách kresleného humoru v Česku, nemôžeme v žiadnom prípade nespomenúť úspešnú výtvarníčku - karikaturistku Vlastu Švejdovú (1946), rodáčku z . . .

Knižnice v elektronickej „krabici“

Pred dvoma rokmi americký spisovateľ Stephen King na internete zverejnil prvú epizódu nového románu - v elektronickej podobe. Popri hudbe vo formáte MP3 a krátk. . .

Boj ovenčený láskou

Od čias, ako sme sa po prvý raz stretli s hrdinkou trilógie „Hra života a smrti“, devätnásťročnou Anne-Laurou de Laudren - bolo to v čase francúzskej revolúcie v období vlády Ľ. . .

Značkoví kamaráti

Inšpirovaný graficky čistými etiketami nápojov vytvoril Jozef Gertli, známy pod prezývkou Danglár, svoj najnovší cyklus malieb Moji kamaráti. Keďže je najplodnejším slovenským k. . .

Boj proti muche tse-tse

Organizácia africkej jednoty (OAJ) povzbudená prvými výsledkami v boji proti muche tse-tse odštartovala novú kampaň. Hmyz, ktorý prenáša nebezpečnú spavú chorobu, sa má. . .

Hľadajú čierne diery

Dvaja americkí fyzici tvrdia, že ak vo vesmíre existujú okrem troch priestorových dimenzií a času ešte ďalšie dimenzie, možno sa ich čoskoro podarí dokázať. Tieto dimen. . .

Skolonizujeme vesmír?

Ľudstvo musí v tomto tisícročí začať kolonizovať vesmír, inak ho do konca milénia zničí smrteľný vírus, varuje britský vedec Stephen Hawking. V treťom tisícročí nám po. . .

Zdatný pútnik

Populácie rysa kanadského (Lynx canadensis) si vymieňajú genetické informácie na vzdialenosť niekoľko tisíc kilometrov. Vedci analyzovali vzorky tkaniva rysov kanadských, ktorí žijú. . .

Začalo sa to pred 5000 rokmi

Súčasný ráz počasia a pravidelne sa opakujúci fenomén El Niňo sú dôsledkom zmeny podnebia, ktorá nastala pred 5000 rokmi. Americkí vedci to vyčítali z pozostatk. . .

Nádej pre pacientov

Najnovší výskum sa pomaly približuje k objavu lieku proti cystickej fibróze, ktorý by dokázal modifikovať abnormálny gén zapríčiňujúci chorobu. Vedci pri pokusoch na myši. . .

Národné prvky a zjednotenie

Jednotné občianske právo Európskej únie sa len tvorí

Priam ako zaklínadlo nám už často znie slovné spojenie „približovanie sa k legislatíve Eړ. Čo to vlastne je - l. . .

Twist - štvrtok

6:00 Twist so Zuzanou Šikulovou

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist s Petrom Bérešom

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čierna . . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Tomáš

v piatok Alan, Alana

V Českej republike

dnes Tomáš

v piatok Gabriela. . .

Vždy označiť predávajúceho

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Informovali ma, že v určitej situácii aj záložný veriteľ môže . . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín

9.30 Pieseň, hudba a my

10.15 Impulzy. Súťažná relácia . . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 5. 3. 2002: Bratislava 99,98, Sl. . .

. . .

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené. Na severe občasný dážď, vo vysokých horských polohách sneženie, ktorého hranica sa popoludní bude znižovať. Na juhu zrážky len miestami. Najvyššia denná teplota väčšinou 10 až 15 stupňov. Juhozápadný až západný vietor 3 až 7, na horách 12 až 16 m/s, popoludní na hrebeňoch víchrica. Na horách vo výške 1500 m 5 stupňov.V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami, najmä na severe a východe, prehánky, od stredných polôh snehové. Nočná teplota 4 až 0, na severe okolo -2, denná teplota 7 až 11, na severe okolo 4 stupne. V sobotu bude jasno až polooblačno. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6, denná teplota 10 až 14, na severe okolo 7 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.20 a zapadne o 17.45 hod.

Amsterdamoblačno10
Atényjasno22
Belehradpolooblačno20
Berlínprehánky8
Bratislavaprehánky14
Brusel oblačno10
Budapešťoblačno16
Bukurešť oblačno17
Frankfurt prehánky10 
Helsinkisneženie1
Istanbuljasno17
Kodaňprehánky7
Kyjevprehánky4
Lisabonpolooblačno16
Londýnoblačno9
Madridpolooblačno13
Moskvasneženie0
Oslosnehové prehánky3
Parížprehánky10
Prahaprehánky12
Rímoblačno23
Sofiapolooblačno16
Štokholmsneženie1
Varšavaprehánky7
Viedeňprehánky13
Záhrebpolooblačno15
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.