Hospodársky denník
USD48,295 Sk
EUR42,058 Sk
CHF28,483 Sk
CZK1,332 Sk
  Štvrtok  7.Marca 2002

Knižnice v elektronickej „krabici“

Pred dvoma rokmi americký spisovateľ Stephen King na internete zverejnil prvú epizódu nového románu - v elektronickej podobe. Popri hudbe vo formáte MP3 a krátkych filmoch sa totiž na „sieti“ začínajú stále viac presadzovať „digitálne“ knihy. V skutočnosti však nejde o nič nové. Celosvetová sieť už od svojho začiatku umožňuje používateľom prístup k množstvu textov z najrôznejších odborov. Nie je isto žiadnou novinkou, že vzniklo mnoho virtuálnych knižníc, ktoré ponúkajú v digitálnej podobe jednak klasické diela nepodliehajúce už autorským právam, jednak odborné texty zamerané na najrôznejšie oblasti ľudských znalostí. Znamená to revolučnú premenu nakladateľskej politiky alebo ide iba o módny výstrelok? Kingova iniciatíva bola impulzom ohlasujúcim nástup moderných informačných technológií do vydavateľskej praxe, ktorá v budúcich rokoch pravdepodobne od základu premení distribúciu kníh od autora k čitateľovi.

Problém bol doteraz v tom, že dlhšie texty dostupné na internete nebolo vhodné čítať priamo z monitoru. To bol aj jeden z hlavných dôvodov, prečo sa tento spôsob e-kníh medzi najširším čitateľským okruhom doteraz nejako zvlášť nepresadil. Text si, samozrejme, môžete vytlačiť a nechať zviazať, ale náklady sa v tomto prípade vyrovnajú alebo dokonca ešte prevýšia ceny tlačených kníh, takže navštíviť najbližšie kníhkupectvo alebo si knihu v papierovej podobe objednať, bolo doteraz jednoduchšie aj z finančných dôvodov, aj kvôli pohodliu pri čítaní. Aj keď sa noviny a časopisy na internete už celkom slušne presadili, knihy v elektronickej podobe doteraz hrali druhé husle. Pred dvoma rokmi sa však situácia začala meniť.

Tým, ako zlepšiť komfort pri čítaní e-textov, sa zaoberá niekoľko firiem. Vďaka ním uzreli svetlo sveta čítacie prístroje, ktoré často umožňujú nielen čítanie, ale aj prácu s elektronickými textami, či už ide o formátovanie, vyhľadávanie či podčiarkovanie alebo vkladanie poznámok. Takéto zariadenia majú kompaktný tvar veľkosti bežnej knihy, sú ľahké a napájacie batérie v nich vydržia celý deň. Najviac sa klasickej knihe podobá Everybook (www.everybook.net). Obsahuje dva farebné LCD monitory, ktoré zobrazujú text s obrázkami rovnako ako v otvorenej knihe, a čo viac, zariadenie je schopné absorbovať až pol milióna stránok.

Úspechy Kingových e-book rozvírili diskusiu o úlohu nakladateľov. Ak totiž budú v budúcnosti autori zverejňovať svoje diela na internete, na čo vlastne budú nakladatelia?! Vec je však zložitejšia. Pozornosť priťahujú len naozaj „zavedení“ autori ako King alebo Crichton, ale neznámi a nekomerční autori to budú mať s presadením sa na internete rovnako ťažké ako na skutočnom knižnom trhu. Čo sa však zmení, bude dostupnosť kníh, rýchlosť prenosu textu od autora či nakladateľa k čitateľovi, možnosti pamäťovej kapacity nových čítacích zariadení a aj forma samotných textov, ktoré budú stále viac a viac obohatené nielen o možnosti hypertextu, ale aj o multimediálne prvky. Napokon nie je vylúčené, že papierová kniha s pevnou väzbou sa za nejaký čas stane luxusom, ktorý si knihomoľ bude môcť dožičiť iba výnimočne. No svoje miesto na slnku určite nestratí.

(mb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.